شنبه، ۱۹ مهر ۹۳ - ۰۱:۳۵

به گزارش خبرگزاری مهر، با توجه به اینکه بیشترین کارگاه های تولید طلا در اصفهان مستقر است نیاز است که شهرک طلا و…

به گزارش خبرگزاری مهر، با توجه به اینکه بیشترین کارگاه های تولید طلا در اصفهان مستقر است نیاز است که شهرک طلا و جواهر در اصفهان ایجاد شود.

فرحناز رجالی با اشاره به اینکه بیشتر واحد های تولید طلا درشهراصفهان مستقر هستند گفت: با استقرار بسیاری از واحدهای تولید طلا در سطح شهر اصفهان بسیاری از این واحد ها نمی توانند با وارد کردن ماشین آلات و تسهیلاتی که دولت بدون تعرفه در اختیار آن ها قرار می دهد استفاده کنند.

کارشناس مسئول انگ فلزات گرانبها اداره کل استاندار استان اصفهان با بیان اینکه بیشتر کارگاه های تولید طلا در استان اصفهان در شهرستان های اصفهان ، دولت آباد و خمینی شهر مستقر است، افزود: سال گذشته با همکاری شهرداری و اداره محیط زیست استان اصفهان 200 کارگاه طلا پلمپ شد.

وی ادامه داد: قرار بود شهرک طلا و جواهر در اصفهان ایجاد شود ولی متاسفانه این کار در اصفهان صورت نگرفت البته در استانی مانند اصفهان که دارای تعدد واحدهای طلا است نیاز است که مکانی امن و ایمن برای انتقال کارگاه های طلا اختصاص داده شود.

رجالی با اشاره به اینکه ضوابط در فروشگاه های طلا نیز باید رعایت شود، اظهار داشت: کد شناسایی، نشان استاندارد و فاکتور فروش باید از سوی فروشنده طلا به مشتریان ارائه شود و در خصوص فروش جواهر نیز باید حتما برگه شناسنامه داربرای سنگ جواهر که در آن وزن، عیار، نوع سنگ و تراش آن مشخص باشد به خریدار ارائه شود.

وی تصریح کرد: اگر فروشنده طلا دارای این برگه نیز نبود باید در فاکتور فروش طلا، به طور جداگانه مشخصات سنگ و طلا را ذکر کند که اگر این کار را انجام ندهد تخلف محسوب شده و مشتری می تواند در این زمینه احقاق حق کند.

رجالی تاکید کرد : مردم باید حتما به کد شناسایی توجه کنند و به طلای خریداری شده دقت کنند که در آن عیار و علامت استاندار درج شده باشد.

وی افزود: عیارهای رسمی طلا در کشور شامل 750،833،916 و 995 است که قیراط آن ها به ترتیب 18،20،22و 23.8 است، البته عیار 995 برای مدالیون های خاص است که با پروانه کاربرد علامت استاندارد مجاز به ساخت باشد.

رجالی با اشاره به اینکه ورود و خروج بیشتر از 150 گرم طلا غیر قانونی بوده و اغلب این قاچاق ها با ترفند های خاص صورت می گیرد، ادامه داد: بر اساس آمار پلیس آگاهی استان بیشتر طلاهای وارد شده به ایران از مرز عراق است و در استان اصفهان نیز بیشتر از مبادی جنوبی وارد شهر می شود.

کارشناس مسئول انگ فلزات گرانبها اداره کل استاندار استان اصفهان گفت: برای واحد های تولیدی طلا نیز که فاقد مهر استاندارد هستند نیز با حضور مراکز اصناف از کلیه مراکز عرضه طلا بازرسی هایی انجام و از واحدها نمونه برداری می شود.

وی افزود: سال گذشته 30 واحد تولید کننده طلا  در اصفهان به علت نداشتن شرایط استاندارد پروانه استاندارد آنها باطل شد همچنین 5 واحد متخلف نیز به دادگاه معرفی شد.
 

همچنین تعطیلی 30 آزمایشگاه غیرقانونی طلا تا چند روز آینده و گشت مشترک برای کنترل قاچاق طلا با همکاری اتحادیه و سازمان صنعت معدن و تجارت از دیگر برنامه های اداره کل استاندارد در راستای استاندارد سازی مصنوعات طلا است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.