سه شنبه، ۰۶ خرداد ۹۳ - ۱۱:۴۶

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو حاکی است؛ غلامرضا مهرداد افزود: پیش از انقلاب اسلامی تعمیر نیروگاه ها متکی به…

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو حاکی است؛ غلامرضا مهرداد افزود: پیش از انقلاب اسلامی تعمیر نیروگاه ها متکی به نیروهای خارجی بود و اکنون مهندسان ایرانی در این عرصه توان خود را بروز می دهند.

وی خاطر نشان ساخت: تاکنون بیش از 95 درصد از برنامه تعمیر واحدهای نیروگاهی کشور به اجرا گذاشته شده و باقی مانده برنامه تعمیر نیروگاه ها برحسب ساعت کارکرد و برنامه ریزی صورت گرفته، تا پایان خرداد ماه جاری به انجام خواهد رسید.

به گفته وی، مجموع ظرفیت نصب شده نیروگاه های کشور به 70 هزار و 440 مگاوات رسیده که از این میزان 58 هزار و 995 مگاوات مربوط به نیروگاه های حرارتی، 10 هزار و 206 مگاوات نیروگاه های برق آبی، یک هزار و 20 مگاوات نیروگاه هسته ای و 219 مگاوات نیروگاه های تجدیدپذیر است.

وی اضافه کرد: نیروگاه های حرارتی شامل واحدهای گازی، سیکل ترکیبی و بخار است و هر ساله پس از پایان یافتن روزهای اوج مصرف در تابستان، تعمیر نیروگاه ها از اوایل شهریور ماه آغاز و تا خرداد ماه سال بعد در یک برنامه زمان بندی منظم، بر اساس نیازسنجی صورت گرفته و شاخص های فنی، نیروگاه ها در نوبت تعمیر قرار می گیرند که در اصطلاح به این 9 ماه، فصل تعمیر گفته می شود.

وی یادآور شد: نیروگاه های کشور در این دوره زمانی برحسب اولویت و برنامه ریزی صورت گرفته، تعمیر می شوند تا برای فصل پیک مصرف در اواخر بهار تا اواسط تابستان آماده باشند.

مدیر کل دفتر پشتیبانی فنی شرکت توانیر ضمن تایید خودکفایی ایران در زمینه تعمیر نیروگاه ها، افزود: پنج درصد باقی مانده تعمیرات در این بخش مربوط به واحدهایی است که بر اساس استاندارد باید به میزان خاصی از ساعت کارکرد برسند تا بازدیدها، تعمیر دوره ای و اساسی آنها انجام گیرد.

مهرداد گفت: امسال حجم تعمیر نیروگاه های حرارتی به حدود 80 هزار مگاوات خواهد رسید که این میزان بیش از 20 هزار مگاوات نیز بیشتر از ظرفیت نصب شده نیروگاه های حرارتی است.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل آن که برخی واحدها دوبار در سال تعمیر می شوند، معمولا حجم تعمیر صورت گرفته از ظرفیت نصب شده نیروگاه ها بیشتر می شود.

اقتصام (1) ** 1559**1594

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *