دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۰۷:۱۵

سلامت نیوز: ۲۸۰ هزار نفر از نيم ميليون جمعيت فاقد بيمه خراسان رضوي در حاشيه شهر مشهد زندگي مي کنند. با گذشت يک…

سلامت نیوز: ۲۸۰ هزار نفر از نيم ميليون جمعيت فاقد بيمه خراسان رضوي در حاشيه شهر مشهد زندگي مي کنند.

با گذشت يک ماه و نيم از زمان آغاز طرح صدور دفترچه بيمه درماني، مراحل صدور دفترچه براي بيش از 4 ميليون نفر از ثبت نام شدگان انجام شده است و حدود 2 ميليون نفر نيز هنوز فاقد دفترچه بيمه هستند و در سامانه بيمه سلامت ثبت نام نکرده اند که وضعيت اين افراد تا پايان تيرماه بررسي و مشخص مي شود.

مديرعامل سازمان بيمه سلامت ضمن بيان اين مطلب به خراسان گفت: حدود 5/5 ميليون نفر تا کنون در سامانه ثبت نام کرده اند که از اين ميزان دفترچه هاي بيش از 4 ميليون نفر که ثبت نام اوليه را انجام داده بودند، آماده شده است و از بقيه افراد نيز از طريق پيامک دعوت مي کنيم تا براي دريافت دفترچه مراجعه کنند.

محسني بندپي با بيان اين که ارائه دفترچه به متقاضيان در 4 کلانشهر تهران، مشهد، اصفهان و شيراز همچنان باقي مانده است، افزود: حدود 2 ميليون نفر از افرادي که در کشور زندگي مي کنند فاقد دفترچه بيمه هستند، اين افراد يا به دليل همپوشاني نتوانسته اند در سامانه ثبت نام کنند و يا خودشان به دلايل مختلف مراجعه نکرده اند که وضعيت اين افراد نيز تا پايان تيرماه بررسي و مشخص مي شود.

مديرعامل سازمان بيمه سلامت همچنين با تاکيد بر تحت پوشش قرار گرفتن افراد آسيب پذير و فاقد درآمد در اين طرح، اظهار کرد: با اجراي اين قانون، 850 سکونت گاه غير رسمي در کلان شهرها شناسايي شدند. از جمله در استان خراسان رضوي حدود نيم ميليون نفر فاقد بيمه درمان شناسايي شدند که 280 هزار نفر آن ها در حاشيه شهر مشهد زندگي مي کردند.

وي ادامه داد: اين افراد از قشرهايي بودند که حتي مواد مصرفي و پوشاک مناسب و درآمد نداشتند و اگر مشکلي براي سلامت آنها پيش مي آمد حتي همين ميزان امکانات را هم در معرض فروش قرار مي دادند. وي خاطرنشان کرد: بنا داريم به گونه اي عمل کنيم که هيچ ايراني در کشور فاقد دفترچه درماني نباشد.

وي افزود: بين 7 تا 10 ميليون جمعيت فاقد دفترچه بيمه در کشور زندگي مي کردند که بيش از 85 درصد اين افراد فاقد درآمد و از اقشار آسيب پذير بودند. بر اين اساس در بند الف ماده 38 برنامه پنجم، دولت مکلف شد که اين موضوع را پيگيري کند.

محسني بندپي افزود: با اين تکليف قانوني، سازمان بيمه سلامت در کمترين زمان اين افراد را شناسايي کرد و در کمتر از 45 روز دفترچه بيمه سلامت را به آن ها تحويل داد.

مديرعامل بيمه سلامت خاطرنشان کرد: سايت سازمان بيمه سلامت همچنان باز است و هر فردي که تحت پوشش هيچ نوع بيمه اي قرار ندارد مي تواند از پوشش بيمه اي برخوردار شود ضمن آن که اگر فردي به هر دليلي براي تحت پوشش قرار گرفتن اين بيمه اقدام نکرده باشد، در صورتي که به دليل بيماري به بيمارستان مراجعه کند نماينده بيمه در بيمارستان موظف است مشخصات او را وارد سيستم بيمه سلامت کند و وي را تحت پوشش قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.