سه شنبه، ۱۸ شهریور ۹۳ - ۰۷:۴۱

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به تعیین حد بستر و حریم 1100کیلومتر از رودخانه‌های استان گفت: مشخص کردن حریم 2700 کیلومتر…

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به تعیین حد بستر و حریم 1100کیلومتر از رودخانه‌های استان گفت: مشخص کردن حریم 2700 کیلومتر رودخانه‌های این استان نیازمند اختصاص اعتبار مناسب است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در گلستان، «ایرج حیدریان» در نشست بررسی مسایل مربوط به مهندسی رودخانه و سواحل گلستان، بدون اشاره به اعتبارات مورد نیاز اظهار کرد: بیش از 400 کیلومتر از رودخانه‌های استان نیز «رپرگذاری» شده که تحقق کامل آن نیازمند اختصاص اعتبار است.

وی هم‌چنین افزود: تجربیات تلخ سیلاب‌های گذشته موجب شده تا اقدامات پیشگیرانه در دستور کار مسئولان استانی قرار گیرد که در همین راستا تاکنون 14 سد در استان ساخته و تعداد دیگری در حال ساخت و مطالعه هستند و نیز بخشی از رودخانه‏‌ها لایروبی و دیواره‏‌سازی شده‌اند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به لزوم همکاری مردم با مسئولان در مدیریت و کاهش پیامدهای منفی سیل خاطرنشان کرد: رعایت نکردن حریم رودخانه‌ها، به افزایش آسیب حوادثی چون سیل منجر می‌شود.

حیدریان با تأکید براجرای طرح جامع سیل استان افزود: این طرح نقشه‌ی راه استانی است و هر نوع فعالیت عمرانی در بخش آبخیزداری و دیگر بخش‌ها باید در چارچوب آن انجام شود و از مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز درخواست ردیف اختصاصی برای آن شده است.

به گزارش ایسنا، «صادقعلی مقدم»، مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان نیز گفت: باید مفهوم درستی از سیل در گلستان بین مدیران و آحاد مردم مطرح و علاوه‌بر مدیریت بحران به مدیریت ریسک هم توجه شود.

وی دو گام را در مسأله سیل مهم برشمرد و آن اینکه باید اول خطر را از مردم دور کنیم و در گام دوم، مردم را از خطر دور کنیم که این نیازمند هماهنگی لازم و کامل میان دستگاه‌های ذی‌ربط مثل هواشناسی و وزارت نیرو در سطح ملی است.

مدیرکل مدیریت بحران گلستان به مسایلی چون اهتمام بیشتر در خصوص طرح جامع هدایت آب‌های شهری، توسعه‌ی ایستگاه‌های هواشناسی و باران‌سنجی نیز اشاره کرد.

مدیرکل دفتر مهندسی رودخانه ها و سواحل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز درسخنانی گلستان را از استان های پیش رو در مباحث مهندسی رودخانه نام برد و گفت: اکثر طرح ها و ایده های نو توسط شرکت آب منطقه ای گلستان به ستاد ارایه می شود که نشاندهنده تلاش و عزم جدی در مباحث رودخانه و کنترل سیل می باشد.

«غزال جعفری» مشارکت مردم در حفاظت از رودخانه‌ها را مهم توصیف و خاطرنشان کرد: علاوه‌بر ساماندهی و دیواره‌سازی رودخانه‌ها که مستلزم اعتبارات زیادی است، مشارکت مردم در این راستا ضروریست.

وی با تأکید برضرورت اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها، آموزش و آگاه‌سازی مردم در این زمینه در پایان هماهنگی بین دستگاهی را خواستار شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *