دوشنبه، ۲۸ اسفند ۹۶ - ۱۰:۱۱
تغییرات ژنتیکی اسکات کلی

تغییرات ژنتیکی اسکات کلی فضانورد نسبت به برادر دوقلوی خود در حالی تایید شده ایت که اسکات کلی و مارک کلی تنها دوقلوهای فضانورد…

تغییرات ژنتیکی اسکات کلی فضانورد نسبت به برادر دوقلوی خود در حالی تایید شده ایت که اسکات کلی و مارک کلی تنها دوقلوهای فضانورد تاریخ هستند که تا پیش از سفر یک ساله اسکات به فضا، این دو شباهت‌ های زیادی با هم داشتند اما بعد از دو سال که اسکات از ایستگاه بین‌المللی فضایی برگشته، تغییراتی در ژنتیک او به چشم می‌خورد که برای دانشمندان جالب و عجیب به نظر می رسد.

براساس مطالعاتی که محققان ناسا روی در خصوص تغییرات ژنتیکی اسکات کلی انجام داده‌اند، اسکات کلی فضانورد پس از بازگشت از سفر 340 روزه فضایی به زمین، حدود پنج سانتی‌متر قدبلندتر از قبل از سفر شده است. وزن او کاهش یافته و باکتری‌های روده‌ای او کاملا تغییر کرده است.

طبق این تحقیقات، ژنتیک کلی به طور قابل ملاحظه‌ای دچار تغییر و تحول شده است. مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد فشارهای جسمی و ذهنی که طی این یک سال در مدار زمین به اسکات وارد شده، صدها ژن فضایی را در بدن او فعال کرده که سیستم ایمنی، شکل‌گیری استخوان‌ها، دید چشمی و سایر فرآیند‌های بدن این فضانورد را تغییر داده است.

اسکات کلی فضانورد

در حالی که بیشتر این تغییرات ژنتیکی، با برگشت اسکات کلی به زمین به حالت اولیه برگشته است، اما همچنان هفت درصد تغییرات پابرجاست و ممکن است این تغییرات دائمی باشند. محققان ناسا معتقدند که این تغییرات ژنتیکی ناشی از فشارهای وارده از سفر فضایی است که توانسته تغییراتی را در فرآیندهای زیستی سلول ایجاد کرده است.

چنین تغییراتی باعث شکل‌گیری مولکول‌های جدیدی چون مولکول‌های چربی یا پروتئین و تخریب سلولی می‌شود و می‌تواند ژن‌ها را فعال یا غیرفعال کند که عملکرد سلولی را تغییر می‌دهد.

اسکات کلی به دنبال پروژه تحقیقاتی ناسا تحت عنوان «دوقلوها» حدود یک سال را در ایستگاه بین‌المللی فضایی سپری کرد تا محققان بتوانند اثرات درازمدت سفرهای فضایی را روی بدن و مغز انسان مطالعه کنند. آنها در مارس 2015 به ایستگاه پرواز کردند تا مطالعات خود را آغاز کنند. تا آن زمان، فضانوردان حداکثر شش ماه در ایستگاه فضایی مانده بودند اما اسکات کلی توانست تا 340 روز آنجا ماندگار شود.

تغییرات ژنتیکی اسکات کلی

اسکات کلی پس از بازگشت به زمین بعد از آخرین ماموریت خود

توضیح بیشتر در خصوص تغییرات ژنتیکی اسکات کلی این که در این مدت، مارک، برادر دوقلوی اسکات که فضانورد بازنشسته است، در زمین بود و محققان به عنوان نمونه تحت آزمایش، او را مورد مطالعه قرار داده بودند. از آنجایی که دوقلوهای هم‌سان با DNA های مشابه متولد می‌شوند، کد گذاری ژنتیکی که به سلول‌ ها می‌گوید چه زمان و چه کاری انجام دهند، شرایط مساعدی را برای تحقیق در اختیار دانشمندان ناسا قرار داد.

محققان، هر دوی آنها را قبل، حین و بعد از سفر یک ساله اسکات کلی تحت کنترل گرفتند تا بتوانند نقشه تغییرات خاص ایجاد شده در سلامت جسمی و ذهنی اسکات را ثبت کنند. به عنوان مثال، افزایش پنج سانتی‌متری قد او، تاثیر موقت کمبود جاذبه و محیط کم اکسیژن را در فضا نشان می‌دهد.

ژن‌هایی که در شکل‌گیری استخوان‌ ها دخیل‌‌اند، کمبود اکسیژن، واکنش‌های سیستم ایمنی و ترمیم DNA بعد از برگشت اسکات به زمین همچنان تغییریافته باقی مانده‌اند که نتیجه استرس و فشار فضاست.

تغییرات ژنتیکی اسکات کلی

اسکات کلی سمت راست ، مارک کلی سمت چپ ، تنها دوقلوی تاریخ فضانوردی جهان تا به امروز

زمانی که بدن با عاملی بیگانه و خارجی مواجه می‌شود، سیستم ایمنی فعال می‌شود. محققان بر این باورند که وقتی انسان در فضا قرار می‌گیرد، چیزهایی در فضا وجود دارد که تجربه خوشایندی نیستند و باعث می‌شوند بدن در واکنش به آنها دچار نوعی استرس شود که در نتیجه برخی تغییرات ژنتیکی را ایجاد می‌کند.

محققان با درک چرایی و چگونگی فعال شدن ژن‌های فضایی و بروز این تغییرات ژنتیکی می‌توانند مأموریت‌های فضایی طولانی‌ تر را برای فضانوردان امکان‌پذیر کنند. در واقع، سفر یک ساله اسکات کلی می‌تواند گام مؤثری در پیشبرد مأموریت سه ساله به مریخ محسوب شود.

تغییرات ژنتیکی اسکات کلی فضانورد نسبت به برادر دوقلوی خود در حالی توسط ناسا تایید شد است که بیش از 200 محقق در 30 ایالت آمریکا روی نتایج مختلف به دست آمده از آزمایش‌های برادران دوقلوی کلی کار می‌کنند.

 

[highlight]منبع[/highlight]   nasa

یک دیدگاه برای “تغییرات ژنتیکی اسکات کلی فضانورد نسبت به برادر دوقلوی خود تایید شد ؟”

  1. رمضانی گفت:

    چه عجییییب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *