تغییر جنسیت عجیب 5 شیر ماده
تغییر جنسیت شیرهای ماده

تغییر جنسیت عجیب ۵ شیر ماده در بوتسوانا آفریقای جنوبی ؟!

تغییر جنسیت عجیب ۵ شیر ماده در بوتسوانا آفریقای جنوبی ، از جنسیت ماده به نر در حالی دانشمندان را به نعجب وا داشته است که اما به ندرت مشاهده شده بود شیرهای ماده گاهی یال درمی‌آورند و کمی مثل نرها رفتار می‌کنند. اگر چه تاکنون این مورد در میان شیر ماده یال‌دار به شدت کم‌یاب بوده است اما دانشمندان می دانستند که همچین موضوعی وجود دارند، اما درباره رفتار آنها اطلاعات کمی داشتیم. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

بنابراین تغییر جنسیت عجیب ۵ شیر ماده در بوتسوانا آفریقای جنوبی که اولین نشانه ی آن درآوردن یال است در حالی رنگ واقعیت به خود گرفته است که رفتارهای این ۵ شیر درست شبیه به شیر نر است حتی یکی از آن ها همانند شیرهای نر غرش می‌کند و با در عین ناباوری با دیگر شیرهای ماده جفت‌گیری می‌کند.

شیرهای نر با یال‌شان متمایز می‌شوند. آنها از یال برای جذب کردن ماده‌ها استفاده می‌کنند و با غرش کردن از قلمروشان محافظت می‌کنند یا اعضای گله‌شان را صدا می‌زنند. ماده‌ها یال ندارند و صدایشان چندان درنمی‌آید.

تغییر جنسیت عجیب 5 شیر ماده

جفری گیلفیلان از دانشگاه ساسکس و همکارانش کبوتسوانا که مطالعه و رفتار تغییر جنسیت عجیب ۵ شیر در بوتسوانا آفریقای جنوبی را زیر نظر دارند از ماه مارس ۲۰۱۴ تا به حال به رصد رفتار این شیرهای ماده و تغییر رفتارشان به سمت جنسیت نر را زیر نظر گرفته که ستاوردهای خاصی را نیز طی این دو سال به دنبال داشته ، او رفتار یکی از آن شیرها را به نام SaF05 را زیر نظر گرفت و مشخص شد که او یال درآورده و از دیگر شیرهای ماده بزرگتر و رفتاری نر مانند به خود گرفته است.

SaF05 رفتارهای نرگونه مثل تعیین قلمرو و غرش کردن از خودش نشان می‌دهد. البته شیرهای ماده هم تعیین قلمرو کرده و غرش می‌کنند، اما معمولا به دفعات خیلی کمی این کارها را انجام می‌دهند. در حالی که SaF05 رفتارش نرگونه‌تر است و مرتب تعیین قلمرو و غرش می‌کند.

تغییر جنسیت عجیب 5 شیر ماده

یکی از دلایل احتمالی این رفتار، افزایش سطح تستسترون است. در شیرها تستسترون به طور مستقیم باعث رشد یال می‌شود. به عنوان مثال، نرهای اخته قادر به تولید تستسترون نیستند و در نتیجه یال‌شان را از دست می‌دهند.

با اینکه بعضی از شیرهای ماده یال‌دار جفت‌گیری می‌کردند، اما هیچ‌یک از آنها باردار نشدند. این نشان می‌دهد که آنها نازا بودند. این یکی از عواقب سطح بالای آندروژن‌هایی مثل تستسترون در ماده‌ها است.

منبع : newscientist

7 دیدگاه

  1. یعنی حیوانات هم دو جنسه دارن؟

  2. ایا این رفتار منحصر به شیرهای ماده ست یا چنین رفتاری در میان حیوانات ماده دیگه ای وجود داره؟

  3. تا حالا همچین چیزی نشنیده بودم. اصلا به ذهنمم نیومده بود

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*