پنجشنبه، ۲۳ شهریور ۹۶ - ۰۱:۱۲

تغییر رنگ قطب شمال سیاره زحل در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ در حالی صورت گرفته است که فضاپیمای کاسینی ناسا که در…

تغییر رنگ قطب شمال سیاره زحل در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ در حالی صورت گرفته است که فضاپیمای کاسینی ناسا که در حال گردش به دور زحل بود، متوجه یک تغییر چشمگیر در رنگ قطب شمال شش ضلعی این سیاره شده و تصاویری از آن را تهیه و به زمین ارسال کرده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

این روزها تغییر رنگ قطب شمال سیاره زحل در حالی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته اسا که این سیاره که با نام کیوان نیز مشهور است پس از مشتری، دومین سیارهٔ بزرگ منظومه شمسی و ششمین سیاره نزدیک به خورشید است و به گفته دانشمندان و یافته های علمی و بخصوص رصد این سیاره توسط فضاپیمای کاسینی ناسا مشخص شده است که سیاره زحل یک گلوله گازی غول‌پیکر است که با وجود حجم زیادش تنها ۹۵ برابر زمین جرم دارد.

تغییر رنگ قطب شمال سیاره زحل در طول فقط ۴ سال یعنی مابین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ در حالی رخ داده است که فضاپیمای کاسینی نیز این تغییر رنگ را به تصویر کشیده و نشان دهنده تغییر قابل توجه در رنگ قطب شمال این سیاره است.

دانشمندان نشان داده‌اند که تغییر در الگوی آب و هوا ممکن است یکی از دلایل این اتفاق یعنی تغییر رنگ قطب شمال سیاره زحل باشد اما آن ها هنوز به دنبال علت ریشه‌ای این تغییر رنگ هستند.

تغییر رنگ قطب شمال سیاره زحل

تغییر رنگ قطب شمال سیاره زحل

در تصاویر فضاپیمای کاسینی به وضوح مشخص است که چگونه قطب شمال شش ضلعی زحل که رنگ مایل به آبی دارد، در یک بازه زمانی چهار ساله به رنگ طلایی تغییر کرده است.

تغییر رنگ قطب شمال سیاره زحل از یک رنگ مایل به آبی به رنگ طلایی‌تر ممکن است به دلیل افزایش تولید مه و غبارهای فتوشیمیایی در جو به هنگام نزدیک شدن قطب شمال به انقلاب تابستانی مه ۲۰۱۷ باشد.

به گفته محققان ناسا نی در خصوص تغییر رنگ قطب شمال سیاره زحل اظهار نظر کرده و گفته اند که برخی از اثرات بالقوه دیگر از جمله تغییرات در گردش جوی نیز می‌تواند نقش مهمی در این تغییر رنگ ایفا کند.

[highlight]منبع[/highlight]   tecake

5 دیدگاه برای “تغییر رنگ قطب شمال سیاره زحل در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ ؟!”

 1. شهرزاد گفت:

  چه تغییر رنگ جالبی

 2. ایدا گفت:

  شاید داخل کره یه اتفاقاتی رخ میده

 3. ايوبي گفت:

  باز هم ناسا و عواملش
  ایول دقت

 4. شيرين گفت:

  مرور زمان شرایط جوی تاثیرات خودش رو میزاره

 5. Zeynab گفت:

  اتفاقات جالبی رخ میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.