دوشنبه، ۰۸ آبان ۹۶ - ۱۲:۳۳
تقویت حافظه

خوابیدن کوتاه مدت در ظهر و این که چگونه به تقویت حافظه کمک می کند در یک مطالعه جدید نشان در حالی مشخص…

خوابیدن کوتاه مدت در ظهر و این که چگونه به تقویت حافظه کمک می کند در یک مطالعه جدید نشان در حالی مشخص شده است که یک ساعت خواب بعد از ظهر می‌تواند حافظه و مهارت‌های فکری افراد میانسال را بهبود بخشد. با بالا رفتن سن عملکرد ذهن ما کاهش یافته و می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مانند به یاد نیاوردن نام‌ها، فراموش کردن جای وسایلی مانند دسته کلید و یا اختلال در یادگیری اطلاعات جدید شود. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

تقویت حافظه اگر چه به عوامل مختلفی بستگی دارد اما برای برخی از افراد مسن‌تر ، کاهش در عملکرد شناختی می‌تواند شدیدتر باشد و به طور بالقوه منجر به بیماری‌هایی مانند آلزایمر یا دیگر اشکال زوال عقل شود اگر چه محققان در مطالعات پیشین نشان داده‌اند که فعال بودن ، از نظر ذهنی و جسمی می‌تواند به نگه داشتن حافظه در وضعیت خیلی خوب در دوره میانسالی کمک کند.

اما این مطالعات همچنین نشان داده است که خوابیدن کوتاه مدت در ظهر می‌تواند عملکرد شناختی افراد مسن را بهبود بخشد و به تقویت حافظه آن ها کمک کند ، اگر چه  پژوهش‌ های جدید نشان می دهد که خواب کوتاه مدت در طول روز می‌تواند باعث بهبود حواس پنجگانه شود.

تقویت حافظه

در این میان محققان بر این باورند که تقویت حافظه با چرت زدن در هنگام  ظهر آن هم به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بدون تداخل با خواب شبانه می‌تواند امکان پذیر خواهد بود و البته به افزایش هوشیاری و عملکرد ذهنی نیز کمک می کند و توصیه شده است که چرت بعد از ظهر در حدود یک ساعت برای بهبود عملکرد شناختی سالمندان ایده‌آل است.

محققان این پژوهش  با تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده از  ۲۹۷۴ بزرگسال چینی ۶۵ ساله و بالاتر که بخشی از پژوهش طولی بازنشستگی و بهداشت چین بودند، این پژوهش را آغاز کردند و تمام شرکت‌کنندگان تحت یک سری از آزمایشات مرتبط با توجه ، حافظه اپیزودیک و توانایی‌هایی از جمله تست ریاضی و رسم شکل قرار گرفتند و همچنین از این افراد پرسیده شد که در طول ماه گذشته روزانه چه مدت بعد از ناهار استراحت کردند.

 آن ها بر اساس پاسخ‌هایشان به چهار گروه دسته‌بندی شدند. این دسته بندی‌ها شامل کسانی بودند که بعد از ناهار اصلا نمی‌خوابیدند، کسانی که کمتر از ۳۰ دقیقه می‌خوابیدند، کسانی که بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه می‌خوابیدند و افرادی که بیش از ۹۰ دقیقه بعد از ناهار می‌خوابیدند.

بد نیست بدانید که بنا بر گزارش این تیم علمی که در مرکز خواب و نوروبیولوژی در دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور انجام شده است در حدود ۵۷٫۷ درصد از شرکت‌کنندگان گفتند که پس از ناهار به طور متوسط در حدود یک ساعت می‌خوابند. محققان دریافتند شرکت‌کنندگانی که به طور متوسط بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه بعد از ناهار چرت می‌زنند، آزمون‌های شناختی را به نحو بهتری پاسخ دادند و آن ها در نهایت دریافتند که چرت زدن بعد از ناهار آن هم به مدت یک ساعت مزایای بسیار زیادی برای سلامت فکری و ذهنی میانسالان دارد.

[highlight]منبع[/highlight]   medicalnewstoday

4 دیدگاه برای “تقویت حافظه با خوابیدن کوتاه مدت روزانه امکانپذیر خواهد بود ؟”

 1. هدي گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون

 2. علي گفت:

  خواب عمیق تاثیرش بیشتره

 3. حامد گفت:

  خوابم آرزوس 😐

 4. فهيمه گفت:

  مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.