سه شنبه، ۱۰ تیر ۹۳ - ۰۵:۱۴

عضو هیات رئیسه فراکسیون کارگری مجلس٬ با انتقاد از نبود قانون جامع برای حمایت از معدنکاران‌٬ گفت: فراکسیون کارگری مجلس در تلاش برای…

عضو هیات رئیسه فراکسیون کارگری مجلس٬ با انتقاد از نبود قانون جامع برای حمایت از معدنکاران‌٬ گفت: فراکسیون کارگری مجلس در تلاش برای تنظیم و تصویب قوانینی است که بتواند حقوق ضایع شده کارگران معدن را احیا کند.

محمدحسن آصفری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬‌ با یادآوری شرایط کاری سخت و طاقت فرسای معدنکاران٬ گفت: با توجه به اینکه چرخه اقتصاد کشور با استفاده از فعالیت معادن به گردش در‌می‌آید بر این اساس ضروری است کهبه معدن‌کاران از سوی مسئولان توجه جدی شود.

نماینده مردم اراک٬‌ کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی٬ با بیان اینکه شرایط سخت معدنکاران اقتضا می‌کند بسته‌های حمایتی ویژه‌ای برای آنان در نظر گرفته شود٬‌ ادامه داد: با توجه به اینکه مواد اولیه کارخانه‌ها و صنایع از طریق معادن تامین و رشد و شکوفایی کشور نیز به دستان پرتوان معدن‌کاران وابسته است٬ باید دولت و مجلس حمایت ویژه‌ای برای رفع دغدغه‌های این قشر زحمت کش جامعه داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با یادآوری آمارهای منتشرشده مبنی بر اینکه هر 16 روز یک کارگر معدن جان خود را از دست می‌دهند٬‌ گفت: متاسفانه چنین مرگ و میرهایی در معادن فجایعی هستند که در نبود قوانین جامع و مانع حمایتی از کارگران مشکلات بسیاری را به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه توجه به معدن‌کاران باید در راستای تامین شرایط زندگی آنان با توجه به مشقت‌های شغلی آنان باشد٬ افزود: با توجه به اینکه معادن برای کشور درآمدزایی خوبی دارند باید به فعالیت معدن‌کاران نیز ارج و قرب درخور توجهی شود.

انتقاد از بی‌توجهی به حقوق کارگران معدن

وی با تاکید بر اینکه گارگران معدن جان خود را در کف دست گذاشته و هر روز با نگاهی پر ابهام به زندگی می‌نگرند٬‌ گفت: متاسفانه بی‌توجهی به قوانین مرتبط با کارگران معدن تاکنون باعث ضایع شدن حقوق آنان شده که این نیازمند بازنگری در قوانین مرتبط با این حوزه است.

آصفری تصریح کرد: لازم است دولت توجه ویژه و جدی به قشر کارگر داشته و با ارایه لوایحی که جلوگیری از اجحاف حقوق کارگران دربخش معدن می‌شود از آنان حمایت کند.

وی ادامه داد: امروزه می‌بینیم دربخش معدن اگر فعالت کارگران نباشد بی شک بخشی صنایع ما تعطیل می شود چرا که نیاز آن‌ها به مواد اولیه از معادن تامین می شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با بیان اینکه چرخش چرخ‌های صنعت ما به فعالیت معدنکاران بستگی دارد٬ گفت: لذا باید مجلس و دولت توجه ویژه ای را به موضوع معدن کاران از جهت توجه به حقوق٬ بیمه و بازنشستگی پیش ازموعد آنان با توجه به اینکه شغل سخت و زیان آوری است داشته باشند.

عضو هیات رئیسه فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی٬ همچنین از تلاش فراکسیون کارگری مجلس برای احقاق حقوق معدنکاران خبرداد و گفت:‌ بررسی وضعیت کاری و همچنین تلاش برای بهبود وضعیت این قشر در دستور کار فراکسیون قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.