جمعه، ۲۴ مرداد ۹۳ - ۰۳:۰۵

مدیران سه بخش نفت، گاز و پتروشیمی استانداری کرمانشاه برای اولین بار به دعوت معاونت برنامه ریزی استانداری گرد هم آمدند تا پیرامون…

مدیران سه بخش نفت، گاز و پتروشیمی استانداری کرمانشاه برای اولین بار به دعوت معاونت برنامه ریزی استانداری گرد هم آمدند تا پیرامون مشکلات این بخش از صنعت استان به بحث و تبادل نظر بپردازند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، مهندس علی اصغر میرزایی در این نشست با اظهار تأسف ازغفلت های انجام شده در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی گفت: متاسفانه در سندها و برنامه‌های کلان توسعه کشور چندان به این حوزه بسیار مهم پرداخته نشده است.

میرزایی هدف از دعوت از این مجموعه را بهره گیری از دیدگاه‌ها و پیشنهادات مدیران این عرصه برای حل مشکلات جاری و توسعه بیشتر این بخش عنوان کرد و گفت: باید از فرصت باقی مانده تا پایان برنامه پنجم توسعه بهره بگیریم و برای برنامه ششم توسعه نیز از همین حالا برنامه ریزی کنیم تا مباحث مربوط به توسعه بخش نفت، گاز و پتروشیمی در این برنامه لحاظ شود. همچنین در تلاشیم برای بودجه سال آینده نیز پیش بینی‌های لازم را در این زمینه انجام دهیم.

‌وی اظهار امیدواری کرد با کمک بخش‌های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی به اهدافی که در این حوزه مدنظر هستند٬ دست پیدا کنیم.

مدیر شرکت پالایش نفت کرمانشاه نیز در این نشست پیرامون جایگاه صنعت نفت استان در کشور گفت: کرمانشاه یکی از قطب های نفتی کشور است و در برخی زمینه ها مرکزیت غرب کشور را دارد که لازم است این قابلیت ها در قالب برنامه پنجم و ششم مدنظر قرار گیرد.

مهندس محمد جمشیدی افزود: متأسفانه بعد از تصویب ساخت پالایشگاه آناهیتا، پروژه توسعه پالایشگاه کرمانشاه متوقف شد، در حالی‌که طی این مدت همه پالایشگاه های کشور ارتقای سطح دادند. خوشبختانه با خصوصی شدن پالایشگاه، این موانع قانونی برطرف شده و هم اکنون روند توسعه مجموعه دوباره آغاز شده است.

وی افزود: تلاش‌های انجام شده برای توقف طرح توسعه پالایشگاه کرمانشاه بسیار غیرمنطقی بود و روند ارتقای این مجموعه را به کلی مختل کرد، در حالیکه وجود دو پالایشگاه در استان منافاتی با هم ندارند و یک امتیاز بزرگ برای کرمانشاه محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت کرمانشاه ادامه داد: این پالایشگاه دو بار عنوان صنعت سبز را کسب کرده و این نشان از توجه جدی این مجموعه به محیط زیست دارد.

جمشیدی افزود: قصد داریم ظرفیت پالایشگاه را ارتقاء داده و از 20هزار بشکه به 25هزار بشکه برسانیم. همچنین کیفیت محصولات تولیدی را بالا ببریم.

‌رئیس مرکز پژوهش و توسعه فناوری نفت کرمانشاه نیز در ادامه با اشاره به اینکه این مرکز به عنوان دومین پژوهشگاه صنعت نفت در ایران مطرح است، افزود: این مجموعه با حمایت مهندس زنگنه در دولت آقای خاتمی ساخته شده و از امکانات بسیار زیادی برخوردار است.

هاشمی هچنین خاطرنشان کرد: برنامه های این بخش هر ساله در حوزه‌های مختلف با نگاهی عملیاتی طرح ریزی می شود و این رویکرد کمک زیادی به پیشبرد برنامه‌های پژوهشی این حوزه کرده است.

وی با اشاره به توجه جدی این پژوهشگاه به نیازهای صنایع پایین دستی استان، اظهار کرد: ما می‌توانیم نیازهای بسیاری از صنایع پایین دستی را مرتفع کنیم. از جمله این کارها تولید ماده اتیلن اکساید است که مصارف بسیار زیادی برای تولید ضد یخ، مواد شوینده و دیگر تولیدات صنعتی دارد. با فراهم شدن امکان تولید گسترده اتیلن اکساید می‌توان چندین کارخانه تولید مواد شوینده در استان راه اندازی کرد.

رئیس مرکز پژوهش و توسعه فناوری نفت کرمانشاه همچنین از آمادگی این مرکز برای آنالیز سریع محموله‌های نفتی خبر داد و گفت: این مرکز می تواند محموله‌های نفتی که از مرزها ترانزیت می‌شوند را کنترل کیفیت کرده و ظرف 48 ساعت جواب آن را به مراجع ذی‌صلاح اعلام کند تا از بروز تخلفات در این زمینه جلوگیری شود.

مدیر شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه نیزدر این جلسه با اشاره به اینکه این مجموعه صنعتی « آمونیاک» و «اوره» تولید می‌کند، گفت: این مجتمع به منظور تأمین کود شیمیایی مورد نیاز استان کرمانشاه و همچنین استان‌های همجوار در غرب کشور تأسیس شده است.

مهندس اشتری گفت: فاز 2 پتروشیمی که در سفر رهبری بر آن تاکید شد، هم اکنون به مرحله ای رسیده که برگشت پذیر نیست و زمینه ارتقای ظرفیت پتروشیمی کرمانشاه را فراهم می‌کند و امیدواریم مدیریت استان با رایزنی‌های خود روند جذب منابع مالی این پروژه را فراهم کنند.

اشتری با تاکید بر اینکه پتروشیمی کرمانشاه در کشور عراق یک برند شناخته شده است، اظهار کرد: خوشبختانه تولیدات ما جایگاه بالاتری از محصولات کشورهای حوزه خلیج فارس دارد. هرچند طی سال‌های اخیر ما بازار عراق را از دست داده‌ایم، ولی در تلاشیم دوباره این بازار را در دست بگیریم.

وی در ادامه با انتقاد از مصوبات غیرکارشناسی حوزه صادرات، خواستار ثبات در عرصه تصمیم گیری در کشور شد.

‌اشتری در ادامه عنوان کرد: این مجموعه در زمینه واردات کالاها و قطعات مورد نیاز خود دچار مشکل شده و گمرکی بسیار سنگینی بر کالاهای ما بسته می‌شود که در این زمینه پیشنهاد شد ترخیص کالاهای وارداتی این شرکت در گمرک کرمانشاه انجام شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.