جمعه، ۱۶ خرداد ۹۳ - ۰۷:۲۸

در شرایطی که این روزها، تب و تاب برگزاری جام جهانی فوتبال سراسر دنیا را در بر گرفته و در حالی که انتظار…

تلاش گروه‌های صهیونیستی برای اخلال در مسابقه ایران - آرژانتیندر شرایطی که این روزها، تب و تاب برگزاری جام جهانی فوتبال سراسر دنیا را در بر گرفته و در حالی که انتظار معقول، برگزاری این مسابقات به دور از هیاهو و درگیری های سیاسی بین المللی است، یک گروه صهیونیستی تلاش دارد با اعمال فشار بر فیفا، زمینه انجام شیطنت هایی را علیه ایران در این مسابقات فراهم آورد.به گزارش «تابناک»، یک گروه صهیونیستی به نام «کنگره یهودیان جهان»، با فرستادن نامه ای به فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) درخواست کرده تا پیش از برگزاری مسابقه تیم های ملی ایران و آرژانتین در چهارچوب رقابت های جام جهانی فوتبال، مراسم یادبودی برای کشته شدگان واقعه «آمیا» برگزار شود.

به نوشته «هاآرتص»، در این نامه از سپ بلاتر، رئیس فیفا درخواست شده تا پیش از آغاز این مسابقه، به یاد 85 تنی که در واقعه بمب گذاری در مرکز یهودیان بوینس آیرس در سال 1994 کشته شدند، یک دقیقه سکوت اعلام شود.

پس از وقوع این بمب گذاری و در همان سال، دولت آرژانتین در فشار سیاسی شدید آمریکا و رژیم اسرائیل، ایران را به ترتیب دادن حمله به آمیا متهم کرد؛ اما جمهوری اسلامی این اتهام را قاطعانه رد و همواره هر گونه دخالت در این حمله تروریستی را تکذیب کرده است.

جک ترپینز، رئیس «کنگره یهودیان آمریکای لاتین» (شاخه ای کنگره یهودیان جهان در منطقه آمریکای لاتین) نیز خبر فرستادن چنین نامه ای را تأیید کرده است. وی مدعی شده انجام چنین کاری از سوی فیفا، می تواند به ترویج صلح، گفت و گو و احترام در میان ملت ها کمک کند!

در همین راستا، در شبکه اجتماعی «فیسبوک» نیز کمپینی راه اندازی شده که گفته می شود، اداره آن را «جوانان برزیلی» بر عهده دارند و درخواست اعلام یک دقیقه سکوت پیش از بازی ایران و آرژانتین را مطرح کرده اند.

اما با وجود همه ادعاهای صلح طلبانه، فابیو کورنبلا، عضو سابق هیأت مدیره «آمیا» سخنانی گفته که هدف واقعی این گروه ها از درخواست مذکور را آشکار می کند. وی گفته: «من از آرژانتین به برزیل می روم تا تنها همین یک مسابقه، یعنی مسابقه علیه ایران را ببینم. بی گمان من هم طرفدار یک دقیقه سکوت هستم؛ افزون بر این، من می خواهم یک پرچم اسرائیل را با خودم به این مسابقه ببرم تا پیام قوی تری را در حمایت از یهودیان مطرح کنم؛ البته به دلایل امنیتی مطمئن نیستم این کار را بکنم».

گفتنی است، در بهمن‌ماه سال 1391 علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه وقت ایران و «هکتور تیمرمن»، همتای آرژانتینی تفاهم نامه‌ای را بین دو کشور جهت روشن کردن و رسیدگی به حادثه انفجار سال 1994 در ساختمان آمیا در بوینس آیرس امضا کردند.

بنا بر تفاهم نامه امضا شده بین ایران و آرژانتین دو کشور توافق کردند با تشکیل یک کمیته مشترک درباره حادثه انفجار ساختمان یهودیان در بوینوس آیرس (آمیا) تحقیق کنند؛ کاری که از سوی طرف ایرانی با هدف نشان دادن حسن نیت و اثبات عدم مداخله در واقعه مذکور صورت گرفته بود.

امضای این تفاهمنامه، واکنش سخت رژیم اسرائیل را به دنبال داشت و تنها یک روز بعد ییگال پالمور، سخنگوی وقت وزارت خارجه رژیم اسرائیل گفت: «این خبر ما را حیرت زده کرده است و از دولت آرژانتین خواهیم خواست که توضیح کاملی در مورد آنچه مورد توافق قرار گرفت در اختیار ما بگذارد، زیرا این موضوع مستقیم روی امور اسرائیل اثر می‌گذارد».

در پایان در پی شکایت لابی صهیونیستی از دولت آرژانتین به خاطر امضای یادداشت تفاهم بین دولت آرژانتین و جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل کمیسیون حقیقت یاب و حل موضوع آمیا، این یادداشت تفاهم از سوی دادگاه آرژانتین لغو و مغایر با قانون اساسی این کشور اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.