جمعه، ۱۱ اردیبهشت ۹۴ - ۱۱:۳۱

به گزارش میهن پست – تلسکوپ فضایی جیمز وب James Webb Space Telescope JWST  بزرگترین تلسکوپ فضایی ساخته شده دست بشر محسوب می‌شود. این تلسکوپ…

به گزارش میهن پست – تلسکوپ فضایی جیمز وب James Webb Space Telescope JWST  بزرگترین تلسکوپ فضایی ساخته شده دست بشر محسوب می‌شود. این تلسکوپ با همکاری سازمانهای فضایی ناسا و اسا در حال ساخت است.

ابتدا قرار بود که این تلسکوپ فضائی با هزینهٔ ۱٫۶ بیلیون دلار در سال ۲۰۱۱ میلادی در مدار زمین قرار گیرد بنابراین در سال ۲۰۱۱ مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا به خودداری از تأمین مخارج این پروژه رای داد.

این در حالی بود که تا آن زمان با هزینه ۳ بیلیون دلار٬ ٪۷۵ سخت‌افزارها در دست تولید قرار گرفته بود.

تلسکوپ فضایی جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب

پس از کنارآمدن با سنای آمریکا هزینه این پروژه تا سقف ۸ بیلیون افزایش و برابر با برآورد تازه در سال ٬۲۰۱۳ هزینه این پروژه به ۸٫۸۵۳ بیلیون دلار رسید.

در دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی نیز اعلام شد که برنامه‌های این پروژه برابر روال پیش بینی شده پیش می‌رود ولی احتمال تأخیر در زمات آماده سازی آن برای ارسال به فضا هم هست.

تلسکوپ فضایی جیمز وب قرار است در ماموریت خود، به ارائه نگاه اجمالی بی‌سابقه‌ای از اولین کهکشان‌های جهان اولیه بپردازد.

ناسا در وب‌سایت خود اظهار کرد: تلسکوپ جیمز وب قادر خواهد بود تا حدود 200 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ را رصد کند.

روند ساخت تلسکوپ جیمز وب توسط دانشمندان ناسا

روند ساخت تلسکوپ جیمز وب توسط دانشمندان ناسا

ناسا این تلسکوپ را یک ماشین زمان قدرتمند با دید مادون قرمز توصیف کرده که به بررسی جهان در 13.5 میلیارد سال گذشته و مشاهده ستارگان و کهکشان‌های اولیه خواهد پرداخت.

پرتاب قوی‌ترین تلسکوپ جهان به فضا

این پروژه به دلیل هزینه‌های بسیار بالای آن که تاکنون حدود 8.8 میلیارد دلار بوده و بسیار بالاتر از برآوردهای اولیه 3.5 میلیارد دلاری است، تحت موشکافی دقیق قانون‌گذاران آمریکا قرار دارد، اما ناسا وعده داده که این تلسکوپ نسل آینده را تا اکتبر 2018 به فضا پرتاب کند.

درون اتاق تمیز عظیمی که در حال حاضر تلسکوپ جیمز وب در آن برای جلوگیری از آسیب غبار نگهداری می‌شود، تیمی از مهندسان با لباس سفید شبیه جراحان به کار بر روی تلسکوپ جیمز وب مشغول هستند.

build-the-James-Webb-worlds-most-amazing-space-telescope-09

این تلسکوپ 6.4 تن وزن خواهد داشت و قطر آینه اصلی آن 6.5 متر خواهد بود که سه برابر بزرگتر از آینه هابل است.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]تلسکوپ جیمز وب قرار است جایگزین تلسکوپ قدیمی هابل شود که برخی از اهداف در نظر گرفته شده برای این تلسکوپ به ترتیب، جستجو برای یافتن پرتوهای مادون قرمز حاصل از انفجار بزرگ – مهبانگ یا بیگ بنگ – مطالعه بر روی زایش ستاره‌ها و چگونگی تشکیل و گسترش کهکشان و گرفتن عکس از عمق کهکشان ها است.[/box]

جیمز وب که پروژه مشترک سازمان‌های فضایی ناسا، اروپا و کانادا است، چهار ابزار از جمله دوربین و طیف‌سنج‌هایی را روی خود حمل خواهد کرد که می‌توانند سیگنال‌های بسیار کمرنگ را هم ثبت کنند.

قابلیت مادون قرمز به این تلسکوپ اجاز خواهد داد تا اجرام سماوی دوردست را مشاهده کرده و شاتر دوربین آن بتواند برای مدتهای طولانی‌تری باز بماند. جیمز وب همچنین از 70 برابر ظرفیت جمع‌آوری نور بیشتری از هابل برخوردار خواهد بود.

تصویر پیشفرض تلسکوپ فضایی جیمز وب در فضا. در حال کار، آینه این تلسکوپ (به رنگ طلایی) زیر سایهٔ لایه محافظتی در برابر پرتوهای خورشید قرار خواهد گرفت.

تصویر پیشفرض تلسکوپ فضایی جیمز وب در فضا. در حال کار، آینه این تلسکوپ (به رنگ طلایی) زیر سایهٔ لایه محافظتی در برابر پرتوهای خورشید قرار خواهد گرفت.

این تلسکوپ همچنین به دانشمندان اجازه خواهد داد تا تحقیقات خود در زمینه حیات بیگانه را در مناطق دیگر جهان و در سیارات فراخورشیدی وسعت ببخشند.

در حال حاضر، تلسکوپ کپلر ناسا که در سال 2009 به فضا پرتاب شده، به فضانوردان در شناسایی هزاران سیاره فراخورشیدی کمک کرده و جیمز وب قرار است این تلاش را گسترده‌تر کند.

نحوه قرار گرفتن تلسکوپ جیمز وب در فضا

نحوه قرار گرفتن تلسکوپ جیمز وب در فضا

برخلاف هابل که دور زمین می‌چرخد، تلسکوپ جیمز وب به ارتفاع بالاتر و در نقطه لاگرانژ 2 در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری زمین انتقال خواهد یافت؛ این فاصله باعث سرد ماندن تلسکوپ خواهد شد و از آن در برابر بازتاب نور مادون قرمز خودش و تابش‌های فضایی محافظت خواهد کرد.

جیمز وب قرار است بر روی یک موشک آریان 5 که ساخت سازمان فضایی اروپا است، در اکتبر 2018 از گویان فرانسه به فضا پرتاب شود.

منبع: nasa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *