یکشنبه، ۰۹ شهریور ۹۳ - ۰۷:۱۵

سلامت نیوز: چند سالی است که اخبار مربوط به اعتیاد در صدر اخبار رسانه‌ها قرار دارد. روزی نیست که خبرگزاری‌ها خبری در این…

سلامت نیوز: چند سالی است که اخبار مربوط به اعتیاد در صدر اخبار رسانه‌ها قرار دارد. روزی نیست که خبرگزاری‌ها خبری در این باره منتشر نکنند اما، این زخم همچنان تازه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان، هر چند آماری که ستاد مبارزه با موادمخدر درباره اعتیاد ارائه می‌‌دهد، آماری نیست که چندان نسبت به قبل فرق کرده باشد اما، هشدار‌هایی که درباره شیوع اعتیاد در میان اقشار مختلف ارائه می‌‌شود اعم از افزایش اعتیاد در میان زنان و کاهش سن اعتیاد در کنار تغییر الگوی مصرف موادمخدر، نگرانی‌هایی را در این باره ایجاد کرده است.

آنطور که کارشناسان می‌‌گویند در حوزه مسائل اجتماعی اصلی‌ترین دغدغه خانواده‌های ایرانی اعتیاد است. آمار رسمی معتادان یک میلیون و 325 هزار نفر اعلام شده است. در بعد خانوار چیزی حدود شش میلیون نفر به صورت مستقیم با اعتیاد درگیر هستند و می‌‌توان عنوان کرد که به صورت غیر مستقیم درصد قابل توجهی از شهروندان ایرانی با این بلای خانمان‌سوز دست به گریبان هستند. تبعات اعتیاد بر هیچ کس پوشیده نیست. این معضل هم به لحاظ اجتماعی، هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ سیاسی و فرهنگی زیانبار است همانطور که، تاثیرات منفی آن در بعد روانی، تحصیلی و شغلی بر هیچ کس پوشیده نیست. شاید به همین دلیل است که بخش عمده‌ای از اخبار رسانه‌ها به این مسئله اختصاص پیدا می‌‌کند.
مصون‌نگه‌داشتن زنان و کودکان
روز گذشته نیز چند اظهارنظر در حوزه اعتیاد منتشر شد. یکی از این اظهارنظرها توسط مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در امور زنان و خانواده مطرح شد. زهرا بنیانیان گفت: باید در راه مبارزه با پدیده شوم اعتیاد از ظرفیت‌های علمی و مطالعاتی در راستای مصون نگه‌داشتن زنان و کودکان استفاده کرد. او با بیان این مطلب ادامه داد: متاسفانه در گذشته برنامه‌های مطالعاتی و پژوهشی کافی در زمینه اعتیاد زنان صورت نپذیرفته که این امر باعث بروز برخی از آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه و خانواده‌ها شده است. به گفته بنیانیان با توجه به رویکرد جدید ستاد مبارزه با موادمخدر و همچنین تاکید وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبنی بر اجتماعی کردن امر مبارزه با موادمخدر به امور زنان و خانواده توجه ویژه‌ای شده است.
اعتیاد و زلزله
با وجود آنکه رسانه‌ها بخش قابل‌توجهی از اخبار خود را به اعتیاد اختصاص می‌‌دهند اما، هنوز برآوردهای مستندی در رابطه با زیان و ضرر‌های این آسیب اجتماعی انجام نشده است. شاید یکی از دلایل این امر سیالیت موضوع است. در حوزه آسیب‌های اجتماعی به دلیل مخفی کاری نمی توان آمار و ارقام درستی به دست آورد. با وجود این، کارشناسان، مسئولان و نمایندگان مجلس در سال‌های اخیر متفق القول بوده‌اند که زیان‌های ناشی از اعتیاد بسیار زیاد و جبران‌ناپذیر است.

در این رابطه عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه تلفات اعتیاد از زلزله بیشتر است می‌‌گوید: برای مقابله با اعتیاد سازمان‎های جهانی چکار می‎کنند؟ عباس قائدرحمت ادامه می‌‌دهد: اعتیاد، بلای خانمان‎سوزی بوده که به عنوان یک عامل مخرب در جامعه وجود دارد و مسئولین نیز آن را انکار نمی‎کنند.

به گفته او متأسفانه اقدامات اساسی و راهبردی که باید صورت گیرد مشاهده نمی‎شود و برنامه‎ریزی‎هایی که بنیان خانواده را نجات دهد به صورت جسته گریخته است.

قائدرحمت ادامه می‌‌دهد: این معضل در تمام دنیا وجود دارد و فقر و حاشیه‎نشینی به آن دامن می‎زند. نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس می‌‌افزاید: در گسترش پدیده اعتیاد عرضه و تقاضای موادمخدر نقش دارد و برای مقابله با اعتیاد باید این دو، مورد بررسی قرار گیرند و با آنها مقابله کرد. به گفته او عرضه را باید به حداقل رساند چرا که هیچ وقت به صفر نمی‎رسد مخصوصاً در کشورهایی که در مسیر ترانزیت این مواد هستند.

قائدرحمت می‌‌گوید: متأسفانه در جلوگیری از عرضه مواد هیچ کشوری به ما کمک نمی‎کند و ما در این راه تلفات جانی و مالی زیادی داده‎ایم، این موضوع جهانی بوده اما در مقابل آن سازمان‎های جهانی چکار می‎کنند؟ عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور می‌‌شود: همانطور که اسرائیل و آمریکا مردم و کودکان را از بین می‎برند و دست به نسل‎کشی می‎زنند اعتیاد نیز همین طور است و سالانه چندین هزار نفر را می‎کشد که شاید یک زلزله اینقدر تلفات نداشته باشد. او بیان می‌‌کند: اگر تمام اقدامات جلوگیری از ورود را انجام دهیم باز درصدی به کشور وارد می‎شود که در این زمان باید روی تقاضا کار کنیم. به گفته قائدرحمت در بحث تقاضا دو مجموعه انسان وجود دارد کسانی که مصرف کننده هستند و افرادی که سالم‎اند، باید با ارتقای سطح سلامت نگذاریم افرادی که گرفتار این بلا نشده‎اند مبتلا شوند و مبتلایان نیز از راه رفته برگردند.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس ادامه می‌‌دهد: همچنین برای افرادی که از این معضل رهایی می‎یابند باید ایجاد شغل کرد و زمینه‎های ورود آنها را به جامعه فراهم ساخت تا دوباره به سمت اعتیاد نروند. او تصریح می‌‌کند: جامعه‎شناسان، روانشناسان و دستگاه‎های ذیربط باید با هم تعامل داشته باشند و برای مقابله با آن راهکاری مناسب پیدا کنند، برای مبارزه با معضل اعتیاد برنامه‎ای منسجم نیاز است. قائدرحمت می‌‌گوید: ستاد مبارزه با موادمخدر، وزارت ورزش و جوانان بهزیستی و هر دستگاهی که با جوانان ارتباط دارد باید با اقدام فرادستگاهی با این معضل مقابله کنند. دولت باید تمام سعی خود را بکند که موازی‌کاری صورت نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *