دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۰۱:۱۸

به گزارش ایرنا و به نقل از بورس انرژی، محمدحسین عسگری، افزود: در حال حاضر همه 39 شرکت توزیع نیروی برق به عنوان…

به گزارش ایرنا و به نقل از بورس انرژی، محمدحسین عسگری، افزود: در حال حاضر همه 39 شرکت توزیع نیروی برق به عنوان خریدار در بورس انرژی حضور دارند.

وی اظهار داشت: بورس انرژی فعالیت خود را در اسفند 91 با یازده شرکت توزیع نیروی برق آغاز کرد اما به تدریج با همکاری وزارت نیرو ضمن آموزش و آماده‏سازی شرکت‏های مذکور امروز آخرین شرکت توزیع نیروی برق نیز به جمع خریداران بورس انرژی اضافه شد.

عسگری افزود: با انجام هماهنگی‏های لازم با شرکت توانیر و یکی از بانک ها، مبالغ معادل صرفه‏ جوئی ناشی از خرید برق شرکت‏های توزیع نیروی برق در ماههای مهر، آبان و آذر 92 از بورس انرژی به شرکت‏های توزیع پرداخت شد.

گفتنی است پرداخت معادل صرفه‏جوئی ناشی از خرید برق شرکت‏های توزیع از بورس انرژی براساس دستور معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو و به منظور تشویق رفتار کارآمد و ایجاد انگیزه بین شرکت‏های توزیع نیروی برق صورت گرفته است.

رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی اقدامات این بورس را در زمینه اجرائی شدن طرح تخصیص منابع مالی شرکت‏های تولید و توزیع نیروی برق، تشریح کرد و از آمادگی کامل بورس انرژی در این زمینه خبر داد.

عسگری افزود: در صورت تامین اعتبار لازم، امکان اجرائی کردن این طرح و پرداخت مبالغ خدمات توزیع شرکتهای توزیع ناشی از معاملات در بورس انرژی وجود دارد. همچنین متناسب با تخصیص اعتبار جهت خرید شرکت‏های توزیع، ظرفیت مجاز عرضه تولیدکنندگان برق افزایش خواهد یافت.

رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی درباره حجم معاملات برق در این بورس گفت: از ابتدای آغاز رسمی معاملات در بورس انرژی تا پایان خرداد ماه سال جاری، در مجموع 268,476 قرارداد سلف موازی استاندارد برق در قالب 7,214 معامله به ارزش 1237 میلیارد ریال انجام پذیرفته است که معادل 3 میلیون و 342 هزار مگاوات ساعت بوده است.

حدود 70 درصد ارزش معاملات مربوط به نمادهای بار پایه روزانه، 15.3 درصد بار پیک روزانه بوده است. نمادهای میان باری روزانه و کم باری روزانه نیز به ترتیب 12.7 و 2 درصد از ارزش معاملات برق در بورس انرژی را تشکیل داده‏ اند.

اقتصام(1)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.