سه شنبه، ۰۶ آبان ۹۳ - ۰۹:۰۰

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین سلاح‌ورزی در نشست مشترک سفیر اتریش و فعالان اقتصادی لرستان که در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و…

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین سلاح‌ورزی در نشست مشترک سفیر اتریش و فعالان اقتصادی لرستان که در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد برگزار شد، گفت: بازدید سفیر اتریش در تهران از لرستان و توانمندی‌های استان این امکان را فراهم می‌کند که سرمایه‌گذاران کشورش را برای سرمایه‌گذاری به لرستان هدایت کند.

وی به کاهش حجم مبادلات اقتصادی و تجاری اتریش و ایران در سال‌های گذشته اشاره کرد و بیان داشت: ضروری است مقدمات لازم برای افزایش سطح مبادلات تجاری اتریش و لرستان فراهم شود.

اتاق خرم آباد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد به مرکز فرهنگی اتریش در ایران اشاره کرد و بیان داشت: نمونه این مرکز را نیز ایران در اتریش دارد و در دیداری که سفیر اتریش با رئیس دانشگاه لرستان داشتند مقرر شد پیگیر تبادل استاد و دانشجو باشند و امکان ارتباط دانشگاه لرستان را با یکی از دانشگاه‌های کشور اتریش فراهم سازند.

سلاح‌ورزی در پایان سخنان خود گفت: سفر سفیر اتریش به خرم‌آباد می‌تواند زمینه‌ حضور سرمایه‌گذاران اتریشی را در لرستان فراهم آورد که امیدواریم آغازی برای همکاری‌های دو جانبه‌ گسترده‌تری باشد.

 مؤسسه آموزش عالی گردشگری اتریش در لرستان بنا شود

سفیر اتریش در تهران هم به جاذبه‌های گردشگری فراوان لرستان اشاره کرد و بر همین اساس پیشنهاد داد مؤسسه آموزش عالی گردشگری اتریش در خرم‌آباد تأسیس شود.

فردریش اشتیفت با بیان اینکه حضور در لرستان برای من خوش‌آیند است، بیان داشت: این سفر به خوبی موجبات معرفی توانمندی‌های لرستان را برای ما به ارمغان آورد و متوجه شدم لرستان در حوزه‌ گردشگری ظرفیت بالایی دارد و می‌تواند به قطب جاذبه‌ گردشگری تبدیل شود.

وی از علاقه‌ سرمایه‌گذاران اتریشی برای حضور در ایران اشاره کرد و گفت: آن‌ها خواهان این هستند که روابط تجاری و اقتصادی خود را با ایران به حالت قبل از تحریم‌ها بازگردانند.

سفیر اتریش حجم مبادلات تجاری اتریش و ایران را قبل از تحریم‌ها ۸۰۰ میلیون یورو برآورد کرد و افزود: متأسفانه با اعمال تحریم‌ها و وضعیت بد اقتصادی حاکم بر دنیا این رقم به ۲۰۰ میلیون یورو کاهش یافته است.

سفیر اتریش در تهران با بیان اینکه گفتگوهای هسته‌ای ایران در وین در حال انجام هست، ابراز امیدواری کرد جو مثبت حاکم بر اتریش بتواند بر نتیجه‌ این گفتگوها تأثیر مطلوب بگذارد.

وی از علاقه‌ سرمایه‌گذاران اتریشی برای سرمایه‌گذاری و حضور در ایران یاد کرد و گفت: ایران از زیرساخت‌های قوی‌ برخوردار هست که لرستان نیز از این حسن بی‌بهره نمانده است به همین منظور می‌توانیم شاهد شکل‌گیری‌های همکاری‌های دو جانبه باشیم.

اتاق خرم آباد

سفیر اتریش در تهران، همکاری اتریش در زمینه‌های داروسازی و سیمان را قوی ارزیابی و اضافه کرد: همچنین می‌توانیم میوه‌های لرستان را به اتریش صادر کنیم.

اشتیفت با بیان اینکه اتریش در گردشگری قدرتمند است، یادآور شد: اتریش از مدارس عالی گردشگری با تمرکز بر اکوتوریسم و مدیریت گردشگری برخوردار است و خرسند خواهیم شد اگر دانشجویانی از لرستان برای تحصیل در مراکز آموزش عالی مدیریت گردشگری اتریش تحصیل کنند.

وی همچنین تأسیس مرکز آموزش عالی گردشگری اتریش در لرستان را خواستار شد و تصریح کرد: اتریش در این زمینه تجربیات مفیدی دارد که با تأسیس این مرکز در لرستان می‌توانیم تجربیات خود را به اشتراک بگذاریم.

آثار تاریخی لرستان در اتریش به نمایش گذاشته می‌شود

سفیر اتریش در ایران از تحت تأثیر قرار گرفتن خود در بازدید از قلعه‌ فلک‌الافلاک و دیگر بناهای تاریخی خرم‌آباد سخن گفت و ادامه داد: در این قلعه نمونه‌هایی از آثار ارزشمند برنز و مفرغ وجود دارد که اطمینان داریم دیدار از این آثار کم‌نظیر تاریخی لرستان، اتریشی‌ها را حیرت زده خواهد کرد.

اشتیفت به برگزاری نمایشگاه تاریخ و تمدن هفت هزار ساله‌ ایران در اتریش هم اشاره و تصریح کرد: اگر می‌توانستیم آثار تاریخی لرستان را در اتریش در معرض دید عموم قرار بدهیم به طور قطع با استقبال بی‌نظیری مواجه می‌شد.

وی وجوه تشابه لرستان با اتریش را تشریح کرد و افزود: لرستان و اتریش از نظر شرایط آب و هوایی و دارا بودن منابع آبی فراوان دارای مشابهت هستند و همچنین لرستانی‌ها و اتریشی‌ها برای موسیقی ارزش زیادی قائل هستند.

سفیر اتریش ادامه داد: لرستانی‌ها و اتریشی‌ها به فرهنگ و تاریخ خود علاقمند و هر دو طرف به ریشه، تاریخ و پیشینه‌ خود افتخار می‌کنند؛ به همین خاطر ظرفیت بالایی برای همکاری دو جانبه وجود دارد.

سفیر اتریش در تهران با تأکید بر اینکه دانشگاه‌های اتریش را به سمت دانشگاه لرستان سوق خواهد داد، افزود: در آینده‌ای نزدیک همکاری دو طرفه‌ دانشگاهی اتریش و لرستان برقرار می‌شود.

وی با بیان اینکه من به آینده‌ ایران و لرستان خوش‌بین هستم، افزود: همچنین تلاش خواهم کرد شهردار یکی از شهرهای اتریش را برای سفر به لرستان ترغیب کنم.

 آمادگی داریم از فعالان اقتصادی لرستان حمایت کنیم

رایزن اقتصادی اتریش در تهران هم در این نشست گفت: آمادگی داریم از فعالان اقتصادی ایران و مشخصاً لرستانی‌ها حمایت کنیم.

اتاق خرم آباد

“گئورگ واین گارتنر” با بیان اینکه مبادلات و همکاری‌های دو جانبه به نتایج گفتگوهای هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ بستگی دارد، افزود: در صورتی که توافق صورت گیرد، مشخص نیست تحریم‌ها با چه سرعت و روندی حذف خواهند شد، اما آنچه از دید من قطعی است از تحریم‌ها گام به گام کاسته خواهد شد.

وی در پاسخ به پیشنهاد یکی از فعالان اقتصادی لرستان مبنی بر تولید مشترک داروهای گیاهی و فراوده‌های آرایشی بهداشتی، تولید ظروف دارویی و جذب خیرین برای ساخت بیمارستان‌ها و اهدای دستگاه‌های پزشکی گفت: در خصوص تولید داروهای گیاهی با شما اتفاق‌نظر داریم؛ چرا که در آینده با بازار خوبی مواجه خواهد بود.

نماینده‌ اقتصادی اتریش در ایران با بیان اینکه داروهای گیاهی و محصولات آرایشی و بهداشتی در اتریش سنتی تهیه می‌شود، تأکید کرد: ما برای همکاری دوجانبه آماده‌ایم.

گارتنر اضافه کرد: پیشنهادات شما را با شرکت‌های اتریشی مطرح خواهم کرد که در صورت وجود علاقمندی، ارتباط برقرار خواهیم کرد.

رایزن اقتصادی سفارت اتریش در تهران در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت صنایع تبدیلی اشاره کرد و بیان داشت: اتریش در زمینه‌ صنایع تبدیلی از صنعت پیشرفته‌ای برخوردار است و شرکت‌ها در این زمینه برای سرمایه‌گذاری در ایران علاقه نشان داده‌اند، اما شرط اصلی برای این امر، تضمین کیفیت محصولات اولیه و خام است که از اهمیت بالایی برخوردار است.

گارتنر گفت: گام بعدی فرآوری محصولات اولیه‌ صنایع تبدیلی است که ما مؤسساتی در اتریش داریم که گواهی تولید محصولات ارگانیک اعطا می‌کنند و باید با آنها رایزنی کنیم.

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از فعالان اقتصادی لرستان مبنی بر استفاده از ظرفیت معادن سنگ این استان در اتریش گفت: بازار اتریش به واردات سنگ ساختمانی نیازمند است و تا به حال این محصول از ایران به اتریش صادر نشده، اما آنچه مهم هست به‌صرفه بودن تأمین آن از بازار ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *