سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۱:۳۵

سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ وارد مراحل حساس شده تأکید کرد کشورش مایل است حضور سازنده‌ای…

سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ وارد مراحل حساس شده تأکید کرد کشورش مایل است حضور سازنده‌ای در روند این مذاکرات داشته باشد.

به گزارش تسنیم، سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای با ایران وارد مراحل عمیق شده اعلام کرد پکن مایل است ارتباط نزدیک با طرف‌های مذاکرات هسته‌ای ایران را حفظ کرده و به حضور سازنده در این مذاکرات ادامه دهد.

طبق گزارش رادیو بین‌المللی چین، «هوا چون‌اینگ» روز 9 ژوئن (19 خرداد) با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5  گفت: «چهار دور مذاکرات ایران و 5+1 برگزار شده و دور جدید 16 تا 20 ژوئن (26 تا 30 خرداد) آغاز می‌شود.»

خانم «چون‌اینگ» افزود: «در گفت‌وگوهای آتی با طرح موضوعات عمیق‌تر، پیچیده‌تر و حساس‌تر واقع‌بینی و انعطاف‌پذیری طرف‌های مذاکرات نیز ضروری‌تر از گذشته به نظر خواهد آمد. چین معتقد است تعاملات ایران با 5+1 برای افزایش درک متقابل و پیشرفت مذاکرات مفید خواهد بود. مایل هستیم ارتباط نزدیک با طرف‌ها را حفظ کرده و حضور سازنده‌ای در روند مذاکرات، داشته باشیم.»

سخنگوی وزارت خارجه چین این اظهارات را در حالی مطرح کرده که ایران پیش از برگزاری مذاکرات با 1+5 رایزنی‌های سه جانبه‌‌ای را درباره برنامه هسته‌ای خود آغاز کرده است. این مذاکرات دوروزه از روز دوشنبه بین تیم‌های دیپلماتیک ایران و آمریکا و با حضور هلگا اشمیت، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ژنو سوئیس آغاز شده است.

تیم مذاکره کننده ایرانی را در این دیدار سید عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه؛ مجید تخت‌روانچی، معاون آمریکا و اروپای وزیر امور خارجه؛ حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه؛ داوود محمدنیا، مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و پژمان رحیمیان از کارشناسان سازمان انرژی اتمی که از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران هستند، همراهی می‌کنند.

در مقابل‌ از آمریکا ویلیام برنز، قائم‌مقام و نفر دوم وزارت خارجه آمریکا؛ وندی شرمن، معاون وزیر خارجه‌ آمریکا؛ جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی معاون رئیس‌جمهور؛ بروک امدرسون، معاون سابق نماینده‌ آمریکا در سازمان ملل؛ و جیم تیم بی، مشاور ارشد کنترل سلاح و رابرت مالی، مشاور ارشد خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا حضور داشتند.

تیم دیپلماتیک کشورمان پس از دیدار با مقامات آمریکایی به رم خواهند رفت تا ضمن شرکت در کنفرانس خلع سلاح روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه نیز با معاون وزیر خارجه روسیه دیدار کنند.

عراقچی پیشتر از احتمال انجام دیدار با هیأت‌های فرانسوی و آلمانی تا پیش از پنجمین دور مذاکرات وین خبر داده است.

عباس عراقچی، روز یک‌شنبه در گفت‌وگویی تلویزیونی ضمن تأکید بر اینکه در مذاکرات ژنو تنها درباره مسائل هسته‌ای مذاکره خواهد شد در پاسخ به سؤالی لغو تحریم‌ها را یکی از موضوعات مورد بحث میان تهران و واشنگتن عنوان کرد.

دور بعدی مذاکرات بین ایران و شش قدرت جهانی با هدف آغاز فرایند نگارش پیش‌نویس توافقنامه هسته‌ای از 26 تا 29 خرداد در وین برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.