چهارشنبه، ۱۱ تیر ۹۳ - ۱۱:۰۰

دکتر محمد احساني عضو کميته فني و توسعه فدراسيون فوتبال در گفت‌وگو با ايسنا در تشريح نتيجه جلسه کميته فني و توسعه درباره…

دکتر محمد احساني عضو کميته فني و توسعه فدراسيون فوتبال در گفت‌وگو با ايسنا در تشريح نتيجه جلسه کميته فني و توسعه درباره کادر فني تيم ملي فوتبال ايران و آنچه که به عنوان موضع فدراسيون نسبت به انتخاب سرمربي آينده تيم ملي تصميم‌گيري شده است اظهار کرد: پس از بحث‌ و بررسي‌هاي لازم در اين کميته، برآيند نظر اعضا بر اين بود که تلاش شود تا توافق جامع و کاملي با کارلوس کي‌روش سرمربي تيم ملي صورت پذيرد بنابراين نظر جمعي ما موافق تمديد قرارداد اين مربي پرتغالي است.

* تمديد قرارداد کي‌روش هم به نفع اوست هم به نفع فدراسيون

وي افزود: ما نکات مثبت و منفي کي‌روش را به صورت جمعي ديديم و در مجموع معتقديم اگر توافق خوبي ميان فدراسيون و کي‌روش انجام شود به نفع هر دو طرف خواهد بود. ما خوشحاليم که اين مربي حرفه‌اي سه سال در فوتبال ما حضور داشته و اکنون مي‌تواند با شناخت کاملي از وضعيت فوتبال ايران، به کارش ادامه دهد. از طرفي معتقديم به خدمت گرفتن مربي جديد زمان‌بر خواهد بود ضمن اينکه او تا به شناخت دقيقي از وضعيت فوتبال ما و بازيکنان ايراني برسد، ممکن است فرصت زيادي از بين برود که اين مسئله با توجه به نزديک بودن زمان مسابقه‌هاي جام ملت‌هاي آسيا منطقي نيست. همين طور کي‌روش هم غير از ايران در هر جاي ديگري کار مربي‌گري‌اش را ادامه دهد با مشکل رسيدن به شناخت کافي از آن تيم و احيانا فوتبال آن کشور مواجه خواهد بود.

* موفقيت تيم ملي در جام جهاني صرفا به خاطر کي‌روش نبود

احساني تاکيد کرد: بر اساس نظر جمعي اعضاي کميته فني، کارنامه کي‌روش قابل قبول است. هرچند در موفقيت به دست آمده، خيلي‌ها زحمت کشيدند به هر حال فدراسيون پاي اين مربي ايستاد و انعطاف‌پذيري زيادي در مقابل ناسازگاري‌هايي که بعضا پيش مي‌آمد نشان داد. ضمن اينکه سازمان ليگ هم برنامه‌ي فشرده‌اي را اجرا کرد تا زمان براي آماده‌سازي تيم ملي فراهم شود. بنابراين يک کار گروهي که آخرين مرحله آن تلاش و سخت‌کوشي بازيکنان بود، عملکرد خوبي را براي تيم ايران در جام جهاني به جاي گذاشت. ما البته قدردان زحمات کي‌روش که يک مربي حرفه‌اي است خواهيم بود. او نظم و انضباط تيمي را به ما هديه داد. دفاع تيم ملي منسجم و منضبط بود. ميزان دوندگي بازيکنان با حدود دو ماه تمرين فشرده دو تا سه کيلومتر براي هر مسابقه افزايش يافت. اين ساختار تيمي و جلسات تمريني منظم و بابرنامه کاري بود که او در فوتبال ما اجرا مي‌کرد.

* جاي کفاشيان بودم همان اوايل نمي‌توانستم با کي‌روش تعامل کنم

وي در بيان نکات منفي کارنامه کي‌روش نيز گفت: يکي از موضوعات مد نظر همه ما مسئله دستياران کي‌روش خواهد بود. شرايط در زماني که کي‌روش تازه به فوتبال ما آمد به گونه‌اي بود که از طرفي فدراسيون سعي در تعامل هرچه بيشتر با او داشت و کميته فني هم قالب و شکل منسجم کنوني را نداشت. در نتيجه روند همکاري دو طرف به گونه‌اي پيش رفت که با ضعف‌هايي همراه بود. ما معتقديم کي‌روش و هر مربي ديگري حق ندارد فوتبال و مربيان ما را کوچک بشمارد اگرچه او توهيني به فوتبال ما نکرده است. منظور من هر کار غير اصولي خارج از تعهدات مسئوليتي سرمربي تيم ملي است. همچنين دو مربي خارجي که يکي از آن‌ها اتفاقا پرتغالي هم بود و هر دو را خود کي‌روش به ايران آورده بود، وسط کار از تيم جدا شدند. حتي دستيار ايراني او يعني اميد نمازي هم از تيم ملي رفت و او دستياري بود که خود کي‌روش به تيم آورد. مجيد صالح هم که همين اواخر به کادر فني اضافه شد پيش از جام جهاني کناره‌گيري کرد! اين مسائل بايد ريشه‌يابي شود. علي کفاشيان رييس فدراسيون تعامل زيادي با کي‌روش داشت و به جرات مي‌توانم بگويم اگر من جاي او بودم، در همان اوايل نمي‌توانستم با کي‌روش تعامل خوبي برقرار کنم و شايد ماجرا به گونه ديگري رقم بخورد.

* درخواست فدراسيون از کي‌روش: دريافت دستمزد قرارداد قبلي + پاداش‌هاي ويژه

عضو کميته فني و توسعه فدراسيون از پيشنهاد مالي مشخص فدراسيون به کي‌روش خبر داد و گفت: بر اساس بررسي‌هايي که در ميزان مبالغ قرارداد ساير مربيان خارجي ساير تيم‌هاي ملي داشتيم و همين طور ارزيابي مبلغ قرارداد کي‌روش در سه سال گذشته، فدراسيون به اين جمع‌بندي رسيد که او به لحاظ مالي قرارداد بدي را با ما نبسته بود و الان هم به صورت شفاف، از کي‌روش مي‌خواهيم تا مبلغ قرارداد جديدش بر اساس رقم قبلي باشد. خواست فدراسيون فوتبال دقيقا اين است که همان دستمزد را به او بدهد مضاف بر اينکه اگر موفقيتي براي تمام تيم‌هاي ملي از تيم ملي بزرگسالان گرفته تا اميد و جوانان حاصل شد، کي‌روش پاداش مشخصي را دريافت کند. موفقيت‌هايي نظير قهرماني در جام ملت‌هاي آسيا، صعود به جام جهاني 2018، راهيابي تيم ملي اميد به المپيک و حتي راهيابي تيم ملي جوانان به جام جهاني 2015 از اين قبيل خواهند بود.

* نظارت دقيق بر تيم‌هاي ملي شرط توافق جديد با کي‌روش

احساني از درخواست فدراسيون در توافق جديد با کي‌روش براي نظارت او بر تمام تيم‌هاي ملي خبر داد و گفت: اين موضوعي بود که در ابتداي توافق سه سال پيش فدراسيون با او مطرح شده بود اما پيگيري نشد. ضمن اينکه بنده نمي‌دانم در قرارداد قبلي اين موضوع دقيقا به چه نحوي عنوان شده است اما خواست کميته فني از فدراسيون اين است که در توافق جديد کي‌روش که توانايي زيادي در بحث فوتبال پايه و شناخت استعدادها دارد بايد نظارت کامل و دقيقي را بر ساير تيم‌هاي ملي ما به ويژه تيم ملي المپيک (اميد) و جوانان داشته باشد و از موفقيت‌هاي اين تيم‌ها هم نفع ببرد.

* سخت‌گيري‌هاي کي‌روش براي تهيه امکانات بين‌المللي ريخت و پاش نيست

احساني با بيان اينکه سخت‌گيري‌هاي کي‌روش براي فراهم شدن امکانات لازم و در حد استاندارد بين‌المللي براي تيم ملي بزرگسالان به معناي ريخت و پاش نيست و اتفاقا کار درستي بوده، گفت: اين دغدغه‌هاي کي‌روش براي فراهم شدن زمين تمريني مناسب، البسه مناسب، هتل خوب، برنامه‌ريزي دقيق، حتي هواپيماي اختصاصي و… کاملا درست و منطقي است و ما معتقديم اين‌ها به تيم ملي و بازيکنان ما شخصيت مي‌دهد. به هيچ وجه اين موارد را جزو ريخت‌و پاش‌ها و هزينه‌هاي اضافي به حساب نمي‌آوريم بلکه اين‌ها سرمايه‌گذاري براي فوتبال ماست تا در مسير درستي از فراهم کردن بسترهاي استاندارد براي موفقيت‌هاي تيم ملي گام بردارد. بنابراين فدراسيون تمام تلاش خود را خواهد کرد تا اين شرايط ايجاد شود.

* در توافق جديد، فدراسيون چهار مربي ايراني پيشنهاد مي‌دهد، کي‌روش يکي را انتخاب مي‌کند

وي در پاسخ به اينکه درخواست فدراسيون از کي‌روش در توافق جديد در موضوع دستيار ايراني به طور شفاف چگونه خواهد بود، پاسخ داد: پيشنهاد فدراسيون اين گونه خواهد بود که سه تا چهار مربي ايراني خوب، جوان و بااستعداد را به کي‌روش معرفي خواهيم کرد تا او از ميان مربي دستيار دلخواه خود را انتخاب کند و مربي ايراني بايد در کادر فني تيم حضور فعال داشته باشد.

* حضور سرمربي ايراني در تيم ملي کاملا منتفي شد

احساني همچنين از منتفي شدن قطعي انتخاب سرمربي ايراني به جاي کارلوس کي‌روش خبر داد و گفت: يکي از مواردي که در کميته فني به بحث گذاشته شد و نتيجه‌گيري قطعي درباره‌اش انجام شد اين است که مقطع کنوني زمان مناسبي براي انتخاب و به خدمت گرفتن سرمربي ايراني براي تيم ملي نيست اما بنده به عنوان رييس کميته آموزش فدراسيون و يکي از اعضاي کميته فني و توسعه، از دانش و توانايي مربيان ايراني دفاع مي‌کنم و براي آن‌ها احترام زيادي قائلم. اما اگر او 6 ماه کار کند و تيم ايران در جام ملت‌هاي آسيا به موفقيت چشمگيري برسد، قطعا همگان و حتي مربيان و کارشناسان مي‌گويند که اين تيم حاصل کار و زحمات کي‌روش است و از طرفي اگر سرمربي ايراني با تيم ملي موفق نباشد، انتقادهاي زيادي از او خواهد شد و همه چيز بر سرش خراب مي‌شود بنابراين ما با اين کار آن مربي ايراني منتخب را سوزانده‌ايم و حتي فراتر از آن ممکن است باب به کارگيري سرمربي ايران در تيم ملي بزرگسالان را ببنديم. پس در مجموع بهتر است در اين مقطع از به خدمت گرفتن سرمربي ايراني اجتناب شود.

* با کي‌روش توافق نشود، مذاکره با مربي خارجي جديد آغاز مي‌شود

عضو کميته فني و توسعه در پاسخ به اينکه اگر فدراسيون با کي‌روش به توافق نرسيد، تکليف چه خواهد شد و آيا سرمربي خارجي ديگري را براي تيم ملي انتخاب مي‌کنيد گفت: قطعا همين طور خواهد بود. بنا بر تصميمي که گرفته شده، بايد همين رويکرد در دستور کار قرار بگيرد. تيم ايران با حضورش در جام جهاني شرايط خوبي پيدا کرد و با اين دستمزدي که فدراسيون حاضر است بابت سرمربي و ساير اعضاي کادر فني بپردازد، ما مي‌توانيم مربيان خوب و بزرگي را به ايران بياوريم. از امثال سرمربي تيم‌هاي مکزيک، الجزاير و کاستاريکا گرفته تا پکرمن که يک مربي فوق‌العاده حرفه‌اي در تيم ملي کلمبيا هستند و تاثيرات عميقي در اين تيم گذاشته جزو مربياني هستند که احتمالا حاضرند با اين مبالغ در تيمي چون ايران کار کنند. باز هم تاکيد مي‌کنم ما هميشه قدرشناس زحمات مربيان ايراني هستيم و اين نگاه‌مان بيگانه‌پرستي نيست بلکه معتقديم يک تصميم منطقي است که مي‌تواند به نفع فوتبال و تيم ملي ما باشد.

* وينگادا برنامه‌هاي نسبتا خوبي به کميته فني داد

در جلسه کميته فني و توسعه که عصر ديروز (سه‌شنبه) برگزار شد، برنامه‌هاي تيم ملي فوتبال المپيک (اميد) هم با حضور نلو وينگادا سرمربي اين تيم مورد بررسي اعضاي کميته قرار گرفت که احساني در اين باره نيز گفت: وينگادا برنامه‌هاي نسبتا خوبي را به کميته فني ارائه کرد که نيازمند تعامل صددرصدي باشگاه‌ها با تيم اميد است چرا که هرچه تيم ملي قوي‌تري داشته باشيم به نفع باشگاه‌ها هم هست از طرفي تجارب بين‌المللي که بازيکنان تيم اميد به دست مي‌آورند براي حضورشان در باشگاه‌ها هم مفيد خواهد بود. البته برنامه‌هاي اين تيم از قبل پيش‌بيني شده بود و وينگادا برنامه‌هاي تکميلي و جديد را به ما ارائه کرد.

* تصميم فدراسيون براي حضور سه بازيکن بزرگسال در تيم اميد به خاطر طلاي اينچئون

وي در پاسخ به اينکه آيا موضع فدراسيون و وينگادا همچنان بر اين است که تيم اميد در يک تصميم عاقلانه و بر خلاف گذشته، بدون بازيکن بزرگسال در بازي‌هاي آسيايي اينچئون شرکت کند و اين رقابت‌ها را در راستاي آماده‌سازي خود براي بازي‌هاي انتخابي المپيک 2016 ريودوژانيرو ببيند، گفت: در اين باره ما ابتدا بايد ببينيم قوانين جديد AFC چگونه است بر اساس قوانين قبلي تيم اميد مي‌تواند از سه بازيکن بزرگسال در بازي‌هاي آسيايي استفاده کند. روندي که به آن اشاره مي‌کنيد درست و منطقي است اما ما نياز داريم تا جايي که مي‌شود تيم ملي اميد ايران در بازي‌هاي اينچئون قهرمان رقابت‌ها شود. اين عناوين بين‌المللي مهم براي فوتبال ايران اهميت زيادي دارد و اعتبار بين‌المللي ما را افزايش مي‌دهد. اما با همه اين احوال هنوز تصميم قطعي گرفته نشده و اين موضوع به نظر سرمربي تيم پيش از بازي‌هاي آسيايي هم بستگي دارد. قطعا اگر حضور چند بازيکن بزرگسال در تيم اميد باعث قوي‌تر شدن و تاثيرگذاري ويژه‌اي باشد، فکر مي‌کنم هم فدراسيون و هم سرمربي تيم از اين موضوع استقبال کنند اما اگر قرار باشد تاثير چنداني نداشته باشد، احتمالا اين کار انجام نشود.

* بسته پيشنهادي به کي‌روش ظرف چند روز آينده به او اعلام مي‌شود

احساني در پايان با بيان اينکه بسته پيشنهادي فدراسيون متشکل از مبلغ قرارداد و جزئيات توافق با کي‌روش آماده و ظرف چند روز آينده به اين مربي پرتغالي تحويل داده مي شود گفت: جام جهاني به ما نشان داد که فاصله زيادي با سطح اول فوتبال دنيا داريم و بايد خيلي کار کنيم. حتي کشورهايي چون استراليا، ژاپن و کره جنوبي که سال‌هاست با برنامه‌ريزي دقيق و منسجم سرمايه‌گذاري زيادي در فوتبال‌شان کرده‌اند هم نتوانستند به موفقيتي در جام جهاني برسند و اين نشان مي‌دهد کار ما در آينده چقدر سخت است. اولين قدم مهم ما بايد اصلاح زيرساخت‌هاي فوتبال‌مان باشد و هر روز که بگذرد و ما کاري نکنيم، عقب افتاده‌ايم. اگر تيم ملي ايران را با تيم آمريکا مقايسه کنيد مي‌بينيد که ما در جام جهاني 98 آن‌ها را شکست داده‌ايم و از آن زمان تاکنون يک خط در ميان به جام جهاني رفتيم و الان هم با يک امتياز از برزيل برگشتيم اما آمريکا بعد از جام جهاني 98 اولا حضور مداوم در جام‌هاي جهاني داشته ضمن اينکه در جام 2002 به جمع هشت تيم پاياني راه يافت. در جام 2010 از گروهش بالا آمد و اکنون هم مي‌بينيم که در مرحله يک هشتم نهايي جام 2014 قرار دارد. تازه اين در شرايطي است که فوتبال رشته چهارم ورزشي در آمريکا است و ما در ايران فوتبال را به عنوان رشته نخست از حيث علاقه‌مندي مردم داريم. ما نياز داريم تا متخصصان قوي در فوتبال ما حضور داشته باشند و از طرفي ساختار فوتبال ايران را به سمت خصوصي‌سازي و توسعه امکانات سخت‌افزاري سوق دهيم تا در نهايت انتظار پيشرفت و کسب موفقيت در آينده را داشته باشيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.