شنبه، ۰۷ شهریور ۹۴ - ۰۵:۲۵

میهن پست – داستان سفر به مریخ از زمانی نقل محافل رسانه ای شد که ناسا آگهی برای ثبت نام داوطلبان سفر به…

میهن پست – داستان سفر به مریخ از زمانی نقل محافل رسانه ای شد که ناسا آگهی برای ثبت نام داوطلبان سفر به این سیاره را چند سال پیش با جدیت پیگیری و تعداد نیز در سال گشذته از فیلتر این انتخاب گذشتن، که البته این موضع نیز به واسطه نام ۷ و بعدها ۳ ایرانی در میان ۷۰۵ نفر از داوطلبین سفر بی‌بازگشت به مریخ که به پروژه مارس وان (Mars One) معروف است، برای ایرانی ها به سوژه جالبی بول و اهمیت ویژه ای یافت.

البته سفری که تا کنون درون مایه فیلم ها و کتاب های تخیلی و داستانی بود و یک افسانه دست نیافتنی… اما به نظر می رسد این افسانه قرار است رنگ واقعیت به خود بگیرد و انسان به مریخ قدم بگذارد، سیاره سرخ و زیبا که سال هاست دانشمندان علوم فضایی را به خود مشغول کرده است، اکنون قرار است ۲۴ نفر به مریخ بروند تا به همه سؤالات بشر از آغاز تا کنون پاسخ بدهند و شاید مقدمه ای برای کوچ بشر به آنجا باشند.

در این میان تیمی از افراد استخدام شده توسط ناسا، زندگی در نزدیکی یک آتشفشان غیرفعال در هاوایی را برای شبیه سازی زندگی در مریخ آغاز کرده است.تجربه زندگی در انزوا، که از روز جمعه شروع شد و یک سال طول می کشد، طولانی ترین تلاش در نوع خود خواهد بود.

کارشناسان تخمین می زنند که یک ماموریت انسانی به سیاره سرخ می تواند یک تا سه سال وقت ببرد که این تیم شش نفره زیر گنبدی در فضای محدود بدون دسترسی به هوای بیرون، غذای تازه یا داشتن حریم خصوصی زندگی خواهد کرد.

این گنبد ۱۱ متر قطر و ۶ متر ارتفاع دارد. سفر به بیرون گنبد فقط با لباس های مخصوص فضایی انجام خواهد شد.یک اخترزیست شناس فرانسوی، یک فیزیکدان آلمانی و چهار آمریکایی – یک خلبان، یک معمار، یک خبرنگار و یک دانشمند خاک شناسی – اعضای این تیم هستند.

این مردان و زنان هر کدام یک تخت کوچک و یک میز در داخل اتاق های خود خواهند داشت. آذوقه آنها شامل پودر پنیر و کنسرو تن خواهد بود که ماموریت ها به ایستگاه بین المللی فضایی در مدار زمین شش ماه طول می کشد. آژانس فضایی آمریکا اخیرا زندگی در انزوا – در دو دوره چهار ماهه و هشت ماهه – را آزمایش کرده است.

درحالی که سایرین بر مشکلات تکنیکی و علمی سفر مریخ تمرکز دارند، تجربه زندگی در انزوا به عنصر انسانی آن و مشکلات ناشی از زندگی در فضای تنگ می پردازد.

کیم بینستد از محققان ناسا گفت:‌ “فکر می کنم یک درس این است که واقعا نمی شود از تنش میان افراد پرهیز کرد. این اتفاقی است که در این ماموریت های طولانی اتفاق خواهد افتاد، حتی وقتی بهترین افراد کنار هم باشند.”

تمرین سفر به مریخ (۵)

تمرین سفر به مریخ (۳)

تمرین سفر به مریخ (۴)

تمرین سفر به مریخ (۲)

تمرین سفر به مریخ (۲)

منبع : theguardian  &   news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *