یکشنبه، ۲۹ اسفند ۹۵ - ۰۱:۵۷
تمیزترین شهر‌های جهان

با وجود افزایش آلودگی‌ ها و روند افزایش دمای کره‌ زمین بازهم شهر هایی وجود دارند که با مدیریت صحیح سالم و تمیز…

با وجود افزایش آلودگی‌ ها و روند افزایش دمای کره‌ زمین بازهم شهر هایی وجود دارند که با مدیریت صحیح سالم و تمیز مانده اند. امروز قصد داریم تمیزترین شهر‌های جهان را به لحاظ داشتن هوای پاک و آب سالم به شما معرفی کنیم . در ادامه با میهن پست همراه شوید .

تمیزترین شهر‌های جهان که در این لیست برای شما آماده کرده ایم تنها به دلیل موقعیت جغرافیایی و یا شرایط اقلیمی تمیز باقی نمانده اند و در حقیقت با مدیریت صحیح در شرایطی نامناسب به نمونه ای عالی در این زمینه تبدیل شده اند . البته فراموش نکنید که نقش مردم در این تمیزی بسیار پر رنگ تر از مسئولان می باشد و هر فرد به نوبه خود می تواند تاثیر مهمی در تمیزی شهر داشته باشد .

ولینگتون Wellington ، نیوزیلند : این شهر کوچک بادخیز، پایتخت نیوزیلند، شهر کوچکی است که از نعمت طبیعتی بکر و زیبا برخوردار است.  گرچه این شهر مملو از زندگی شهری است، اما طبیعت بکر و زیبایی‌های طبیعی اش را از دست نداده‌است و به مدد شهروندان آگاه و آلودگی کم، یکی از تمیزترین شهرها و مورد علاقه‌ی گردشگران است. به نظر شما، سهم ما در تمیز نگه‌داشتن شهر و محل سکونتمان چقدر است؟ نظراتتان را با کجارو در میان بگذارید.

تمیزترین شهر‌های جهان

استکهلم Stockholm، سوئد : وضعیت پاکیزگی و بهداشت این شهر که به عنوان “پایتخت سبز اروپا” شهرت دارد، بسیار قابل توجه است. این شهر دارای خیابان‌های سازمان‌یافته و تمیز است و سیستم حمل‌و‌نقل عمومی در دسترس و مطمئن آن به کاهش آلودگی و ترافیک کمک زیادی می‌کند.  استکهلم دارای یک سیستم بسیار کارآمد زیر‌زمینی برای  جمع‌آوری زباله است که این مسئله سبب شده که این شهر در زمره‌ی تمیزترین شهر‌های دنیا قرار بگیرد.

تمیزترین شهر‌های جهان

کوبه Kobe، ژاپن : یکی از شهرهای توریستی شناخته‌شده‌ی ژاپن، کوبه است که از سیستم همگانی و در دسترس جمع‌آوری زباله، بهره می‌برد. زباله‌ها به دقت دسته‌بندی می‌شوند و دستور‌العمل‌های دقیقی در این باره وجود دارد. شهروندان به قدری این کار را با دقت انجام می‌دهند که خارجی‌ها از دیدن آن شگفت‌زده می‌شوند.

تمیزترین شهر‌های جهان

فرایبورگ Freiburg، آلمان : این شهر به داشتن آب و‌هوای مطبوع شهرت دارد و زیبایی‌های طبیعی را در جای جای آن می‌توان مشاهده کرد و علاوه بر اینها شهروندان فرایبورگ نیز به شکلی جدی به تمیزی شهر و بهداشت محیط اهمیت می‌دهند. فرایبورگ همچنین یکی از شهرهای دوستدار محیط زیست در جهان است و جاذبه‌های گردشگری زیادی را در خود جای داده‌است.

تمیزترین شهر‌های جهان

زوریخ Zürich، سوئیس : این شهر در سال ۲۰۱۴ دومین رتبه را در فهرست رتبه‌بندی سطح کیفی زندگی در شهرها که توسط Mercer Survey ارائه شده است، به دست آورد و حالا یکی از تمیزترین شهر‌های جهان نیز است . بزرگ‌ترین شهر سوییس، به مدد سیستم جمع‌آوری زباله‌ی دوستدار محیط زیست و امکانات حمل‌و‌نقل عمومی بی‌نظیرش، یکی از تمیز‌ترین شهر‌های دنیا است.

تمیزترین شهر‌های جهان

کلگری Calgary، کانادا : سال ۲۰۱۳ این شهر، در صدر نمودار‌های ارائه شده توسط مرکز مشاوره‌ی منابع مالی و انسانی  Mercer، قرار گرفت. این بررسی‌ها بر اساس پنج فاکتور مهم انجام گرفته بود: در دسترس بودن آب و قابلیت نوشیدن آن، سیستم بیرون بردن زباله، کیفیت سیستم فاضلاب، میزان آلودگی هوا و تراکم ترافیک. با وجود اینکه این شهر، قطب صنعت گاز و نفت کانادا است، طرح‌های به اجرا درآمده در کلگاری، این شهر را در صدر فهرست تمیزترین شهرهای دنیا قرار داده‌ است. شهروندان نیز کاملاً درباره‌ی سیستم جمع آوری زباله توجیه شده‌اند و در صورت تخلف از قوانین و آلوده کردن محیط زیست، مشمول جریمه‌های سنگین می‌شوند.

تمیزترین شهر‌های جهان

اسلو Oslo، نروژ : این شهر که به دلیل داشتن چشم‌انداز های سرسبز و دریاچه‌های زیبا، به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده‌است، دارای سیستم جمع‌آوری زباله‌ی منحصر‌به‌فردی است. دولت و شهروندان برای بازیافت زباله‌ها تلاش و همکاری ویژه‌ای می‌کنند. از زباله‌های خانگی برای کاهش انتشار کربن دی اکسید و تولید سوخت استفاده می‌شود. تلاش‌های بی‌بدیل دولت و شهروندان این شهر، قابل ستایش است.

تمیزترین شهر‌های جهان

سنگاپور : این کشور که یک قطب گردشگری در دنیا است و از تمیزترین شهر‌های جهان محسوب می شود ، قوانین سفت و سختی در مورد رعایت بهداشت محیط زیست دارد. به طوری که استفاده از آدامس در سنگاپور ممنوع است. اگر قوانین را نقض کنید و زباله در خیابان بریزید، توسط ماموران آژانس ملی محیط زیست، که همه جا با لباس شخصی حضور دارند، دستگیر شده و ملزم به پرداخت جریمه‌های سنگینی خواهید‌شد. در سنگاپور از سنین پایین به کودکان قوانین رعایت بهداشت محیط زیست را می‌آموزند. خرید ماشین در سنگاپور هزینه‌های سنگین مالیاتی در پی دارد بنابراین مردم ترجیح می‌دهند تا از وسایل حمل و نقل عومی برای تردد در شهر استفاده کنند. همین مسئله موجب کاهش آلودگی هوا می‌شود.

تمیزترین شهر‌های جهان

هونولولو Honolulu، هاوایی : این شهر که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و مقاصد توریستی به شمار می‌رود،در فهرست تمیزترین شهر‌های جهان نیز دیده می‌شود. هونولولو پایتخت ایالت هاوایی و در واقع دروازه‌ی ورود به ایالات متحده‌ی آمریکا است  و به دلیل داشتن زیبایی‌های طبیعی و هوای پاک یکی از تمیزترین شهرهای دنیا است. این شهر تا حدودی از صنعتی‌سازی دور مانده و به دلیل اینکه یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم دنیا به شمار می رود، اهالی آن در تمیز نگه داشتن شهر نهایت تلاش خود را به کار می‌بندند. علاوه بر این، سیستم حمل و نقل عمومی در این شهر بسیار مجهز و در دسترس است بنابراین نیازی به استفاده از ماشین‌های شخصی نیست.

تمیزترین شهر‌های جهان

آدلاید Adelaide، استرالیا : این شهر به دلیل داشتن داشتن مناظر زیبا و برنامه‌ریزی دقیق برای حفظ محیط زیست، به خود می‌بالد و به یکی از تمیزترین شهر‌های جهان تبدیل شده است . آدلاید در میان مردم به “شهر ۲۰ دقیقه‌ای” شهرت دارد. چرا که در این شهر می‌توان مسافت‌های گوناگون را با سیستم حمل‌و‌نقل سریع و منظم، آن به سرعت هر چه تمام‌تر،  پیمود.

تمیزترین شهر‌های جهان

مینیاپولیس Minneapolis، آمریکا : این شهر یک برنامه‌ی  مدیریت پسماند منحصر به فرد دارد که به شهروندان نکاتی را درباره‌ی دسته‌بندی زباله‌ها، دفع آنها و نیز کاهش تولید پسماند، آموزش می‌دهد. مینیاپولیس یکی از ده شهر سالم آمریکا است که از قطار سبک شهری به عنوان سیستم حمل‌و‌نقل عمومی بهره می‌برد و همین مسئله تاثیر مستقیمی در کاهش آلودگی هوا داشته‌است.

تمیزترین شهر‌های جهان

هلسینکی Helsinki، فنلاند : هلسینکی به معنای واقعی کلمه بهشتی از زیبایی‌های طبیعی و یکی از تمیزترین شهر‌های جهان ، درختان سرسبز و خرم ، معماری بی‌نظیر و هوای پاک است. این شهر قطب تجارت و اقتصاد فنلاند است. نکته‌ی جالب درباره‌ی این شهر این است که همه ساله روزی به عنوان “روز تمیز کردن” وجود دارد که در آن روز شهروندان اشیای دست دوم خود را برای فروش می‌گذارند تا به این ترتیب زباله و پسماند کمتری تولید کنند.

تمیزترین شهر‌های جهان

نظر شما در مورد این لیست از تمیزترین شهر‌های جهان چیست ؟ شما علاقمند به سفر به کدام یک از این شهر ها هستید ؟

[highlight]منبع [/highlight]: buzzle

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.