سه شنبه، ۱۷ تیر ۹۳ - ۰۷:۰۷

به گزارش ایرنا، حسین دلشب روز سه شنبه در نشست با معاون امور عمرانی استانداری بوشهر افزود: روزانه 950 تن زباله در استان…

به گزارش ایرنا، حسین دلشب روز سه شنبه در نشست با معاون امور عمرانی استانداری بوشهر افزود: روزانه 950 تن زباله در استان بوشهر تولید می شود که دو درصد این زباله ها در دریا تخلیه شده و دو درصد دیگر نیز کمپوست می شود.

وی اضافه کرد: همچنین 24 درصد زباله ها دپو موقت، 32 درصد سوازنده و 36 درصد نیز دفن می شوند.

دلشب اظهارکرد: در برخی شهرستان ها زباله ها به صورت سنتی و غیربهداشتی دفن و بازیافت می شوند و حتی در برخی مناطق شاهد تفکیک غیربهداشتی و چرای دام در محل دفن زباله نیز هستیم.

وی یادآور شد: محل کنونی دفع زباله شهر بوشهر درجاده نیروگاه بسیار نامناسب و غیربهداشتی است و شیرابه های زباله ها به طور گسترده ای درمحیط پخش شده است که علاوه بر مسائل بهداشتی و زیست محیطی چهره منطقه را زشت کرده است.

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر گفت: در مناطقی نیز هنوز زباله ها سوزانده می شود و دی اکسید کربن ناشی از سوختن زباله ها کهبه طور در نزدیکی مناطق مسکونی انجام می شود بسیار خطرناک است.

دلشب افزود: جمع آوری پسماندهای پزشکی همراه با سایر پسماندها و تخلیه و پخش این پسماندها در محیط بسیار مشکل ساز شده است و هیچ دستگاه و نهادی متولی جداسازی آنها از پسماندهای خانگی و شهری نیست.

وی ادامه داد: با توجه به نبود نظارت بر جمع آوری و دفع پسماندهای پزشکی و بیمارستانی، مسوولان ساماندهی و مدیریت این پسماندها را بجد پیگیری کنند.

دلشب با اشاره به رهاسازی زباله در جاده ها ادامه داد: راهداری ها در مدیریت پسماند حریم جاده ها و اماکن بین راهی با بخشداری ها همکاری کنند.

وی بیان کرد: طبق قانون برنامه پنجم توسعه شهرهای ساحلی و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت برای مدیریت پسماند شهری موظف هستند تا پایان برنامه پسماندهای خود را با روش های نوین و فناوری های جدید انجام دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم در زمینه تفکیک زباله در مبدا و نحوه دفع پسماندها بسیار مهم است و صدا و سیما نقشی بسیار مهم در این زمینه دارد.

دلشب ادامه داد: دستگاه های اجرایی نیز برای اطلاع رسانی و آموزش مردم باید برنامه های مناسبی طراحی و اجرا کنند. ک/2

7209/539

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.