شنبه، ۲۵ مرداد ۹۳ - ۰۳:۴۷

یک کارشناس مسائل سیاسی با بیان این‌که ایران کشوری متفاوت با تنوع قومی منحصر به فرد در جهان است، اظهار کرد: این تنوع…

یک کارشناس مسائل سیاسی با بیان این‌که ایران کشوری متفاوت با تنوع قومی منحصر به فرد در جهان است، اظهار کرد: این تنوع قومی در ایران باعث ایجاد فرصت‌هایی برای افزایش قدرت ملی در کشور می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه سمنان، عباسعلی سعدالدین گفت: تاریخ و ارزش‌ها و دغدغه‌های سیاسی و مذهبی مشترک در کنار سرزمین و حکومت مشترک باعث شده تا این اقوام ایرانی در صورت احساس خطر در برابر هر هجمه‌ای به کشورشان، به دفاع از وطن خود برخیزند.

وی اظهار کرد: در گذشته که زندگی قبیله‌ای و قومی رواج داشت هم قوم بودن باعث نوعی پیوند و تعهد در بین افراد آن قوم می‌شد.

سعدالدین افزود: با حرکت جامعه انسانی به سوی تمدن و مدرنیته قومیت جای خود را به ملیت داد و اقوام بزرگ به کشورهای مختلف تبدیل شدند و یا با گردهم‌آیی و اتحاد، اقدام به تشکیل حکومت کردند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این‌که با مطالعه در ویژگی‌های انسانی کشورها مشخص می‌شود در اکثر کشورها اکثریت مطلق جمعیت یک کشور را افراد هم قوم تشکیل می‌دهند، افزود: تنوع قومی در بسیاری از کشورها حداکثر به دو یا سه قوم می‌رسد؛ اما ایران کشوری متفاوت با تنوع قومی منحصر به فرد در جهان است.

سعدالدین گفت: این تنوع قومی در ایران باعث ایجاد فرصت‌هایی برای افزایش قدرت ملی در کشور می‌شود.

وی افزود: اقوام مختلف در کشور پتانسیل بالایی در جهت تشریک مساعی و همکاری‌های مشترک دارند؛ برای نمونه احساس تعلق و همکاری‌های فرهنگی بین اقوام باعث افزایش توان دفاعی ایران در زمینه‌های نظامی و فرهنگی می‌شود.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این‌که اگر تنوع قومیتی به گونه صحیحی مدیریت نشود بیش از آن‌که یک فرصت باشد به یک چالش برای نظام تبدیل خواهد شد، افزود: پیوندهای قومی و همخون بودن اقوام باعث نوعی کشش و تعلق در بین افراد آن قوم می‌شود.

سعدالدین افزود: بدیهی است که در صورت ایجاد هر نوع مشکل برای گروه و یا همه آن قوم احساس همدردی و تعلق خاطر بین افراد آن قوم باعث اعتراض دسته جمعی آن قوم می‌شود.

وی افزود: اهانت، استهزا، تحقیر و تبعیض، در قبال بخشی یا همه افراد یک قوم باعث اعتراض دسته جمعی آن قوم شده و عدم رسیدگی به مشکل پیش آمده باعث سرخوردگی و سلب اعتماد و سلب احساس تعلق یک قوم به کشور متبوع می‌شود.

وی گفت: بدیهی است که اگر قومی خود را جدا از دیگر افراد ملت بداند از حقوق ملی آن کشور دفاع نمی‌کند؛ آن‌گاه ممکن است افراد آن قوم خود برای استیفای حقوق از دست رفته خود دست به اقداماتی بزنند که از ناحیه دولت مرکزی نامشروع بوده و تروریسم و خرابکاری تلقی می‌شود.

سعدالدین افزود: تداوم این بحران ممکن است به تجزیه‌طلبی منجر شود که به صورت خطر بارزتری موجودیت بخشی یا کل کشور را تهدید می‌کند.

وی تصریح کرد: حس تجزیه‌طلبی و تشکیل کشور با قومیت واحد زمانی خطرناک‌تر می‌شود که همتایان و هم قومی‌های خارجی در مجاورت قوم داخلی در ورای مرزها وجود داشته باشند.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: اگر مرزهای جغرافیایی و سیاسی باعث تفکیک اقوام هم خون از هم به دو یا چند کشور مختلف شده باشد و یا بخشی از یک قوم در کشوری در اقلیت باشد و در آن سوی مرز کشور دیگری با اکثریت قوم مذکور تشکیل شده باشد، این حس جدا ماندن از اصل و میل به بازگشت به سرزمین به اصطلاح هم قوم در بین اقلیت قومی داخلی تقویت می‌شود.

سعدالدین گفت: از طرف دیگر کشورهای هم قوم با اقلیت‌های قومی نیز به بهانه استیفای حقوق از دست رفته و جلوگیری از ظلم و تضییع حقوق هم خون خود در کشورهای دیگر اقدام به تحریک اقلیت قومی داخلی کرده و باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.

وی با بیان این‌که این مشکلات درباره کشور ما هم قابل تعمیم است، افزود: در طول تاریخ به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحریک اقوام و مشکلات قومیتی به عنوان یکی از حربه‌های همیشگی دشمنان ایران مطرح بوده است.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: یکی از تاریخی‌ترین مشکلات کشور در زمینه اقوام، تلاش شوروی سابق در تجزیه آذربایجان پس از جنگ جهانی دوم بود که این تلاش‌ها از طرف همه دشمنان ما تاکنون ادامه داشته است.

سعدالدین با اشاره به این‌که آنچه که قابل توجه است احساس همبستگی و روحیه ملی و ایرانی بودن در میان اقوام ایرانی است که در هیچ جای دنیا قابل مشاهده نیست، اظهار کرد: این روحیه که به عنوان یکی از مهم‌ترین نقاط قوت نظام مطرح است، بارها از سوی دشمنان هدف قرار گرفته شده تا شاید به پاشنه آشیل نظام تبدیل شود.

وی تأکید کرد: دشمنان نظام پس از پیروزی انقلاب تمام تلاش خود را در جهت تضعیف و نابودی نظام به کار گرفتند و تحریک اقوام هم یکی از کلیدی‌ترین اقدامات آنان بود.

نفی وحدت ملی و ایجاد تفرقه مهم‌ترین راهبرد دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این‌که مهم‌ترین راهبرد دشمنان نظام جمهوری اسلامی در قبال اقوام ایرانی نفی وحدت ملی و ایجاد تفرقه است، تصریح کرد: دشمنان نظام قصد دارند تا با بهانه‌های گوناگون این روحیه را تضعیف کرده و بین اقوام تفرقه‌افکنی کنند.

سعدالدین خاطرنشان کرد: صدام هم در ادعای خود برای حمله به ایران با توجه به سکونت اعراب در خوزستان، این استان را عربستان می‌نامید و از لزوم پیوستن خوزستان به کشور عربی عراق سخن می‌گفت.

وی افزود: صدام خود را سردار قادسیه می‌نامید که به جنگ اعراب و ساسانیان در صدر اسلام اشاره دارد، این اقدامش نیز در جهت تحریک اعراب داخلی و کشورهای عرب زبان برای حمایت بیشتر از وی انجام شد.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: صدام در حقیقت با دست گذاشتن روی عرق قومیتی اعراب ایران خود را نماینده اعراب دانست که برای آزادی خوزستان عرب‌نشین از حکومت فارس دست به حمله زده است و این گونه سعی در جلوه دادن تجاوز خود به خاک کشورمان داشت، اما همان روحیه منحصر به فردی که در همه اقوام و اقلیت‌های قومی وجود دارد باعث شد تا همان عرب زبان‌های خوزستان سلاح بر دوش بگیرند و سردار خودخوانده قادسیه را به عقب برانند.

وی گفت: دفاع جانانه مردم سوسنگرد و مدافعان خرمشهر و دفاع مردم آبادان از شهر خود این واقعیت را به صدام و حامیانش گوشزد کرد که اگر چه مردم خوزستان عرب هستند اما ایرانی‌اند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این‌که در جنوب شرق کشور هم که اقوام بلوچ ساکن هستند، دشمنان با اقدامات تحریک‌آمیز سعی در ناامن کردن منطقه داشته‌اند، اظهار کرد: گروهک تروریستی جند‌الشیطان و آن همه جنایت‌هایی که این گروهک مرتکب شد نیز با تحریک دشمنان نظام به ویژه آمریکا و به بهانه تبعیض نظام علیه اهل سنت منطقه انجام شد.

سعدالدین گفت: شکل‌‏گیری این گروه تروریستی با موافقت آشکار آمریکا بود؛ چرا که در دیدار محرمانه‌ای که بین دولت‎مردان آمریکایی با ژنرال مشرف رئیس جمهور سابق پاکستان در فوریه سال 2008 برگزار شد، تشکیل این گروهک تروریستی به منظور ضربه زدن به نظام و تحریک اقوام ساکن در استان سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت.

وی تصریح کرد: هرچند آمریکا گروهک تروریستی جندالله را در لیست سیاه خود قرار داده است؛ اما این کار به هیچ وجه اعتباری را برای دولتمردان این کشور کسب نمی‌کند؛ چرا که اعترافات ریگی سرکرده معدوم این گروهک قبل از اعدام و اعتراف برخی از مأموران سیا، نقش سازمان‏ آمریکایی را در تجهیز همه‎جانبه این گروهک برملا کرده است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: گسترش مبلغان وهابی و نفوذ گروه‌های تکفیری از پاکستان هم بر مشکلات این منطقه افزوده است.

سعدالدین نقش رژیم مرتجع سعودی در ایجاد تفرقه بین اقوام عرب و بلوچ در نواحی جنوب غربی و جنوب شرقی کشور را پر رنگ و مشهود عنوان کرد و گفت: دشمن سعودی برای تجزیه استان‌های سنی نشین و عرب زبان به ویژه خوزستان و سیستان و بلوچستان نقشه کشیده است و برای دست‌یابی به هدف خود نیز از جبهه اقتصادی و فرهنگی وارد شده است.

وی اظهار کرد: عربستان با طرح و پررنگ کردن مشکلات اقتصادی و به کمک دلارهای نفتی سعی در نشان دادن دورنمایی ساختگی از رفاه در ذیل سایه حکومت وهابی دارد و با القای شبهه تبعیض در نظام جمهوری اسلامی سعی در جداسازی این خطه از سرزمین کشورمان کرده است.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: در سایه غفلت مسئولان فرهنگی، سیستان و بلوچستان و برخی دیگر از استان‌های جنوبی به صحنه تاخت و تاز مبلغان فرقه ضاله وهابیت تبدیل شده است و عربستان و سایر کشورهای هم پیمانش به تحریک اقوام ساکن در ان نواحی اقدام می‌کنند.

سعدالدین افزود: هرچند که جداسازی جغرافیایی این مناطق شاید محقق نشود؛ اما از بین رفتن اعتماد و احساس تعلق به وطن اسلامی و نظام جمهوری اسلامی خطری است که نظام را تهدید می‌کند.

وی گفت: روحیه وطن دوستی و ایرانی بودن در بین قوم بلوچ هم قابل مشاهده است؛ علت آن که دشمنان تا به حال نتوانسته‌اند این قوم را به تجزیه‌طلبی تحریک کنند هم همین خصلت والا و خونگرمی مردم این استان بوده است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: همان‌گونه که در راهپیمایی‌ها و مراسم مذهبی و ملی و هم‌چنین استقبال پرشور مردم از مقام معظم رهبری در سال 1381 نمونه‌ای کوچک از روحیه مقاوم مردم این خطه است.

سعدالدین افزود: در غرب و شمال غرب کشور نیز اقوام کرد ساکن هستند، همجواری کردستان عراق و کردهای ترکیه با استان‌های کردنشین باعث به وجود آمدن چالش‌هایی در این مناطق شده است.

وی افزود: در این منطقه هم دشمنان نظام برای تحریک کردها از هیچ اقدامی دست نکشیده‌اند که حمایت آشکار آمریکا از گروه تروریستی پژاک نمونه‌ای بارز است که می‌توان نام برد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: این گروهک که با بهانه دستیابی به حق پایمال شده اکراد دست به اقدامات تروریستی می‌زند در حقیقت دست نشانده آمریکا برای تحریک اکراد ایران است.

سعدالدین گفت: افشای تأمین آذوقه و مهمات برای این گروه تروریستی و دیدارهای پنهانی برخی از مقامات نظامی و امنیتی آمریکا با سرکردگان این گروه در اسناد ویکی لیکس، دلیلی بر حمایت آمریکا از پژاک است.

وی با بیان این‌که متأسفانه با بروز ناامنی‌ها در عراق و اوضاع نابسامان کردستان عراق خطر در این خطه از کشورمان پررنگ‌تر است، افزود: آرزوی تشکیل کشور واحد برای ملت کرد فکر مسمومی است که از جانب آمریکا و اسرائیل برای ایجاد پایگاهی نیرومند در منطقه، جهت ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی مطرح شده است.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: در مورد اقوام ترک زبان که بیشترین اقلیت را پس از فارس‌ها در کشور تشکیل می‌دهند نیز خطر تحریک از جانب کشورهای ترک زبان مانند آذربایجان و ترکیه وجود دارد.

هوشیاری اقوام ایرانی نقشه‌های دشمنان را بی‌اثر کرده است

سعدالدین افزود: اما به برکت هوشیاری هموطنان کرد و به ویژه ترک زبان کشورمان تا به حال نقشه‌های دشمن برای تجزیه کشور بی‌اثر مانده است.

وی نقش هموطنان آذری در پیروزی انقلاب و تداوم آن را انکارناشدنی دانست و گفت: همه اقوام ایرانی ملت واحدی را تشکیل می‌دهند که حاضر هستند تا برای بقا نظام حاکم بر این کشور از همه چیز خود بگذرند.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: آنچه که باعث شده تا بین اقوام ایرانی نوعی همبستگی به وجود آید، موجود بودن مؤلفه‌های مشترک است که مهم‌ترین ویژگی اقوام ایرانی است و این ویژگی‌های مشترک باعث شده تا بتوان اقوام ایرانی را در قالب یک هویت واحد به نام ملت پذیرفت.

سعدالدین اظهار کرد: تاریخ، جغرافیا، سنت‌ها و فرهنگ مشترک میان اقوام ایرانی، از جمله محورهای پایه‌ای و وحدت‌آفرین میان این اقوام است.

وی گفت: تاریخ و ارزش‌ها و دغدغه‌های سیاسی و مذهبی مشترک در کنار سرزمین و حکومت مشترک باعث شده تا این اقوام در صورت احساس خطر در برابر هر هجمه‌ای به کشورشان به دفاع از وطن خود برخیزند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این‌که انقلاب اسلامی به معنای واقعی کلمه، باعث اتحاد و نزدیک شدن قلوب بین اقوام مختلف ایرانی شد، افزود: از دیگر مصادیق وحدت اقوام ایرانی در دفاع از اعتقادات و نظام اسلامی خود، می‌توان به حضور در راهپیمایی‌های سراسری 22 بهمن و روز قدس، وحدت کلمه و شعارهای واحد اشاره کرد.

سعدالدین تأکید کرد: در چندین دوره انتخابات برگزار شده در کشور نیز همه اقوام یکپارچه با حضور خود اعتماد و دلبستگی خود به نظام را نشان داده‌اند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *