جمعه، ۱۳ تیر ۹۳ - ۰۹:۰۳

دانش‌آموز پژوهشگر خراسان جنوبی موفق به تهیه نوعی سم طبیعی برای گیاهان، بدون آسیب رساندن به محیط زیست شد. به گزارش فارس، غلامرضا…

دانش‌آموز پژوهشگر خراسان جنوبی موفق به تهیه نوعی سم طبیعی برای گیاهان، بدون آسیب رساندن به محیط زیست شد.

به گزارش فارس، غلامرضا نظری، دانش‌آموز پژوهشگر سوم دبیرستانی اظهار داشت: در سال سوم تجربی تحصیل می‌کنم و در استان خراسان جنوبی و شهرستان قاین سکونت دارم.

وی با اشاره به طراحی نوعی سم طبیعی برای گیاهان، خاطر نشان کرد: طرحم درباره یک سم طبیعی است که از یک گیاه محلی به نام “گمایهنگ” درست می‌شود که بیشتر در مناطق گرم و خشک و مناطق مرکزی ایران مانند خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان رشد می‌کند.

نظری افزود: در این زمینه تحقیق و پژوهش کردم و از کشاورزان قدیمی و امروزی سؤال کردم و پرسیدم در قدیم برای اینکه آفت‌ها را از بین ببرند از چه چیزی استفاده می‌کردند که مرا راهنمایی کردند و من این طرح را دنبال کردم تا کشاورزان دیگر بتوانند از آن استفاده کنند و هزینه‌هایی که برای تهیه سم می‌پردازند، کمتر شود.

این دانش‌آموز پژوهشگر خراسانی با بیان اینکه طرحم در دومین جشنواره کشوری پذیرفته شد، تصریح کرد: به نظرم این طرح می‌تواند به تمام کشاورزان کشور کمک کند، چون این سم برای محصولاتی مانند خربزه، هندوانه و گیاهان میوه‌دار استفاده می‌شود و هیچ ضرری برای درختان و محیط زیست ندارد و آسیب‌هایی که دیگر سم‌ها در محیط زیست می‌گذارند را ندارد و می‌شود به عنوان یک سم طبیعی از آن استفاده کرد.

وی گفت: حدود دو سال روی این طرح کار کردم و از افراد مختلف اطلاعات کسب کردم و پس از پژوهش و تحقیقات کافی این سم را تهیه کردم.

این دانش‌آموز پژوهشگر خراسانی با تقدیر از مجموعه‌هایی که برای تهیه و تکمیل شدن این طرح او را یاری کردند، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش شهرستان قاین کمک‌های زیادی برای تهیه طرحم کرد و پژوهشسرا هم در رابطه با این طرح کمک‌هایی انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.