یکشنبه، ۲۹ تیر ۹۳ - ۱۲:۳۶

به گزارش سرويس بين‌‌الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از هاآرتص؛  این روزنامه به نقل از مقامات بلند پایه اسرائیلی نوشت جان کری وزیر خارجه…

به گزارش سرويس بين‌‌الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از هاآرتص؛  این روزنامه به نقل از مقامات بلند پایه اسرائیلی نوشت جان کری وزیر خارجه آمریکا تلاش کرده بود مصریها و اسرائیلی‌ها را به تقویت آتش بس تشویق کند و پیشنهاد داده بود به مصر و اسرائیل برود تا به سرعت آتش بس برقرار شود اما تل آویو و قاهره به واشنگتن اعلام کرده بودند به صورت مستقیم در تماسند و نیازی به میانجیگری آمریکا نیست.

هاآرتص نوشت مصر به مداخله جان کری اعتراض کرده بود زیرا قاهره می خواهد نشان دهد که “عبد الفتاح سیسی” می تواند نقش سیاسی سنتی مصر را در منطقه به ویژه در غزه بدون مداخله خارجی ایفا کند.

اسرائیل نیز به این خاطر با سفر “جان کری” به تل آویو مخالفت کرده بود تا اینگونه برداشت نشود که آمریکا تل آویو را تحت فشار قرار داده است که در آن صورت به معنای پیروزی حماس است.
یک منبع مصری آگاه گفت قاهره به هنگام تدوین طرح خود با “محمود عباس” رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به عنوان آنکه قدرت قانونی است رایزنی کرده بود و قاهره نمی خواهد با حماس به طور مستقیم ارتباط برقرار کند چرا که از اخوان المسلمین حمایت می کند.
حماس که یک دادگاه مصری آن را سازمانی تروریستی اعلام کرده بارها اعلام کرده است در امور داخلی مصر دخالت نمی کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.