دوشنبه، ۲۰ شهریور ۹۶ - ۱۲:۰۸
توانایی خواندن نوشته در کبوترها

آیا توانایی خواندن نوشته در کبوترها وجود دارد ؟! بله پاسخ به این سوال درست است. کبوترها با توانایی خاصی که دارند می…

آیا توانایی خواندن نوشته در کبوترها وجود دارد ؟! بله پاسخ به این سوال درست است. کبوترها با توانایی خاصی که دارند می توانند نوشته ها را تشخیص دهند. که در این میان تحقیقات محققان دانشگاه دوک نشان داده که این پرندگان با آموزش تدریجی توانستند یاد بگیرند که از یک قیف مواد غذایی تغذیه کنند، اشکال را بشناسند و در نهایت واژه‌ها را بیاموزند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

اگرچه کبوترها ممکن است فرق سیب‌زمینی سرخ کرده از کاه را نفهمند، اما می‌توانند مهارتهای رهبری یکدیگر را قضاوت کنند و اکنون دانشمندان مدعی شده‌اند که آن‌ها همچنین می‌توانند واژه‌های نوشته شده را درک کنند.

توانایی خواندن در کبوترها در حالی اثبات شده است که آن‌ها در نهایت چهار کبوتر را از میان ۱۸ پرنده اولیه پس از هشت ماه تمرین انتخاب کردند که به عنوان باهوش‌ترین آن‌ها محسوب می‌شدند و می‌توانستند واژه‌های چهار حرفی را از غیر واژه تشخیص دهند. این پرندگان حتی می‌توانستند تفاوت بین واژه‌های با املای درست را با واژه‌های دارای حروف جابه‌جا شده یا حروف اضافی بفهمند.

توانایی خواندن نوشته در کبوترها

به گفته محققان،‌ این عملکرد کبوترها بیشتر شبیه یک انسان بی‌سواد است تا عملکرد میمون‌های بابون. کبوترها در انتهای تحقیقات یادگرفتند که تفاوت بین ۲۶ تا ۵۸ کلمه را از یکدیگر متوجه شوند.

خوانش بدون در نظر گرفتن زبان یا فرهنگ، بخشی از مغز موسوم به منطقه شکل بصری کلمه (VWFA) را فعال می‌کند. اما کلام نوشتاری تا ۵۴۰۰ سال قبل ساخته نشده بود از این رو به نظر نمی‌رسد که ظرفیت خوانش در یک موجود به تکامل برسد.

یک احتمال این است که منطقه VWFA محصولی از بازیافت عصبی باشد که طی آن نورون‌ها یاد گرفته‌اند محرک‌های بصری مانند واژگان را که با سایر اجسام بصری که قبلا به کد تبدیل شده بودند، رمزگذاری کنند.

[highlight]منبع[/highlight]   popsci

11 دیدگاه برای “توانایی خواندن نوشته در کبوترها وجود دارد ؟!”

 1. سمين گفت:

  تازه نامه بر هم هستن :))

 2. ن.م گفت:

  چقد جالب !!

 3. سيروس گفت:

  چه درکی این حیوونات میتونند از واژه ها داشته باشند ؟

 4. سيروس گفت:

  من عاشق کبوترم 😍

 5. طلا گفت:

  من عاشق کبوترم 😍

 6. كاظم گفت:

  از قدیم گفتن بودن کبوتر تو خونه خیلی خوبه

 7. هادي گفت:

  باز هم خوب پیش رفتن
  یک انسان بی سواد باز هم ظاهرا کمتر از اینا متوجه میشه

 8. حامد گفت:

  جالب بود 👍

 9. فريده گفت:

  کبوتر ها از زمان قدیم نقش مهمی داشتن برای بردن خبر
  ولی فکرشو نمیکردم بتونن تشخیص بدن لغات رو

 10. Feri گفت:

  الکی نیست میگن تخم کبوتر بخورین 😄

 11. ن.غيابي گفت:

  کاش میشد بفرستیشون سرجلسه امتحان 😁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.