سه شنبه، ۲۵ شهریور ۹۳ - ۱۱:۳۸

‌استاد حشره شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: متاسفانه در ایران توجه‌چندانی به شناسایی گونه‌های حشرات نمی‌شود. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه،…

‌استاد حشره شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: متاسفانه در ایران توجه‌چندانی به شناسایی گونه‌های حشرات نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، پروفسور علی نقی میرمویدی استاد تمام دانشگاه رازی اظهارکرد: متاسفانه در کشور توجه چندانی در مورد شناسایی گونه‌های مختلف حشرات نمی‌شود و در اغلب مواقع اساتید و دانشجویانی که به کار شناسایی راسته‌های مختلف حشرات می‌پردازند، مجبورند نمونه‌های حشرات جمع آوری شده را جهت شناسایی به مراکز علمی و متخصصین خارج از کشور بفرستند.

‌میرمویدی ادامه داد: در این مورد می‌توان با تاسیس موزه‌های حشره شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقات کشور و تهیه کتاب‌ها و منابع مورد نیاز و همچنین بکارگیری متخصصین داخلی، به علم رده بندی حشرات بهاء بیشتری داده و با چاپ دستاوردها در مجلات علمی مشکل رده بندی راسته‌های مختلف حشرات را مرتفع کرد.

این محقق برجسته دانشگاه رازی درباره تولیدات علمی خود افزود: تاکنون هشت طرح تحقیقاتی را به انجام رسانیده‌ام که برخی از آنها در زمینه شناسایی بالتوری‌های ایران که در رده حشرات، فوق راسته Neuropterida و راسته Neuroptera است، بوده و نیز مطالعه نحوه کنترل آفات گیاه زراعی نخود و پنبه نیز جزء طرح‌های تحقیقاتی‌ام بوده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین تعداد 66 مقاله علمی در زمینه‌های مختلف موضوع حشره شناسی در مجلات مختلف علمی‌ یا کنگره‌های مختلف به چاپ رسانیده‌ام.

میرمویدی که دارای دکتری حشره شناسی از دانشگاه پاریس است، اظهارکرد: در بحث تحقیق به منظور شناسایی راسته‌های مختلف حشرات باید به همه راسته‌ها اهمیت یکسان داد و خصوصا در بحث تاکسونومی حشرات و رده‌بندی آنها تلاش بیشتری کرد و با توجه به وجود متخصصان حشره شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور تنها با اختصاص بودجه کافی در قالب انجام طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی می‌توان مسائل عدیده حشره‌شناسی کاربردی را حل و با نگاه اقتصادی به مسائل علم حشره شناسی، آن را به سودآوری اقتصادی نیز نزدیک کرد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.