توجیه اقتصادی دلیل استقبال از طرح‎های ترویجی است

معاون بهبود کیفیت تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: مهم‌ترین دلیل استقبال از طرح‎های آموزشی و ترویجی در حوزه‎های مختلف کشاورزی، توجیه اقتصادی فعالیت‌ها است.

“رحمان رستم‏خانی” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: در بخش دام و طیور صنعتی 11 هزار شغل مستقیم در استان ایجاد شده است که این تعداد فرصت شغلی در بیش از 4 هزار واحد صنعتی دارای مجوز است.

وی افزود: در بخش دام و طیور روستایی که به صورت محلی و بدون مجوز فعالیت دارند تا 30 هزار نفر مشغول به کار هستند.

رستم‎خانی تصریح کرد: صنایع بالادستی در پنج محصول استراتژیک امور دام شامل شیرخام، گوشت‌قرمز، گوشت‌سفید، تخم‎مرغ و عسل بیش از 20 درصد ظرفیت و نیاز فعلی استان احداث شده است و هیچ محدودیتی در این حوزه وجود ندارد.

این مسوول تاکید کرد: برنامه‎های ترویجی در همه حوزه‎های کشاورزی در سطح استان وجود دارد و کلاس‎های آموزشی مربوط به آن‎ها با جدیت برگزار می‌شود، ولی اعتقاد دارم اگر یک واحد تولیدی توجیه اقتصادی نداشته باشد نمی‌‎توان با فعالیت‎های ترویجی آن را به مردم قبولاند و توجیه اقتصادی یک طرح به اندازه کافی توجیه کننده و عامل استقبال از طرح‎های آموزشی و ترویجی است.

رستم‌خانی با بیان اینکه به دنبال احداث واحدهای دامداری کوچک روستایی هستیم، گفت: شاید کم‌ترین ترویج در این حوزه صورت گرفته، ولی با توجه به نیاز مردم و توجیه اقتصادی طرح برای مردم منطقه، استقبال خوبی از این طرح‏ها شده و در حال حاضر بیش از 1500 واحد مجوزدار کوچک روستایی در استان وجود دارد.

معاون بهبود کیفیت تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان خاطرنشان کرد: در سال‎های گذشته به دلیل بحران‎هایی که در تامین شیرخام و گوشت قرمز داشتیم این واحدها توانستند کاستی واحدهای صنعتی را جبران کنند.

رستم‎خانی با بیان اینکه پس از هدفمندی یارانه‎ها شاهد کاهش مصرف شیرخام در استان بودیم، گفت: در دولت جدید که رویکرد جدی بر تامین یارانه واحدهای تولیدی در این حوزه وجود دارد آماده‎ایم تا به صورت پایلوت کشوری یارانه را به صورت مستقیم در اختیار تولیدکنندگان قرار دهیم.

انتهای پیام

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*