جمعه، ۱۳ تیر ۹۳ - ۰۳:۴۸

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند ظهر پنج شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: پیش از این مقرر شده بود که اعتبارات…

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند ظهر پنج شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: پیش از این مقرر شده بود که اعتبارات و بودجه مربوط به ماده 180 برنامه پنجم توسعه توسط نمایندگان توزیع شود که این روند تغییر پیدا کرد.

وی ادامه داد: در این راستا دو روز پیش معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي ابلاغ کردند که این رویه تغییر پیدا کرده است و این اعتبارات باید در شورای برنامه ریزی توزیع شود.

استاندار لرستان افزود: در این راستا ما نیز هفته آینده اعتبارات مربوط به این ماده قانونی را به شورای توسعه و برنامه ریزی آورده و نسبت به توزیع آن اقدام می کنیم.

بازوند با اشاره به انتقاد برخی دستگاهها از روند قبلی توزیع بودجه ماده 180 افزود: سعی می کنیم در توزیع مجدد این اعتبارات همه شاخصها مد نظر قرار گیرد.

حجت الاسلام میرعمادی: توزیع بودجه ماده 180 با هماهنگی نمایندگان منطقی نیست

تجدید نظر در نقش نمایندگان برای توزیع اعتبارات مربوط به ماده 180 در حالی مطرح می شود که پیش از این نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با انتقاد از دخالت نمایندگان در توزیع بودجه این ماده قانونی گفته بود: توزیع بودجه ماده 180 با هماهنگی نمایندگان منطقی نیست و این روند برخلاف رویکرد کارشناسی است.

حجت الاسلام سید احمد میرعمادی ادامه داد: توزیع بودجه مربوط به این ماده قانونی زیر نظر نمایندگان و با هماهنگی آنها نه در قانون برنامه پنجم توسعه و نه در تبصره 22 قانون بودجه امسال مورد اشاره قرار نگرفته است.

حجت الاسلام میرعمادی با بیان اینکه این اقدام به نظر برخلاف برنامه ریزی کارشناسی شده است، ادامه داد: انجام این فرآیند کار کارشناسی در حوزه توزیع اعتبارات مربوط به این ماده قانونی را تضعیف می کند.

وی تصریح کرد: باید در این زمینه به گونه ای عمل شود که دستگاههای مختلف اجرایی با برنامه ریزی و کار کارشناسی شده از محل اعتبارات این ماده قانونی مطابق شاخصهای تعیین شده بهره مند شوند.

حجت الاسلام میرعمادی همچنین از رئیس جمهوری خواست که در این مسئله مداخله کند و عنوان کرد: توزیع بودجه باید طبق روال قانونی و کارشناسی شده صورت گیرد.

نمایندگان لرستان: اعتبارات در شورای برنامه ریزی استان توزیع خواهد شد

روز گذشته نیز ایرج عبدی نماینده مردم خرم آباد و دوره چگنی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجدید نظر صورت گرفته در روند توزیع اعتبارات مربوط به ماده 180، گفته بود که این اعتبارات در شورای برنامه ریزی استان توزیع خواهد شد و نمایندگان توزیع کننده نیستند.

حجت الله خدایی سوری نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس نیز با اشاره به تغییر روند توزیع این بودجه در جلسه ظهر پنج شنبه شورای آموزش و پرورش لرستان گفت: مقرر شده است که این اعتبار نیز به شورای برنامه ریزی بیاید و طبق شاخصها توزیع شود.

بنابر این گزارش مطابق ماده 180 برنامه پنجم توسعه در راستاي تحقق اصل چهل و هشتم (48) قانون اساسي، سياستهاي كلي و جهت حصول به اهداف چشم‌انداز و به ‌منظور استفاده متوازن از امكانات كشور و توزيع عادلانه و رفع تبعيض و ارتقاء سطح مناطق كمتر توسعه‌يافته و تحقق پيشرفت و عدالت، دولت مكلف است در توزيع منابع عمومي و يارانه سود تسهيلات به نحوي عمل نمايد كه فاصله شاخص برخورداري شهرستانهاي با كمتر از سطح متوسط كشور در پايان برنامه در بخشهاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، زيربنايي و امنيتي در هر سال برنامه حداقل 10 درصد به سطح يادشده نزديک شود.

در این راستا معادل دو درصد از اعتبارات بودجه عمومي دولت در قالب رديفهاي مشخص براي مصارف معين در بودجه سنواتي در اختيار متولیان قرار مي‌گيرد تا در راستاي تحقق اهداف فوق توزيع و هزينه شود.

در این راستا در تبصره 22 قانون بودجه سال 93 نیز شاخصهای مورد نظر برای توزیع اعتبارات این ماده مورد ذکر قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.