جمعه، ۰۹ آبان ۹۳ - ۱۲:۳۸

به گزارش خبرنگار مهر، سمیعی در خصوص توزیع مرحله دوم سرانه دانش آموزی گفت: در مرحله دوم با اختصاص سه میلیارد و 800…

به گزارش خبرنگار مهر، سمیعی در خصوص توزیع مرحله دوم سرانه دانش آموزی گفت: در مرحله دوم با اختصاص سه میلیارد و 800 میلیون ریال تلاش خواهد شد امکانات آموزشی و کمک آموزشی بین مدارس استان قزوین توزیع شود.

معاون پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین اظهارداشت: با توجه به فرارسیدن فصل سرما، اولویت توزیع سرانه به مناطق کوهستانی شامل طارم، آوج، الموت غربی و الموت شرقی با هدف تأمین سوخت مورد نیاز است تا در تأمین سوخت خود دچار مشکل نشوند.

سمیعی تصریح کرد: 62 واحد آموزشی شبانه روزی با تعداد هفت هزار و 200 دانش آموز در استان فعالیت می کنند که توزیع سرانه با هدف تأمین مواد غذایی در این مدارس در اولویت قرار گرفت.

معاون پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین یادآورشد: در آینده نزدیک با گردآوری اطلاعات آماری و دانش آموزی از مدارس، برنامه ریزی و اقدام لازم برای توزیع سرانه دانش آموزی بین واحدهای آموزشی صورت خواهد گرفت.

کسب رتبه برتر برنامه تلویزیونی قزوین 

برنامه تلویزیونی “احرام سرخ” موفق به کسب رتبه برتر در ارزیابی های ستادی شد.

اين ويژه برنامه با هدف تبيين فلسفه نهضت حسيني و قيام حضرت سيد الشهداء (ع)، ترويج فريضه امر به معروف و نهي از منكر و فرهنگ عاشورا در جامعه تهيه و توليد مي شود.

رويكرد ويژه برنامه تلويزيوني” احرام سرخ” پرداختن به محتواي كلام سخنرانان و خطبا، پيرغلامان و مداحان و نحوه عزاداري ها و سوگواري هاي مردم است.

توجه به حضور نسل جوان در عزاداري هاي محرم، فعاليت هيئت هاي عزاداري، انعکاس شور و شعور حسيني عزاداران حضرت ابا عبداالله الحسين (ع)، پیام های اعتقادی و اخلاقی عاشورا، محرم و عرفان، محرم و سیاست و محرم و بانوان از ديگر محورهاي اين ويژه برنامه تلويزيوني است.

ويژه برنامه تلويزيوني”احرام سرخ” به تهيه كنندگي نبی الله نظری در ایام محرم هر شب از شبكه استاني سيماي مركز قزوين پخش مي شود.

آرشیو و کتابخانه ی صداوسیمای مرکز قزوین رتبه ی برتر را در بین مراکز استان ها بدست آورد.

همچنین سید عزت الله ضرغامی رئیس رسانه ملی با اهدای لوح سپاس به پروین تقوایی مدیر آرشیو و کتابخانه صداوسیمای مرکز قزوین از تلاش های این مدیریت در سال 93 بخاطر کسب رتبه ی اول در بین مراکز استان ها تشکر و قدردانی کرد.

اطعام یک هزار نفر از عزاداران حسینی 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: تاکنون بیش از یک هزار نفر از عزاداران حسینی از محل عوائد موقوفات قزوین اطعام شدند.

حجت الاسلام مصطفی نوروزی بیان کرد: در دهه اول ماه محرم از محل عواید موقوفات شهرستان یزد، 60 هزار نفر از عزادارن حسینی اطعام شدند.
 
وی خاطرنشان کرد: هزینه‌های اطعام از محل عواید موقوفه مرحوم حاج محمدحسین خزانه، موقوفه مرحوم مولاوردیخانی، موقوفه شیخ الاسلامی، موقوفه امینی، موقوفه سیدجوادی و موقوفات روضه خوانی، اطعام و طبخ تامین شده است.
 
حجت الاسلام نوروزی استفاده از ظرفیت‌های موجود در امامزادگان و بقاع متبرکه را برای برگزاری مراسم عزاداری و ترویج فرهنگ عاشورایی و فرهنگ وقف بر اساس نیات واقفان خیراندیش ضروری دانست و تصریح کرد: در راستای اجرای نیات واقفین خیراندیش، سوگواره بصیرت عاشورایی در امامزادگان شاخص استان قزوین در حال برگزاری است که در این برنامه نیز اطعام عزاداران در امامزادگان اجرا می شود.
 
وی، وقف برای سید الشهدا را پشتوانه اقتصادی مراسم عزاداری حسینی دانست و افزود: واقفین خیراندیش با درک صحیح از وضعیت زمان خود دست به کار بزرگی زدند و امروز هم خیرین می‌توانند در عرصه‌های مختلف به این سنت حسنه اقدام کنند.
  
مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان قزوین در پایان با اشاره به موقوفاتی که با نیات اطعام عزاداران حسینی هستند، تاکید کرد: این اطعام در مراسم عزادارای که همراه با قرائت قرآن، سخنرانی و مدیحه سرایی است، صورت گرفت و در خصوص موقوفاتی که برای اطعام، قید زمان و مکان اعلام شده، طبق همان نیت عمل شده است. 
 
نوروزی تصریح کرد: در سال 88 در راستای اجرای امینانه نیات واقفان در خصوص اطعام عزاداران حسینی، 6 میلیون و 412 هزار و 282 نفر، در سال 89 ، تعداد شش میلیون و 881 هزار و 551 نفر، در سال 90 تعداد هفت میلیون و 432 هزار و 256 نفر، در سال 91 تعداد هفت میلیون و 276 هزار و 15 نفر  و در سال 92 بالغ بر 12 میلیون نفر در سطح کشور اطعام شدند. 

دوره کارآفرینی زنان سرپرست خانوار در تاکستان

دوره کار آفرینی برای زنان سرپرست خانواده زندانیان در تاکستان برگزار شد.

در این دوره موضوعاتی چون تعریف کارآفرینی، انواع کسب و کار، کسب و کار خانگی، ایجاد انگیزه، ویژگی کارآفرینان،اهمیت کارآفرینی برای فرد و کشور مطرح شد و به پرسش های متعدد جویندگان کار پاسخ داده شد و در این زمینه افق جدیدی برای افراد ترسیم شد.
 
این دوره به مدت پنج ساعت در ساختمان هلال احمر تاکستان برگزار شد و مدرس این  دوره الهام عسگری استاد دانشگاههای قزوین و گیلان بود.

اعزام مربیان امداد به مدارس 

بمنظور آماده شدن دانش آموزان جهت اجرای مانور زلزله در مدارس که در آذر ماه برگزار می شود روزانه 10 نفر از مربیان امداد و نجات توسط واحد جوانان هلال احمر تاکستان به 80 مدرسه و دبیرستان و هنرستان اعزام می شوند.

لیلا طاهرخانی مسئول واحد جوانان شعبه تاکستان گفت: این آموزش ها در 80 مدرسه در شهرستان تاکستان برگزار خواهد شد که به ترتیب در شهر تاکستان 40 مدرسه، در شهر اسفرورین10 مدرسه، در شهر ضیاآباد 10 مدرسه، در شهر خرمدشت 10 مدرسه، در بخش مرکزی 10 مدرسه آموزش ها در حال اجراست.

وی هدف از این آموزشها را آشنا کردن دانش آموزان با راههای کاهش اثرات زلزله در مدارس  بیان کرد و گفت: در آذر ماه امسال مانور زلزله در مدارس اجرا خواهد شد و امیدواریم با این آموزش ها دانش آموزان با موفقیت مانور را اجرا کنند.

برگزاری کلاس پرورش قارچ 

با همکاری حوزه مقاومت بسیج خواهران حوزه حضرت خدیجه (س) شهرستان البرز یک دوره کلاس های آموزشی پرورش قارچ برگزار شد.

مرادخانی فرمانده حوزه مقاومت بسیج حضرت خدیجه (س) در این باره گفت: برای بالا بردن سطح توانایی بسیجیان در تولید و پرورش قارچ اقدام به برگزاری یک دوره کلاس آموزشی  پرورش قارچ با همکاری بسیج سازندگی شهرستان برای 25 نفر از خواهران علاقه مند کرده است.

وی افزود: این دوره با حضور اساتید مجرب از جهاد کشاورزی برگزار شد و مطالبی در خصوص چگونگی تولید قارچ با کیفیت به شرکت کنندگان ارائه شد.

مرادخانی در خصوص اهداف برگزاری این دوره بیان کرد: برخی از این افراد به دلیل عدم توانایی علمی و نداشتن تجربه کافی اقدام به فعالیت‌های اقتصادی مختلف نمی‌کنند که با برگزاری دوره‌های آموزشی می توان این افراد را برای حضور در عرصه‌های اقتصادی آماده کرد.

در پایان  به تمامی شرکت کنندگان مدارک معتبر جهت فعالیت در تولید قارچ داده شد.

بازگشایی استخر شاهد با سه میلیارد ریال در قزوین

مدیر‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین از بهره‌برداری استخر شاهد با اعتبار 3 میلیارد و 500 میلیون ریال در قزوین خبر داد.

نادر نصیری در این باره گفت: استفاده جانبازان از امکانات این استخر از جمله آب ‌درمانی موجب افزایش نشاط و شادابی و کاهش هزینه‌های درمانی می شود.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین افزود: استخر شاهد با اعتبار سه میلیارد و 500 میلیون ریال به بهره ‌برداری رسیده و درصددیم در این استخر خدماتی از جمله آب درمانی را به جانبازان 70 درصد ارائه دهیم.

این مسئول بیان کرد: بنیاد شهید قزوین در حوزه روان‌سازی، تفویض اختیار و تمرکززدایی فعالیت‌های خوبی داشته و در حوزه سخت ‌افزاری نیز فعالیت‌های مطلوبی صورت گرفته که بازسازی و توسعه نمازخانه، حوزه مدیرکل، توسعه ضلع شرقی بنیاد مرکز، هاتف و استخر شاهد از جمله آنهاست.

وی با بیان اینکه مرکز علمی و کاربردی قزوین در نیم سال دوم 91 فعالیت خود را آغاز کرده است، افزود: مرکز علمی و کاربردی قزوین اکنون دارای هفت رشته کاردانی و چهار رشته کارشناسی است که راه اندازی دو رشته کارشناسی ارشد نیز در دستور کار بنیاد شهید استان نیز قرار دارد.

نصیری با اشاره به اینکه مرکز علمی و کاربردی قزوین با 800 دانشجو و 30 نفر نیروی انسانی از نظر کمی و کیفی در جایگاه برتری قرار دارد، یادآور شد: این وضعیت جایگاه مطلوب این مرکز در مقایسه با مراکز علمی و کاربردی بنیاد استان‌های دیگر که سابقه فعالیت بیش از پنج سال دارند را نشان می دهد. 

این مسئول به تغییرات ایجاد شده در بنیاد شهید شهرستان‌های آبیک، تاکستان، بویین‌زهرا نیز اشاره کرد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین خاطرنشان کرد: برای راه‌اندازی دفتر بنیاد در آوج نیز به دنبال گرفتن دفتر هستیم تا بتوانیم تجهیزات و نیروی انسانی را در آن دایرکنیم.

وی همچنین گفت: گلزارهای شهدای قزوین از پیشرفت فیزیکی 60 درصد و مرکز توان‌ بخشی از پیشرفت فیزیکی 40 درصد برخوردار است و در حال حاضر گلزار شهدا نیز دارای پیشرفت فیزیکی 95 درصد و مرکز توان‌بخشی 40 درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *