شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۷:۵۱

ˈسید محمد موسویˈ روز شنبه در دیدار با فرماندار ورامین افزود: کمبود آب کشاورزی یکی از مهمترین موانع توسعه کشاورزی مناطقی مانند ورامین…

ˈسید محمد موسویˈ روز شنبه در دیدار با فرماندار ورامین افزود: کمبود آب کشاورزی یکی از مهمترین موانع توسعه کشاورزی مناطقی مانند ورامین است و باید در جهت مصرف بهینه از آب موجود به سمت توسعه آبیاری تحت فشار و نوین حرکت کرد .

وی اظهار داشت: یکی از مهم ترین سیاست های دولت در بخش کشاورزی، ساماندهی بهره وری مناسب مصرف آب در بخش کشاورزی برای توسعه تولید پایدار محصولات کشاورزی است که در این بین بحث توسعه آبیاری تحت فشار و بهره وری در مصرف آب بخش کشاورزی اولویت اصلی محسوب می شود.

وی بیان داشت: برنامه ریزی های صورت گرفته می باید تا پایان برنامه پنجم توسعه، 50 درصد از اراضی استان تهران به میزان100 هزار هکتار تحت آبیاری تحت فشار قرار گیرند.

فرماندار ورامین نیز در این جلسه گفت : شهرستان ورامین با دارا بودن بیش از 80 هزار هکتار اراضی قابل کشت ، قطب مهم کشاورزی استان تهران و کشور محسوب می شود که می تواند با تولید محصولات زراعی و دامپروری بسیاری از نیازهای استان تهران را تأمین نماید .

محسن خوانساری گفت: در حال حاضر به دلیل کمبود آب زراعی تنها 38 هزار هکتار از این اراضی مستعد زیر کشت انواع محصولات زراعی قرار گرفته که این امر می تواند اقتصاد منطقه را تحت الشعاع قرار دهد .

وی افزود : در سال های اخیر اختصاص بخشی از حق آبه شهرستان ورامین از سد ماملو و نیز قسمتی از پساب تصفیه شده جنوب تهران به دشت ورامین بخشی از نیازهای کشاورزان این منطقه را تأمین کرده که البته این میزان نیز نتوانسته کل مشکلات کشاورزی دشت ورامین را برطرف کند.

وی اظهار داشت: اجرای طرح انتقال پساب تصفیه شده جنوب تهران به دشت ورامین که با حضور وزیر نیرو صورت گرفت امیدواری بسیاری را در میان کشاورزان منطقه به وجود آورده که با تدابیر دولت و اجرای کامل آن ، بخش عمده ای از مشکلات بخش کشاورزی شهرستان برطرف می شود .

وی تصریح کرد: در حال حاضر از 38 هزار هکتار اراضی قابل کشت ورامین ، بیش از 9 هزار هکتار به آبیاری تحت فشار مجهز شده اند که این امر در استفاده بهینه از آب موجود کمک شایانی کرده است .

وی از کمبود اعتبارات بخش کشاورزی شهرستان به عنوان دیگر عامل محدود کننده توسعه کشاورزی یاد کرد.

وی افزود :افزایش اعتبارات ملی بخش کشاورزی شهرستان می تواند بسیاری از مشکلات کشاورزان و دامپروران به خصوص در تأمین نهاده ها را برطرف کنند.

تهرام564/7254

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.