جمعه، ۱۳ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۶

به گزارش ایرنا ˈعلی تعقلیˈ عصر پنجشنبه در کارگروه اشتغال و توسعه سرمایه گذاری استان همدان افزود:لزوم ایجاد صندوق ضمانت از صنایع کوچک…

به گزارش ایرنا ˈعلی تعقلیˈ عصر پنجشنبه در کارگروه اشتغال و توسعه سرمایه گذاری استان همدان افزود:لزوم ایجاد صندوق ضمانت از صنایع کوچک امروزه بر هیچ کشوری پوشیده نیست و اکثر کشورهای دنیا هم اکنون این صندوق را راه اندازی کرده اند.

وی ادامه داد:بانک ها تمایل زیادی برای همکاری با صنایع کوچک ندارند زیرا خطرات این مشارکت را بالا می دانند اما صندوق ضمانت با ورود به مسایل مالی این صنایع تاکنون موفق عمل کرده است.

وی با بیان اینکه تسهیلات ارایه شده در این صندوق تاکنون برای بیش از 10 هزار نفر شغل ایجاد کرده است بیان کرد:هم اکنون سرانه ضمانت هر ایرانی در این صندوق یک دهم دلار است در حالی که این سرانه در سایر کشور ها بیشتر از این رقم است.

تعقلی ادامه داد:همچنین میزان مشارکت در این صندوق 47 درصد و تعداد تسهیلات ارایه شده نیز 494 مورد می باشد.

وی با اشاره به وضعیت طرح های خسارتی نیز افزود:130 واحد تاکنون از طرح خسارت این صندوق به مبلغ 231 میلیارد ریال استفاده کرده اند.

وی ادامه داد:هم اکنون 80 درصد ضمانت های این صندوق ترکیبی از وثیقه های مختلف بوده و 20 درصد نیز به صورت چک و سفته است.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان همدان نیز در این کارگروه گفت:هم اکنون یک هزار و 762 هکتار زمین در اختیار این شرکت قرار دارد که تاکنون 46 مورد از این زمین ها که بیشتر زمین های برخوردار هستند به سرمایه گذاران واگذار شده است.

ˈکیوان گردانˈبیان کرد:56 هکتار از این زمین ها نیز به صورت راکد مانده است که 14 هکتار آن در شهرستان کبودراهنگ، چهار هکتار در شهرستان همدان، 11 هکتار در شهرستان ملایر،10 هکتار در شهرستان رزن،1.2 هکتار در شهرستان تویسرکان ،5.2 در شهرستان نهاوند و چهار هکتار در شهرستان اسد آباد و شش هکتار نیز در شهرستان بهار و 1.5 هکتار در شهر هاوند از توابع استان همدان قرار دارد.

وی ادامه داد:شورای حل اختلاف به منظور تعین تکلیف این زمین ها همواره در این شرکت تشکیل شده و در سه ماهه اول امسال از 60 هکتار زمین راکد، چهار هکتار فسخ شده است.

فرماندار شهرستان همدان نیز در این کارگروه گفت: در مجموع 52 واحد تولیدی با بدهی زیر یک میلیارد ریال وام در شهرستان همدان وجود دارد که از این تعداد 21 طرح تعیین تکلیف شده و 16 طرح در حال پیگیری است.

ˈعلی تعالیˈ افزود: برخی از واحد های تولیدی قرار ارزیابی مجدد دارند و بانک ها موضوع را بررسی می کنند و از مابقی 52 طرح، 9 طرح به دلیل عدم همکاری مجری طرح تاکنون به نتیجه نرسیده است.

فراهم آوردن موجبات توسعه سرمایه گذاری بخش غیردولتی در صنایع کوچک، کوتاه کردن مدت زمان اجرای طرح های اشتغالزا و دارای توجیه اقتصادی با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته و تضمین و تسهیل در ارایه تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات مالی و اعتباری به صنایع کوچک از جمله وظایف و اهداف صندوق ضمانت صنایع کوچک کشور است.

7530/576

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.