پنجشنبه، ۲۴ مهر ۹۳ - ۰۱:۵۵

به گزارش خبرنگار مهر، قربانعلی سعادت چهارشنبه شب در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان با بیان اینکه آذربایجان غربی با 1300 روستای…

به گزارش خبرنگار مهر، قربانعلی سعادت چهارشنبه شب در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان با بیان اینکه آذربایجان غربی با 1300 روستای مرزی در 9 شهرستان به عنوان یکی از استانهای حساس کشور به شمار می رود اظهارداشت: باید نسبت به روستاهای مرزی تجدید نظر صورت گیرد و نسبت به توسعه این روستاها و توانمند کردن مرزنشینان برنامه ریزی و اقدامات لازم صورت گیرد. 

وی ادامه داد: امروز شاهد بروز مشکلاتی مانند بیکاری و محدودیت اشتغال در مناطق مرزی و در میان مرزنشینان هستیم که ضرورت دارد با اتخاذ راهکارهای کاربردی در چهارچوب قانون نسبت به رفع این معضلات اقدام شود.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به وجود 118 هزار بیکار تحصیل کرده در استان گفت: در حال حاضر 60 هزار نفر کارمند در سیستم اداری استان کار می کنند و امکان جذب نیرو و ایجاد شغل در سیستم دولتی میسر نیست.

سعادت با تاکید بر اینکه باید مشکل بیکاری در استان چاره اندیشی شود گفت:احتیاج به اشتغال در جوانان جدی است و اگر به این مسئله توجهی نشود و زمان را از دست بدهیم جبرانش در آینده سخت خواهد بود.

استاندار آذربایجان غربی عنوان کرد: مدیران دستگاههای اجرایی مرتبط باید زمینه توسعه صادرات غیرنفتی از آذربایجان غربی را فراهم کنند تا از این طریق، گامهای بلندی در راستای رفع معضل بیکاری در استان برداشته شود.

سعادت ادامه داد: یکی دیگر از راههای توسعه اشتغال در استان، پرداخت سرمایه در گردش برای واحدهای راکد است که در حال پیگیری این امر هستیم.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار نیز در این جلسه گفت: ایجاد مرکز رشد فعالیت های تجاری، ارائه آموزشهای نظری و عملی برای بیکاران فارغ التحصیل، حفظ وضعیت صادرات موجود و تلاش برای توسعه و رشد آن می تواند بعنوان راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی و جذب فارغ التحصیلان جویای کار و تبدیل آنان به فعالین بخش تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

تقی کهوریان افزود: باید آسیب شناسی لازم در خصوص موانع توسعه صادرات غیرنفتی استان توسط محققین و کارشناسان مربوطه انجام گیرد تا بتوانیم با برطرف کردن چالشها و مشکلات پیش روی صادرات استان، بسوی رونق اقتصادی حرکت کنیم.

در ادامه این جلسه تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی به ارائه گزارش عملکرد دستگاه مربوطه خود و همچنین ارائه راهکار و پیشنهاد برای توسعه صادرات غیرنفتی استان پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.