یکشنبه، ۱۰ فروردین ۹۹ - ۰۶:۲۲
قرنطینه خانگی کرونا

قرنطینه خانگی کرونا موضوعی مشترک و اجباری این روزهای مردم جهان برای مبارزه با ویروس کشنده است که در این میان تجربیات افرادی…

قرنطینه خانگی کرونا موضوعی مشترک و اجباری این روزهای مردم جهان برای مبارزه با ویروس کشنده است که در این میان تجربیات افرادی همانند فضانوردان در دوران قرنطینه می تواند برای آسانتر شدن این شرایط به مرد جهان کمک کند.

در این میان اسکات کلی، فضانورد ناسا بیش از هرچیز به‌خاطر شرکت در «مطالعه‌ی دوقلوها» در زمان سکونت‌اش در ایستگاه فضایی، مابین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ شناخته‌شده است. وی نیز در مصاحبه با نشریه‌ی نیویورک تایمز، توصیه‌هایی را در رابطه با انزوا و زندگی در محیط‌های محدود ارائه داده است.

اول از همه، کلی اذعان دارد که برنامه‌ی سخت‌گیرانه‌ی فضایی وی (از جمله زمان‌هایی دقیق برای رفتن به رختخواب) باعث می‌شده تا به کار خود ادامه داده و انگیزه‌اش را حفظ کند. او می‌گوید:

متوجه خواهید‌ شد که داشتن برنامه به شما و خانواده‌تان کمک می‌کند تا به محیط کاری و زندگی متفاوتی عادت کنید. وقتی به زمین بازگشتم، برای نظمی که در فضا داشتم احساس دلتنگی می‌کردم و زندگی بدون این [نظم] برایم سخت شده بود و البته لازم است تا کارها را با سرعت مناسبی انجام دهید؛ درنتیجه با حجم بزرگی از کارها و برنامه‌های تل‌انبار شده روبه‌رو نخواهید شد.

بنابراین استفاده و همرسانی تجربیات ارزنده اسکات کِلی فضانورد که توانسته است به مدت یک سال به‌ طور مستمر با هدف بررسی زندگی طولانی در موقعیتی با جاذبه صفر جهت مأموریت بزرگ یعنی سفر و زندگی انسان روی کره مریخ می تواند راهگشای خیلی از مشکلات دوران قرنطینه کرونا برای مردم جهان باشد.

قرنطینه خانگی کرونا

اسکات کلی فضانورد برای قرنطینه خانگی کرونا خطاب به مردم جهان می‌گوید:

برای فعالیت‌های مفرح زمانی در نظر بگیرید. من و همکارانم برای تماشای فیلم دور هم جمع می‌شدیم، حین فیلم دیدن چیزهایی می‌خوردیم و حتی تمام قسمت‌های سریال بازی تاج‌وتخت را یکجا تماشا کردیم و البته در زمان حضور در ایستگاه فضایی بین المللی پس از اینکه برای ماه‌ها در فضایی کوچک محدود بودم، هوای دیدن طبیعت به‌سرم می‌زد – رنگ سبز، بوی خاک تازه و احساس گرمی آفتاب روی صورتم اما با این تفاوت که شما مردم جهان این روزها می توانید اندکی هم برای حضور در فضای آزاد وقت بگذرانند و از هوای تازه استفاده کنید.

این فضانورد ناسا در توضیحی بیشتر گفته ایت که خوشحالم که در شرایط بغرنج کنونی، هر وقت خواستم پیاده‌روی کنم، می‌توانم به فضای آزاد قدم بگذارم؛ بدون آن که به لباس فضایی نیاز داشته باشم. تحقیقات نشان داده‌اند که در کنار ورزش، سپری کردن وقت در طبیعت نیز برای سلامت ذهن و بدن مفید است.

وقتی صحبت از پیشنهادهایی برای گذراندن وقت در دوران تنهایی شد، کلی مواردی مانند مطالعه، ساز زدن، خلق آثار هنری و خاطره‌نویسی را توصیه کرد. او همچنین به این مسئله اشاره کرد که برای حفظ رابطه با دوستان و خانواده، فضانوردان از کنفرانس ویدئویی استفاده می‌کنند. در این راستا، او پیشنهاد داد افراد از طریق تماس تصویری با دوستان و اعضای خانواده‌شان در ارتباط باشند. هرچند لازم است تا خود را از دیگران جدا کنیم و ایمن بمانیم؛ اما انزوای فیزیکی به‌معنای قطعه رابطه‌هایی که می‌تواننددر این شرایط به ما کمک کنند نیست.

منبع :  SPACE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.