پنجشنبه، ۲۶ تیر ۹۳ - ۰۵:۳۵

ˈرضا اربابیˈ چهارشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: براثر شدت توفان و گرد و غبار که از روز گذشته آغاز…

ˈرضا اربابیˈ چهارشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: براثر شدت توفان و گرد و غبار که از روز گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد، مشکلات زیادی برای ساکنان شهرستانهای زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز بوجود آمده است.

وی بیان کرد: تنها سازمان های خدماتی و بهداشتی از جمله هلال احمر، مراکز بهداشت و درمان و آتش نشانی در این شهرستانها فعال هستند و بقیه دستگاهها فردا نیز تعطیل شدند.

وی اظهار داشت: غلظت شدید و آلودگی هوا شمار زیادی از مردم سیستان به ویژه بیماران قلبی و تنفسی را راهی بیمارستانها و مراکز درمانی کرده است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که نیروهای هلال احمر از صبح امروز ماسک در میان مردم ساکن منطقه توزیع کردند تا در صورت ضرورت و تردد در معابر حتما از آن استفاده کنند.

مدیر کل مدیریت بحران استان اظهار داشت: شدت توفان و حرکت شن های روان سبب کند شدن تردد در معابر روستایی، فرعی و اصلی شهرستان های شمالی استان شده است.

جمشید رخشانی مقدم فرماندار شهرستان زهک نیز به خبرنگار ایرنا گفت: وزش توفان و افزایش گرد و غبار سبب تعطیلی ادارات این شهرستان در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه شد.

وی افزود: گرد و غبار و آلودگی هوا موجب بروز مشکلات زیاد در رفت و آمد و به ویژه مسائل بهداشتی برای مردم این شهرستان شده و از صبح امروز بر تعداد مراجعان به مراکز بهداشتی درمانی افزوده شده است.

فرماندار شهرستان مرزی هیرمند نیز در تماس خبرنگار ایرنا گفت: توفان، گرد و غبار و حرکت شنهای روان زندگی را برای مردم این شهرستان مشکل کرده است.

محمد علی پیری افزود: تعطیلی ادارات، مختل شدن فعالیتهای روزه مره و بروز مشکلات بهداشتی برای مردم این شهرستان از نتایج توفان و گرد و غبار روزهای چهارشنبه و پنجشنبه است.

وی به عموم مردم به ویژه افراد مسن و بیماران توصیه کرد در صورت امکان از منازل خارج نشوند و چنانچه مجبور به رفت و آمد هستند از ماسک استفاده کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان هم گفت: افزایش شدت وزش باد همراه با گرد و خاک در شمال سیستان و بلوچستان، میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهرستانهای زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز را به بیش از 9 برابر حد استاندارد جهانی رسانده است.

ˈخسرو افسریˈ با بیان اینکه استاندارد جهانی ریزگردها در هر مترمکعب هوا 150 میکروگرم تعیین شده است، اظهار داشت: بر اساس آمار و اندازه گیری کارشناسان محیط زیست غلظت ذرات معلق در هوای شهرستانهای شمال سیستان و بلوچستان تا صبح امروز به بیش از هزار و 460 میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.

وی افزود: این در حالی است که با شدت گرفتن توفان و گرد و غبار بر غلظت و آلودگی هوا نیز افزوده شده است.

مدیر کل حفافظت محیط زیست استان به مردم شهرستانهای یادشده توصیه کرد با توجه به ناسالم بودن هوای منطقه تا آنجایی که می توانند تنها برای انجام کارهای ضروری آن هم با زدن ماسک و استفاده از وسایل نقلیه عمومی از منزل خارج شوند.

افسری اظهار داشت: بسته نگه داشتن محیط مسکونی و کار تا حدودی می تواند از ورود ذرات معلق هوا به ریه افراد و ایجاد مشکلات تنفسی جلوگیری کند.

وی گفت: افزایش ذرات معلق در هوا علاوه بر ایجاد برخی سموم باعث کاهش دید و اثرات نامطلوب بر تمامی اکوسیستم، کاهش و توقف رشد گیاهان و مشکلات تنفسی در انسان و حیوان می شود.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: حداکثر سرعت وزش باد همراه با کاهش شدید دید در منطقه سیستان به 100 کیلومتر بر ساعت رسید.

ˈعلی ملاشاهیˈ شعاع دید فعلی منطقه سیستان را حدود 100 متر عنوان کرد و گفت: شعاع دید از شب گذشته تا کنون در منطقه به زیر 50 متر نیز رسیده است.

وی افزود: پیش بینی کلی وضعیت جوی استان بر اساس نقشه های همدیدی و آینده نگری حاکیست که توفان گرد و خاک در نواحی شمالی استان تا صبح روز جمعه تداوم دارد.

ملاشاهی اظهار داشت: نواحی مرکزی و جنوبی سیستان و بلوچستان غبار آلود و در بعضی ساعات با وزش باد نسبتا شدید همراه است.

وی گفت: از امروز تا اوایل هفته آینده دمای هوای شهرهای شمالی و مرکزی سیستان و بلوچستان سه تا هشت درجه کاهش می یابد. ک/4

653

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبير:
newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.