شنبه، ۲۶ مهر ۹۳ - ۰۳:۳۹

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان از رهاسازی اولین نوزادان لاک پشت‌های دریایی گونه‌سبز در مناطق کچو و تنگ به دامن دریا خبرداد….

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان از رهاسازی اولین نوزادان لاک پشت‌های دریایی گونه‌سبز در مناطق کچو و تنگ به دامن دریا خبرداد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه سیستان و بلوچستان، محمودی افزود: همزمان با آغاز فصل پاییز تولد نوزادان لاک پشت‌های دریایی در سواحل ماسه‌ای استان سیستان و بلوچستان آغاز شده است.

وی بیان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توسط معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست، از اوایل تیرماه امسال برنامه پایش مناطق تخمگذاری لاک‌پشت‌های دریایی و حفاظت از لانه‌های تخمگذاری شده در سواحل استان با همکاری دانشگاه آزاد چابهار انجام شده و تخم‌های لاک‌پشت‌های به خشکی آمده توسط مأموران حفاظت محیط‌زیست با همکاری جوامع محلی روستاهای لیپار، تنگ و کچو مورد حفاظت قرار گرفته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بدنیا آمدن نوزادان لاک‌پشت‌های سبز نوید موفقیت‌آمیز بودن طرح حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی در سواحل استان دارد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: عوامل زیادی از جمله تخریب لانه‌ها و برداشت تخم توسط افراد سود جو، تغذیه تخم‌ها توسط شغال‌ها، آلودگی سواحل و تخریب زیستگاه، لاک‌پشت‌های ماده و تخم‌های آنها را در منطقه ساحلی مورد تهدید قرار می دهد.

وی گفت: در راستای حمایت و حفاظت از نسل لاک‌پشت‌های دریایی و کاهش تهدیدات چرخه زندگی آنها، سازمان حفاظت محیط‌زیست با همکاری مراکز علمی و دانشگاهی برنامه حفاظتی قابل توجهی در فصل تخمگذاری این خزندگان در معرض انقراض جهانی انجام داده است. در این برنامه حفاظتی که هم‌اکنون نیز ادامه دارد، گشت‌های شبانه در تمامی مناطق تخمگذاری در طول فصل بطور مستمر توسط ماموران محیط‌زیست و جوامع محلی انجام و لاک‌پشت‌های ماده به خشکی آمده، بیومتری و پلاک‌گذاری شده و محل لانه‌ها با فنس‌های مخصوص حفاظت می‌شوند.

محمودی افزود: هر لاک‌پشت در هر مرحله تخم‌گذاری حدود 100 تخم می‌گذارد که 45 تا 60 روز طول می‌کشد تا بچه لاک‌پشت‌ها سر از تخم بیرون آورند. دمای کم یا زیاد، بر خروج دیرهنگام یا زودهنگام بچه لاک‌پشت‌ها از تخم و همچنین تعیین جنسیت آنها تأثیر می‌گذارد. هر اندازه دمای محیط تخم‌ها بیشتر باشد بچه‌ها زودتر از ماسه‌های ساحلی سر بیرون می‌آورند و جنس آنها نیز ماده خواهد شد اما کاهش دما تأثیر معکوس در این فرایند دارد.

وی تصریح‌کرد: طولانی‌بودن زمان تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها موجب ایجاد تعادل میان تعداد نر و ماده‌ها می‌شود.

محمودی افزود: از اول مرداد ماه لانه‌های لاک‌پشت‌ها در مناطق کچو مشاهده شدند، بطوری که حدود 11 لانه با مجموع 1100 تخم در مناطق مختلف لیپار، کچو و تنگ‌هچری دیده شده‌ است. انجام پایش مستمر و اجرای برنامه حفاظتی در خصوص لاک‌پشت‌های دریایی در سواحل باز استان سیستان و بلوچستان بسیار مشکل‌تر از سواحل جزیره‌ای بوده و خطرات بیشتری در این گونه سواحل متوجه مناطق زادآوری لاک‌پشت‌های دریایی است. اجرای برنامه حفاظتی در این مناطق نیاز به توجه و نظارت بیشتر دارد.

وی بیان کرد: نوزادان لاک‌پشت‌های دریایی سبز هنگام بیرون آمدن از تخم حداکثر طول بدنشان پنج سانتیمتر و وزن بدنشان کمتر از 20 گرم است. کاکایی‌ها، پرستوهای دریایی، حواصیل‌ها و انواع لاشخورها و حتی خرچنگها نوزادان لاک‌پشت‌ها را هنگام طی مسیر لانه تا رسیدن به دریا تهدید می‌کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *