سه شنبه، ۲۱ شهریور ۹۶ - ۱۱:۵۴
تولد منظومه شمسی

کشف غبارهایی از تولد منظومه شمسی بر روی سقف خانه‌هایی در اروپا در حالی این روزها تعجب دانشمندان را وا داشته است که…

کشف غبارهایی از تولد منظومه شمسی بر روی سقف خانه‌هایی در اروپا در حالی این روزها تعجب دانشمندان را وا داشته است که این ذرات در واقع همان ذرات باقیمانده از غبار کیهانی ناشی از تولد منظومه شمسی است. و بد نیست بدانید که غبار کیهانی به ذراتی گفته می‌شود که از زمان تولد منظومه شمسی وجود داشته‌اند. این ذرات ریز تنها حدود ۰٫۰۱ میلی‌متر هستند که روی زمین باریده‌اند.

دانشمندان از آن رو به این ذرات باستانی علاقمندند که محتوی معدنی و شیمیایی آن ها بتواند سرنخ‌هایی در مورد تکامل و تولد منظومه شمسی اولیه ارائه کند.

تولد منظومه شمسی اگر چه تا به حال بارها توسط دانشمندان مورد بررسی قرار گرفته است اما پیش از این کشف، ضایعات فضایی که بطور مداوم از جو به زمین سقوط می‌کنند، تنها در اعماق اقیانوس‌ها و قطب جنوب مشاهده شده بودند. پیش از این تصور می‌شد که این ذرات کیهانی در شهرها به دلیل وجود آلودگی، غبار و دوده قابل شناسایی نیستند.

تولد منظومه شمسی

غبار کیهانی کشف شده در سقف خانه‌ای در پاریس

افراد زیادی از کشف غبار فضایی در نواحی شهری خبر داده بودند اما پس از بررسی مشخص شده بود که منشا صنعتی دارند. اکنون محققان دانشگاه امپریال کالج لندن و دانشگاه موناش از کشف تایید شده ذرات کیهانی در سقف خانه‌ها در شهرهای برلین، اُسلو و پاریس خبر داده‌اند.

محققان در این تحقیق که در مجله Geology منتشر شده، دریافتند که غبارهای کیهانی موجود در سقف این خانه‌ها بزرگ‌تر از ذراتی هستند که پیشتر کشف شده است.

دانشمندان با توجه به اندازه این ذرات تصور می‌کنند که آنها هنگام عبور از جو زمین با سرعت ۱۲ کیلومتر در ثانیه ذوب شده و به این شکل درآمده‌اند. این ذرات سریع‌ترین ذراتی هستند که در زمین کشف شده‌اند.

تولد منظومه شمسی

غبار کیهانی کشف شده توسط دانشگاه موناش

از آن جایی که ذرات کیهانی حاوی مواد معدنی هستند که آنها را آهنربایی می‌کند، محققان از خاصیت مغناطیسی برای جداسازی این ذرات در زیر میکروسکوپ استفاده کرده و توانستند ۵۰۰ ذره کیهانی پیدا کنند.

 

[highlight]منبع[/highlight]    dailymail

4 دیدگاه برای “کشف غبارهایی از تولد منظومه شمسی بر روی سقف خانه‌هایی در اروپا”

 1. الهام گفت:

  حتما موجود فضایی هم وجود داره تو منظومه جدیده

 2. مرضیه گفت:

  حالا را اروپا. همش این چیزا اوندر کره زمین اتفاق میوفته

 3. علی سنایی گفت:

  اینا از کجا تشخیص میدن اینا واقعا غبار کهکشان هست

 4. مهتاب گفت:

  باید میکروسکوپ های قوی داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.