دوشنبه، ۱۴ مهر ۹۳ - ۱۱:۰۳

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: امسال بیش از هشت هزار تن خاک نسوز از معدن شهید نیلچیان بزرگترین…

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: امسال بیش از هشت هزار تن خاک نسوز از معدن شهید نیلچیان بزرگترین معدن خاورمیانه تولید شده است.

سیدنعیم امامی در گفت‌وگو با (ایسنا) با بیان این‌که از این مقدار خاک نسوز هفت هزار تن آرژیلت و 1300 تن بوکسیت بوده است، اظهار کرد: به دلیل انجام عملیات ایمن سازی، این معدن امسال افزایش تولید نداشته است.

وی افزود: معدن شهید نیلچیان با حفاری 31 حلقه چاه به طول 5 هزار متر در محدوده‌ای به وسعت 200 هکتار در چهارمحال و بختیاری واقع شده که از نظر نوع، کیفیت و مرغوبیت تولید به عنوان بهترین معدن ایران مطرح است.

امامی خاطرنشان کرد: مواد استخراج شده از معدن شهید نیلچیان شامل دو نوع خاک نسوز آرژیلیت و بوکسیت با عیار 65 تا 75 درصد است که در ایران و خاورمیانه از نظر عیار و حجم ذخیره بی‌نظیر است.

به گفته وی، این مواد پس از استخراج به بوکسیت ویژه، بوکسیت درجه یک و آرژیلیت ویژه و معمولی تبدیل و در بازارهای داخلی و خارجی به‌فروش می‌رسد.

امامی افزود: بر اساس گمانه‌زنی‌ها و مطالعات کارشناسان 16 میلیون و 800 هزار تن انواع خاک نسوز تا عمق 550 متری زمین در این معدن وجود دارد که با توسعه معدن در بخش لایه معدنی در منطقه باجگیران و دوپلان، میزان تولید مواد معدنی سالیانه به 25 هزار تن افزایش می‌یابد.

وی اظهارکرد: بزرگترین معدن خاورمیانه هم اکنون زمینه اشتغال مستقیم 100 نفر را فراهم کرده است.

معدن شهید نیلچیان، در 90 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد و در ارتفاعات پشتکوه بختیاری قرار گرفته است و عملیات بهره برداری آن از سال 47 در منطقه باجگیران و دو پلان استان چهارمحال و بختیاری آغاز شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.