شنبه، ۰۷ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۱

محمد کشتی آرای روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: طی سال های 1389 و 1390 سالانه 110 تن…

محمد کشتی آرای روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: طی سال های 1389 و 1390 سالانه 110 تن زیورآلات طلا و جواهر در کشور تولید می شد که این رقم طی سال گذشته به حدود 60 تن کاهش یافت.

وی اظهار کرد: از جمله علل این کاهش، تغییر نگاه مردم نسبت به طلا و مصنوعات آن بعنوان سرمایه می باشد.

وی با بیان اینکه واردات رسمی و غیر رسمی طلا و جواهر به کشور نیز مشخص نیست، افزود: در بررسی های انجام شده حجم طلای قاچاق در بازار نیز نسبت به سال های گذشته کاهش محسوسی داشته بطوریکه این میزان طی سال گذشته حدود 40 درصد کاهش داشته است.

وی گفت : هم اکنون با توجه به نیاز موجود، تولیدات داخلی مصنوعات طلا و جواهر پاسخگو و در مواردی بیش از نیاز کشور است و تولید انواع النگو، زنجیر و مانند آن به حدی است که بخشی از آن صادر می شود.

وی روند تولید و تجارت مصنوعات طلا و جواهر را در کشور مثبت ارزیابی کرد و افزود : هر چند در سال های گذشته این شرایط متفاوت بود و عرضه محصولات خارجی در بازارهای ما بسیار بود اما طی یک سال اخیر این وضعیت تعدیل شده است.

وی اظهار کرد: هم اکنون بیش از چهار هزار و 200 واحد تولیدی طلا و جواهر در کشور ثبت شده و دارای کد هستند.

او گفت: از این تعداد 180 واحد دارای نشان استاندارد می باشند که 52 درصد آنها در اصفهان و 48 درصد دیگر در شهرهای تهران، مشهد، تبریز و یزد قرار دارند.

وی با اشاره به وجود طرح های اصیل ایرانی در این صنعت از جمله ملیله کاری، زنجیرهای یزدی و اراکی افزود: برخی طراحی های موجود در این زمینه کپی برداری از مدل ها و کارهای کشورهای دیگر است که باید از این ظرفیت و توانمندی در ایجاد طرح های منحصر به فرد و بومی با الهام از فرهنگ، تاریخ و مذهب خود اقدام کنیم.

وی با اشاره به وجود شش میلیون دانشجو در کشور که بخشی از آنها در رشته های فنی نزدیک به حرفه طلا و جواهر سازی می باشند گفت: آنان می توانند بعنوان طراح در این حوزه کمک و یاور ما باشند.

2713 /664

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.