چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۹۳ - ۱۱:۴۲

رئیس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: سالانه 6167 تن محصولات گلخانه‌ای از قبیل خیار و گوجه‌فرنگی در استان تولید می‌شود. «هاشم ولی‌پورمطلق» در گفت‌وگو…

رئیس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: سالانه 6167 تن محصولات گلخانه‌ای از قبیل خیار و گوجه‌فرنگی در استان تولید می‌شود.

«هاشم ولی‌پورمطلق» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: هم‌اکنون 165 واحد گلخانه در خراسان‌جنوبی با 41 هکتار در استان زیرکشت است.

وی ادامه داد: بیشترین گلخانه‌های استان در شهرستان‌های خوسف با 54 گلخانه، قائن با 48 گلخانه، فردوس با 31 گلخانه وجود دارد.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: از مجموع تولید سالیانه 6167 تن محصولات گلخانه‌ای استان حدود 80 درصد آن به مبلغ 17.5میلیارد ریال به استان‌های هم‌جوار ارسال می‌شود.

ولی‌پورمطلق در خصوص اعطای تسهیلات گلخانه‌ای تصریح کرد: پارسال، بالغ بر 22 میلیارد ریال تسهیلات بانکی به گلخانه‌داران پرداخت شده است و مبلغ 700میلیون ریال بابت جبران خسارت دیرکرد پرداخت تسهیلات به گلخانه‌داران پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد: شمار بهره‌برداران گلخانه‌های استان 460 نفر است که اشتغال دائم دارند و تعداد 920 نفر اشتغال غیرمستقیم دارند.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی امکان کنترل عوامل اقلیمی نظیر دما، باد، رطوبت، تابش خورشید، استفاده‌ی بهینه از آب و تولید بیشتر محصول در ازای مصرف آب کمتر، امکان استفاده از سیستم آبیاری تحت‌فشار به‌ویژه آبیاری قطره‌ای بعلت بهره‌گیری بهینه از فضا بجای سطح به خصوص در قطعات و اراضی کوچک غیراقتصادی، کاهش خسارت با توجه به امکان کنترل عوامل محیطی نظیر دما، رطوبت در یک محیط بسته، ایجاد اشتغال مولد و کمک به امنیت تولید موادغذایی را از مزیت‌های گلخانه‌ها برشمرد.

ولی‌پورمطلق خاطرنشان کرد: یکی دیگر از شرایط مطلوب استان برای کشت گلخانه‌ای شمار فراوانی روزهای آفتابی است که تولید را در گلخانه افزایش می‌دهد، از این‌رو در این زمینه استان پتانسیل کافی را دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.