یکشنبه، ۰۹ شهریور ۹۳ - ۰۷:۲۵

‌مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جهرم از تولید سرکه لیموشیرین برای اولین بار در جهرم خبر داد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه…

‌مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جهرم از تولید سرکه لیموشیرین برای اولین بار در جهرم خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس از جهرم، جلال بهجو امروز با اعلام این خبر گفت: سرکه لیموشیرین برای اولین بار در کشور توسط کارشناس صنایع تبدیلی جهادکشاورزی جهرم تولید شد و به ثبت رسید که در حال حاضر به مرحله تولید صنعتی نیز رسیده است.

وی افزود: با توجه به اینکه از هرکیلو لیموشیرین بین 1200 تا 1500 سی سی سرکه تولید می‌شود، لذا از 6 هزار تن از این محصول می‌توان حدود 72 میلیون لیتر (72 هزار تن) سرکه تولید نکرد که گامی مؤثردر بهبود وضعیت معیشتی باغداران جهرم است.

بهجو گفت: این شهرستان با تولید بیش از 700 هزار تن محصول مرکبات مهم‌ترین قطب تولید مرکبات در کشور است که در این میان لیموشیرین با سطح کشت حدود 11 هزار هکتار و تولید 300 هزار تن محصول در سال، رقم غالب مرکبات در این شهرستان بوده و مقام اول کشور را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: با توجه به توصیه‌های فنی کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جهرم، رعایت اصول صحیح به‌زراعی، بهداشت باغ‌ها، انتخاب ارقام مناسب و کشت صحیح، عملکرد و تولید محصول مرکبات به‌خصوص لیموشیرین در این شهرستان به شدت افزایش یافته به‌طوری که متوسط عملکرد این محصول در واحد سطح به بیش از 50 تن در هکتار رسیده ‌و همین امر باعث تولید بیش از حد محصول لیموشیرین و در نهایت پائین آمدن قیمت آن شده است.

بهجو گفت: در سال گذشته بیش از یک هزار تن محصول لیموشیرین با قیمت کیلویی 200 تا 300 تومان به فروش رسید و حدود 400 تن از این محصول نیز در انبارها فاسد شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جهرم ضمن خواستار همفکری مسئولان در جهت جلوگیری از این خسارات افزود: صنایع تبدیلی و فرآوری لیموشیرین می‌تواند از خسارت کاهش قیمت این محصول جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه به طور متوسط 20 تا 30 درصد محصول لیموشیرین تولیدی، تبدیل به ضایعات می‌شود و مقدار کل این ضایعات در شهرستان جهرم به حدود 60 هزار تن می‌رسد، ادامه داد: تولید سرکه و الکل صنعتی از آب لیموشیرین می‌تواند راهکار مهم و کاربردی جهت تبدیل ضایعات این محصول به محصولی با ارزش باشد.

وی در پایان با بیان اینکه کیفیت سرکه لیموشیرین از سرکه سیب، انگور و خرما بالاتر و مرغوب‌تر است، به برخی از مزایا و خواص سرکه لیموشیرین مانند استفاده مطلوب و بهینه از ضایعات لیموشیرین، اشتغال زایی، جلوگیری از افت قیمت محصول لیموشیرین، عرضه میوه مرغوب به بازار، رونق صادرات سرکه اشاره کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *