پنجشنبه، ۰۴ خرداد ۹۶ - ۰۱:۱۶
تولید سلول‌ های بنیادی انسان

تولید سلول‌ های بنیادی انسان در حالی توسط دانشمندان دانشگاه کرنل برای نخستین بار در آزمایشگاه انجام شده که رهبری این گروه از…

تولید سلول‌ های بنیادی انسان در حالی توسط دانشمندان دانشگاه کرنل برای نخستین بار در آزمایشگاه انجام شده که رهبری این گروه از محققان را شاهین رفیعی دانشمند ایرانی بر عهده داشته است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

تولید سلول‌ های بنیادی انسان به گونه ای انجام شده که این سلول ها می توانند هم خود و هم اجزای خون را بصورت کامل بازسازی کنند. این موفقیت پس از ۲۰ سال تلاش بی وقفه توسط دانشمندان دانشگاه کرنل بدست آماده است.

یک تیم، به رهبری جورج دالی زیست شناس سلول‌ های بنیادی از بیمارستان کودکان بوستون در ماساچوست موفق به تولید سلول‌ های انسان شدند که مانند سلول‌ های بنیادی خون عمل می‌ کند.

این تیم از سلول‌ های پوست انسان و دیگر سلول‌ هایی که از بدن بزرگسالان گرفته شده بود به عنوان ماده پایه استفاده کردند. با استفاده از یک متد استاندارد، آنها سلول‌ ها را برای تولید سلول‌ های مشابه برنامه‌ ریزی کردند.باید بدانید که به سلول‌ های بنیادی که بتوانند تکثیر شوند سلول‌ های پرتوان اطلاق می‌ شود. هر چند تا به حال این سلول‌ ها موفق به تولید خون نشده‌ اند. و تیم دوم، به رهبری “شاهین رفیعی”  زیست شناس سلول‌ های بنیادی ایرانی از کالج پزشکی کورنل ویل در شهر نیویورک، سلول‌ های بالغ موش‌ ها را به سلول‌ های بنیادی خون تبدیل کردند.تولید سلول‌ های بنیادی انسان

این روش پیشگامانه راه را برای انتقال خون هموار کرده و همچنین می‌ تواند بیماران مبتلا به اختلالات خونی را با استفاده از سلول‌ های خود، به جای تکیه بر پیوند مغز استخوان فرد دیگر درمان کند.[box type=”shadow” align=”aligncenter” ]کرنل واحد تحقیقات پزشکی و مدرسه پزشکی دانشگاه کرنل، از دانشگاه‌های خصوصی جزو آیوی لیگ، است. این کالج در آپر ایست ساید منهتن در نیویورک سیتی در کنار مدرسه عالی علوم پزشکی ویل کرنل واقع شده است. این کالج به افتخار سندی ویل رئیس سابق هیئت مدیره سیتی‌گروپ نامگذاری شده است.[/box]

پیوند مغز استخوان و پیوند سلول‌ های بنیادی، جایگزینی مغز استخوان فرد بیمار با مغز استخوان سالم است تا بیمار بتواند مقادیر بالای داروهای شیمی درمانی و یا پرتودرمانی را دریافت کند. اما مشکل این است که بسیاری از بیماران یک اهدا کننده خوب که سلول‌ های همسانی با آنها داشته باشد را پیدا نمی‌ کنند.

محققان این پژوهش برای اینکه سلول‌ های خونی را بوجود بیاورند، سلول‌ های دیواره ریه موشها را گرفته و سپس از مجموعه‌ ای از چهار پروتئین که قبلا مشخص شده در تشکیل سلول‌ های بنیادی خون تاثیر دارند، استفاده کردند. در یک آزمایش مشخص شد که این سلول‌ های بنیادی خون که دوباره برنامه ریزی شده بودند توانایی بازسازی کل سیستم خون موش برای کل طول عمر این حیوان را داشته و همچنین برای تقویت سیستم ایمنی آنها مفید هستند. نتایج نشان می‌ دهد که این روش به طور موثری می‌ تواند سلول‌ های رگ‌ های خونی را به سلول‌ های بنیادی که عملکرد کاملی دارند تبدیل کند.

[highlight]منبع[/highlight]: cornell

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *