جمعه، ۲۲ اسفند ۹۳ - ۰۱:۵۰

به گزارش میهن پست – تا به حال لاستیک های زیادی برای تولید انرژی توسط شرکت های مختلف تولید لاستیک خودرو مورد آزمایش…

به گزارش میهن پست – تا به حال لاستیک های زیادی برای تولید انرژی توسط شرکت های مختلف تولید لاستیک خودرو مورد آزمایش قرار گرفته است که از دیدگاه کارشناسان چندان قابل استفاده نبوده است .

به تازگی کمپانی گودیر (Goodyear) لاستیکی تولید کرده است که در حین حرکت اصطکاک را مهار کرده و گرمای آن را به انرژی الکتریسیته برای ماشین تبدیل خواهد کرد.

قابلیت تولید انرژی با لاستیکBH-O۳ کمپانی گودیر

قابلیت تولید انرژی با لاستیکBH-O۳ کمپانی گودیر

وقتی بحث به انرژی می رسد، گرما مهمترین منبع اتلاف شناخته می شود. برخی اوقات می توان گرمای اتلافی را بدل به استفاده های مفید کرد؛ برای مثال استفاده از گرمای حاصل از فعالیت نیروگاه ها در گرمایش منازل. با این وجود هنوز در اکثر کاربردهای صنعتی و روزمره، گرما به هدر می رود؛ برای مثال با حرکت خودروها بر روی آسفالت جاده ها، گرمای زیادی بر اثر اصطکاک تولید شده و با پراکنده شدن در زمین و هوای مجاور برای همیشه تلف می شود.

لاستیکی با قابلیت تولید انرژی

لاستیکی با قابلیت تولید انرژی

مهندسان کمپانی لاستیک سازی گودیر، اخیراً نوعی لاستیک به نام BH-O۳ را معرفی کرده اند که توانایی مهار و به دام انداختن انرژی حاصل از اصطکاک را دارد. این تایر از لایه ای درونی برخوردار است که می تواند در حین حرکت، انرژی گرمایی را به دام انداخته و به سیستم الکتریکی خودرو تزریق کند.

لاستیکی با قابلیت تولید انرژی

لاستیکی با قابلیت تولید انرژی

اینکه ماده درونی لاستیک چیست، نامعلوم بوده و اما گفته شده که می تواند به دو صورت تولید برق کند: هم از طریق حرکت تایر در جاده و هم با گرم شدن تایر به هر صورت دیگری که باشد، مثلاً قرار گرفتن در پارکینگی که قسمت کفی گرم دارد.

هنوز چند سوال در مورد این تایر بی جواب مانده است: مثلاً چه درصدی از انرژی الکتریسیته مورد نیاز خودرو توسط این لاستیک ها تامین می شود؟ آیا استفاده از این تکنولوژی اختلالی در حرکت خودرو ایجاد خواهد کرد؟ و در آخر اینکه آیا قیمت این تایرها به صرفه خواهد بود؟
منبع:bestride

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *