دوشنبه، ۰۳ اسفند ۹۴ - ۱۱:۵۴

تولید هواپیماهای نسل x توسط ناسا در برنامه افق های جدید هوانوردی نشان دهنده این موضوع است که دانش ۳ دهه گذشته در…

تولید هواپیماهای نسل x توسط ناسا در برنامه افق های جدید هوانوردی نشان دهنده این موضوع است که دانش ۳ دهه گذشته در ساخت هواپیما نمی تواند راهگشای نیازهای بشر برای دستیابی به اهداف هوا فضا خود باشد. در این میان دولت آمریکا در تلاش است تا در قالب برنامه‌ای جاه طلبانه در دنیای علوم هوایی موسوم به «افق های جدید هوانوردی» نسل متفاوتی از هواپیماها را تولید و روانه آسمان کند.با میهن پست همراه شوید.

تولید هواپیماهای نسل x توسط ناسا در برنامه افق های جدید هوانوردی و ایده خلاقانه تولید هواپیماهی نسل x از سوی دانشمندان متعددی در آمریکا مطرح شده بود اما هیچ گاه توجه جدی به آنها نمی شد ولی اکنون دولت اوباما در ماههای پایانی خود تلاش می کند تا در قالب برنامه «افق های جدید هوانوردی» (New Aviation Horizons program) این ایده را بار دیگر احیا کرده و با استفاده از فناوری های روز دنیا هواپیماهایی را راهی آسمان کشورهای مختلف جهان کند که از جهات گوناگون دوست دار محیط زیست باشند.

در این میان دولت آمریکا در بودجه سال آینده این کشور توجه ویژه ای به این برنامه شده است. هدف اصلی در این نگرش جدید طراحی و ساخت هواپیماهای فوق مدرنی است که دوست دار محیط زیست بوده و در عین حال نسبت به پیشرفته ترین هواپیماهای امروزی نیز سوخت کمتری مصرف کنند. در نتیجه پیش بینی می شود هواپیماهایی ساخته خواهد شد که هزینه تعمیر و نگهداری آنها به مراتب کمتر از مدلهای فعلی خواهد بود.

البته اجرای این برنامه سنگین و هزینه بر زمانی رنگ واقعیت به خود می گیرد که بودجه در نظر گرفته شده برای این برنامه به تصویب نهایی برسد آن گاه می شود گفت که ما شاهد پرواز هواپیماهای نسل x از سال ۲۰۲۰ خواهیم بود.

آژانس فضانوردی آمریکا نیز اعلام کرده که هدف اصلی از توسعه چنین ایده ای آزمایش دسته جدیدی از فناوری های نوظهور در زمینه هوانوردی است و ناسا در نظر دارد تا در خلال این پروازها مواد کامپوزیتی جدیدی را به بوته آزمایش بگذارد. همچنین بررسی دقیق موتورهای پیشرفته و بالهای تبدیل شونده هواپیماها از دیگر اهدافی است که در این برنامه مد نظر قرار می گیرد.

این در حالی است که ناسا در خصوص اجرای این طرح اعلام کرده که از دل چنین برنامه ای چیزی درحدود ۲۲۵ میلیارد دلار در صنعت هوانوردی در طول یک دوره ۲۵ ساله صرفه جویی خواهد شد.

منبع: gizmag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.