یکشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۴۷

ˈاحمد توکلیˈ روز شنبه در نشست گروه اقتصاد اسلامی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در مشهد با موضوع ˈسیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی…

ˈاحمد توکلیˈ روز شنبه در نشست گروه اقتصاد اسلامی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در مشهد با موضوع ˈسیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی از نظریه تا عملˈ افزود: دولت مکلف به اجرای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی از طریق طرحهای واکنش هوشمند، فعال و سریع در برابر مخاطرات و اختلالهای داخلی و خارجی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی رصد برنامه های تحریم و مدیریت مخاطرات اقتصادی را از دیگر وظایف دولت برشمرد وگفت: کشور ما باید در برابر تکانه های اقتصادی، ساختاری، بلایای طبیعی و تخاصمی مقاوم شود.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی به معنای حفظ روند رو به رشد اقتصاد به همراه کاهش اثرپذیری است که تکیه بر مردم، مقاوم بودن اقتصاد، دانش بنیان بودن، کاهش وابستگی به نفت و تبیین دانشگاهی و آکادمیک اقتصاد مقاومتی از جمله ارکان مربوط به اصلاح نظام اقتصادی کشور در بلندمدت است.

توکلی ˈحمایت از تولید ملی، مدیریت منابع ارزی، مدیریت مصرف، استفاده حداکثری از زمان، منابع و امکانات و حرکت بر اساس برنامهˈ را از جمله برنامه های اجرایی کشور در کوتاه مدت برای رسیدن به این هدف دانست.

وی گفت: در اقتصاد مقاومتی، شکنندگی اقتصادی و انعطاف اقتصادی از اموری است که باید به آن توجه شود زیرا ˈشکنندگی اقتصادیˈ به بی حفاظی یک اقتصاد در برابر تکانه خارجی ناشی از بازبودن آن ولی ˈانعطاف اقتصادیˈ به توانایی سیاست پایه برای مقاومت و دفع آن تکانه خارجی گفته می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: ادبیات اقتصادی درباره شکنندگی اقتصاد و آثار و تبعات و راههای جبران آن بسیار گسترده است اما انعطاف اقتصادی اصطلاح جدیدی است که در یکی دو دهه اخیر تلاشهای ارزنده ای از حیث مفهومی و روش شناسی و راههای ارزیابی و کمی سازی آن انجام شده لذا به نظر من تقریبا می توان همین مفهوم را اقتصاد مقاومتی خواند.

وی بیان کرد: شکنندگی اقتصادی شرایطی را ایجاد می کند که بی حفاظی کشور، آن را در برابر تکانه برونزای خارجی متأثر می سازد.

او گفت: این در حالی است که انعطاف اقتصادی به حالتی اتلاق می شود که در اثر اقدامات سیاستگذاران بخش عمومی و بنگاههای خصوصی، در برابر تکانه مقاوم می شود قدرت جبران آثار منفی آن را به دست می آورد و توانایی بهره برداری از تکانه های مثبت خارجی را در خود ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه مقاومسازی اقتصاد امری سیاست بنیان است تصریح کرد: کشور ما برای رسیدن به رشد و پیشرفت باید در برابر تکانه های اقتصادی، ساختاری، بلایای طبیعی و تخاصمی مقاوم شود.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تقوا، خیرخواهی عامه و عقلانیت در سیاستگذاران، سلامت و مبرا بودن سیاستگذاران و کارگزاران از فساد سیاسی، بیطرفی حکومت نسبت به شهروندان، آزادیهای سیاسی و اجتماعی، قضاوت و آیین دادرسی عادلانه، تعهد، وطندوستی و اتحاد ملی، اعتماد بین مردم و حاکمیت و ثبات سیاسی از عوامل غیراقتصادی است که به انعطاف اقتصادی و مقاومت کمک می کند.

وی شفاف و روانسازی نظام توزیع و قیمت گذاری، روزآمد سازی شیوه های نظارت بر بازار، افزایش پوشش استاندارد برای همه محصولات داخلی و ترویج آن و تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده را نیز از عوامل مهم در استقرار اقتصاد مقاومتی برشمرد.

توکلی گفت: تولید ثروت، بهره وری، کارآفرینی، سرمایه گذاری و اشتغال مولد و اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به اشخاص دارای خدمات برجسته، تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی، گفتمانسازی آن به ویژه در اماکن علمی، آموزشی و رسانه ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی در این زمینه به اجرایی شدن شاخصه های اقتصاد مقاومتی کمک خواهد کرد.

7489/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *