شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۹:۴۱

روزنامه الشروق الجزایر به نقل از گزارش‌های اطلاعاتی نوشت گروهک تروریستی دولت اسلامی در عراق و شام درصدد تاسیس شاخه‌ای جدید در مغرب…

روزنامه الشروق الجزایر به نقل از گزارش‌های اطلاعاتی نوشت گروهک تروریستی دولت اسلامی در عراق و شام درصدد تاسیس شاخه‌ای جدید در مغرب عربی موسوم به دامس و هجوم به الجزایر است.

به  گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «عیون الخبر» پایگاه های شبکه های اجتماعی نام جدیدی از گروهی تروریستی  موسوم به دامس را می آورند اما هنوز جزئیات وجه تسمیه این گروه تروریستی منتشر نشده و معلوم نیست که نام اختصاری «دولت اسلامی در مغرب اسلامی» یا دولت اسلامی در مصر و سودان است.

مغرب عربی یا مغرب اسلامی به مجموعه پنج کشور واقع در شمال و شمال غربی آفریقا اطلاق می‌شود و این لفظ را عمدتا به منظور اشاره به مجموعه کشورهای آفریقایی مغرب، الجزایر، تونس، لیبی، موریتانی و منطقه مورد مناقشه صحرای باختری استفاده می‌کنند.

روزنامه الشروق الجزایر نوشت: سرلشکر «احمد بوسطیله»، فرمانده نیروهای گارد ملی این کشور دستور داده که همه یگان‌های گارد مرزی و یگان‌های تحقیق و مداخله و تشکیلات نیروی هوایی برای کنترل اوضاع کشور و تامین نوار مرزی الجزایر بسیج شوند تا به مقابله با خطری روند که از خاورمیانه به آفریقا سرایت کرده است بخصوص که ارتش تونس هم در کنترل مرزهایش با الجزایر و لیبی با دشواری‌هایی روبرو است.

به نوشته این روزنامه اقدام الجزایر در بسیج نیروهایش همچنین برای این صورت گرفته که با نفود گروه‌های کاملا مسلح وابسته به القاعده و دیگر گروه‌های سلفی جهادی از شمال مالی به جنوب غرب لیبی مقابله کند زیرا این گروه ها می‌خواهند به سلفی‌های تونسی تندرویی ملحق شوند که از سوریه و عراق و شمال مالی بازگشته‌اند.

این روزنامه آماده باش نیروهای امنیتی الجزایر را همچنین با گزارش‌هایی اطلاعاتی به نقل از منابعی موثق مرتبط دانستند که خبر می‌دهد داعش نقشه هجوم به الجزایر را کشیده و می‌خواهد آنجا را مرکزی برای گروهک جدید خود قرار بدهد که نام آن را دولت اسلامی در مغرب اسلامی قرار خواهد داد و رهبران جهادی در لیبی که با نیروهای داعش در ارتباط هستند مدتی است که برای ورود داعش به الجزایر از طریق خاک تونس تلاش می‌کنند.

به نوشته عیون الخبر، ناظران معتقدند که ایده تاسیس شاخه‌ای از داعش در مغرب غربی قابل تصور است چرا که جنگجویان وابسته به داعش از کشورهای تونس، مغرب، الجزایر و لیبی وجود دارند و بسیاری از جوانان در این کشورهای آفریقایی در پایگاه‌های اجتماعی متاثر از افکار افراط گرایی این سازمان تروریستی شده‌اند.

از سوی دیگر سرویس‌های امنیتی کشورهای مغرب غربی رفت و آمد شماری از افراد مسلحی را که برای جنگ و به انگیزه دفاع به سوریه و عراق رفته بودند و خودرا در قبضه گروه داعش یافتند زیر نظر گرفته است.

در پایگاه‌های اینترنتی هم فیلم‌های ویدیویی از جنگجویان تونسی، الجزایری، مغربی و لیبیایی منتشر شده که به لهجه‌های محلی خود را از اعضای داعش می‌دانند که برای جنگ به سوریه رفته بودند و دستگیر شدند.

هنوز از سوی داعش بیانیه رسمی در پایگاه‌های جهادی وابسته به این گروه تروریستی صادر نشده که درباره تاسیس شاخه آن در مغرب عربی باشد و در توئیتر و فیس بوم هم اشاره‌ای به روی کار آمدن دامس نشده است.

اما این امر کاربران را از بکار بردن نام دامس در صفحات خود و هشدار درباره خطر روز افزون داعش برای شرق و غرب بازنداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.