سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۱۹

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس روز دوشنبه به نقل از رکن الدین جوادی با بیان این…

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس روز دوشنبه به نقل از رکن الدین جوادی با بیان این که سرنوشت توسعه فاز ١١ پارس جنوبی در انتظار تعیین و تکلیف پروژه ال ان جی است، افزود: فاز ١١ تنها فاز توسعه نیافته میدان گازی پارس جنوبی است.

وی اضافه کرد: هم اکنون کمیته فنی وزارت نفت برای ارزیابی پروژه ال ان جی که قرار است از این فاز خوراک دریافت کند، میزان بودجه موردنیاز برای اتمام ساخت این پروژه را بررسی می کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بیان کرد: تا کنون برای ساخت پروژه ایران ال ان جی بیش از ٢,٥ میلیارد دلار هزینه شده است.

قرارداد بیع متقابل طرح توسعه فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی و ساخت تاسیسات مایع گردانی گاز (ال ان جی) در سال ٢٠٠٤ به طور مشترک با شرکت های توتال فرانسه و پتروناس مالزی امضا شد که پس از تاخیرهای این دو شرکت برای اجرای طرح، این قرارداد به شرکت چینی سی.ان.پی.سی (CNPC) واگذار شد.

شرکت چینی طبق قرارداد باید پس از ٥٢ ماه (مهرماه ١٣٩٢) این فاز را به تولید می رساند، اما این شرکت هیچ گاه به تعهدهای خود عمل نکرد.

پس از گذشت حدود ٥٠ ماه از سپردن توسعه فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی به این شرکت چینی، بدون اجرای ابتدایی ترین فعالیت های توسعه ای، این شرکت از این طرح خارج شد.

با وجود این که در سال های گذشته تلاش های زیادی از سوی مسوولان ایرانی برای ترغیب چینی ها به ماندن در پارس جنوبی انجام شد؛ ولی آنها موفق به انجام این پروژه نشدند و سرانجام زمستان ٩١ چینی ها از فاز ١١ پارس جنوبی کنار گذاشـته شدند.

زمستان همان سال با پیمانکار ایرانی مذاکره هایی انجام شد و در نهایت به دستور وزیر نفت فروردین امسال شرکت پتروپارس از توسعه فاز ١١ پارس جنوبی کنار گذاشته شد.

وزیر نفت فروردین امسال با بیان این که قرارداد فاز ١١ با شرکت پتروپارس قابل اجرا نبود، گفته بود: این شرکت پولی برای توسعه فاز ١١ پارس جنوبی در اختیار ندارد و هنوزتصمیمی درباره این فاز گرفته نشده است.

بیژن نامدار زنگنه افزود: هم اکنون اولویت ما روی فازهای ٢،١٥،١٦و ١٧،١٨است و تصمیم درباره فاز ١١ سر فرصت گرفته می شود.

فاز ١١ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه دو میلیارد فوت مکعب گاز از میدان پارس جنوبی توسعه می یابد.

گاز استحصالی به عنوان خوراک واحدهای ال.ان.جی به میزان یک میلیارد٩٠0میلیون فوت مکعب در روز تحویل خواهد شد و علاوه بر آن روزانه ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی سنگین در این فاز تولید خواهد شد. ک/1

539

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.