یکشنبه، ۲۰ مهر ۹۳ - ۰۳:۲۵

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بندر مرزی آستارا از تیمار 21 قطعه انواع پرنده وحشی در پایگاه اورژانس حیات‌وحش شهرستان خبر داد. شهروز قلی‌نژاد…

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بندر مرزی آستارا از تیمار 21 قطعه انواع پرنده وحشی در پایگاه اورژانس حیات‌وحش شهرستان خبر داد.

شهروز قلی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه گیلان، گفت: در شش ماه گذشته 17 قطعه از این پرندگان بیمار و مصدوم برای مداوا توسط طبیعت دوستان به این پایگاه تحویل و پس از درمان و بهبودی به آغوش طبیعت بازگردانده شدند.

وی ادامه‌داد: در هفته اخیر چهار بهله انواع پرنده شکاری، شامل سارگپه، بحری، قرقی و شاهین که به دلیل داشتن جراحات به این پایگاه منتقل شده بودند، پس از مداوا و بهبودی کامل در مرحله رهاسازی و بازگشت به طبیعت هستند.

قلی‌نژاد زخمی‌شدن به واسطه تیراندازی شکارچیان را یکی از عوامل متداول تهدید سلامتی گونه‌های نادر و در خطر انقراض پرندگان عنوان‌کرد و افزود: با توجه به آغاز فصل سرما و مهاجرت پرندگان از مناطق شمالی به تالاب‌ها و آبگیرهای کشور خواستار همکاری بیش از پیش طبیعت دوستان و شهروندان وظیفه‌شناس هستیم.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست آستارا در بخش دیگر سخنان خود به تلاش شبانه‌روزی مأموران یگان حفاظت محیط‌زیست آستارا در راستای حراست و نگهبانی از محیط‌زیست اشاره کرد و درخصوص پایگاه اورژانس محیط‌زیست شهرستان توضیح‌داد: این مرکز درمانی با سه نفر نیروی داوطلب (یک نفر دامپزشک و دو نفر همیار تجربی) در حال ارائه خدمات هستند و تاکنون انواع پرنده از قبیل پلیکان، قوی فریادکش، پرندگان شکاری، حواصیل، اگرت، باکلان بزرگ، شمار کثیری سار، جغد، فلامینگو، مرغابی سرسبز، خوتکا و سایر گونه‌ها در این مرکز مداوا شده‌اند.

وی مطب با تجهیزات دامپزشکی و محل قرنطینه را از بخش‌های مختلف این پایگاه برشمرد و افزود: هزینه تیمار این پرندگان از دو طریق همیاری مردمی و اعتبارات اداری تأمین می‌شود.


به گزارش ایسنا، پایگاه اورژانس حیات‌وحش آستارا که در پناهگاه حیات‌وحش لوندویل احداث شده، در طول سال آماده‌ میزبانی از پرندگان بیمار تحویل داده شده توسط شهروندان به این مرکز است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.