سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۴۴

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد باقر نوبخت شامگاه دوشنبه در شورای برنامه ریزی استان کردستان در سنندج با اشاره به اینکه دولت تدبیر…

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد باقر نوبخت شامگاه دوشنبه در شورای برنامه ریزی استان کردستان در سنندج با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید از موضع اقتدار و عزت در مذاکرات با قدرت های دنیا مذاکره می کند، افزود: باید از سربازان رشید کشورمان در تیم هسته ای، دفاع کنیم تا بتوانند مقتدرانه از مواضع و حقوق ملت ایران دفاع کنند.

وی به تشبیه دوران جنگ تحمیلی و مذاکرات کنونی اشاره کرد و گفت: در دوران جنگ بسیاری از کشورهای دنیا در پشت صحنه علیه کشورمان ایستاده بودند اما در موضوع هسته ای آشکارا شش قدرت دنیا روردروی ما ایستاده اند و ما هم یک سر سوزن از حق و حقوق ملت ایران عقب نمی نشینیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه دولت به دنبال احقاق حقوق ملت است و در این راه تا آخر ایستاده است، افزود: عده ای به جای اینکه از دولت حمایت کنند در داخل، دولت را هو می کنند.

وی گفت: باید از دولت دفاع کرد تا بتوانیم حقوق ملت را بگیریم و دستمان برای اعطای امکانات و اعتبارات باز شود.

نوبخت با اشاره به اینکه دولت خود را برای تحریم نیز آماده کرده است، گفت: دولت برنامه اقتصاد مقاومتی را برای این مواقع آماده کرده است.

وی با اشاره به اینکه در افق 1404 ایران باید کشور اول منطقه باشد، گفت: باید با تعامل سازنده با جهان به این جایگاه برسیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه پنجم توسعه در نیل به اهداف موفق نبود، گفت: باید رشد سالانه اقتصادی کشور هشت درصد بود که متاسفانه در چند سال اخیر منفی بود و دولت تدبیر و امید اکنون به دنبال خارج کردن کشور از وضعیت رکود است.

به گفته وی باید در برنامه ششم توسعه این عقب ماندگی و خسارات بخش اقتصادی را جبران کنیم.

وی با اشاره به اینکه کشور ما از سال 57 تا 67 فاقد برنامه بود، گفت: از سال 69 تاکنون نیز پنج برنامه در کشور اجرا شده که اکنون مسوولان استان از نابرابری های موجود در استان شکایت دارند و این برنامه ها نتوانسته فاصله کردستان را با سایر استان ها کم کند.

نوبخت با اشاره به اینکه اولویت دولت در تدوین برنامه ششم توسعه، پرداختن به توازن منطقه ای است، گفت: در جایی که شاخص ها عقب است کمک می کنیم.

وی از شورای برنامه ریزی و توسعه استان کردستان خواست نقشه راه برای توسعه کردستان را در برنامه ششم توسعه آماده کنند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دولت به دنبال توسعه استان است و به این منظور در استان تشکیل جلسه داده ایم، گفت: برای توسعه و پیشرفت، امروز نیاز به برنامه داریم و باید بدانیم بر اساس چه برنامه ای می خواهیم کردستان را به توسعه برسانیم.

نوبخت خطاب به مسوولان استان کردستان افزود: برای سال 93 باید برنامه ای یکساله تدوین کنید و از سال آینده نیز برنامه پنج ساله ششم توسعه را تدوین و در قالب آن حرکت کنید.

وی با اشاره به اینکه دولت نگاه ویژه ای به کردستان دارد، گفت: اعتباراتی مضاف بر اعتبارات استان به کردستان اختصاص می دهیم و آن را عادلانه می دانیم و دفاع هم می کنیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه برای رشد و توسعه استان نیاز به برنامه ریزی و سرمایه گذاری داریم، گفت: دولت 608 میلیارد تومان اعتبار عمرانی به استان کردستان در سال 93 اختصاص می دهد.

وی با اشاره به اینکه کشور سال گذشته با مشکلات و محدودیت های فراوانی روبرو بود، گفت: بودجه 210 هزار میلیارد تومانی کشور را تا سقف 150هزار میلیارد تومان با اجازه مجلس شورای اسلامی تقلیل دادیم و با تلاش های صورت گرفته در پایان اسفند سال گذشته پول قابل ملاحظه ای از درآمدها را از محل مالیات و گشایش در فضای بین المللی کسب کردیم که حاصل توافقات ژنو بود و توانستیم این مبالغ را توزیع کنیم.

وی توسعه کردستان را به نفع کشور دانست و گفت: به رشد و توسعه استان کردستان کمک می کنیم.

نوبخت، با اشاره به اینکه کشور را بعد از تحریم ها و با دو هزار و 96 پروژه نیمه تمام و هزاران جوان بیکار تحویل گرفتیم، گفت: در حالی که می توانستیم چهار میلیون بشکه نفت بفروشیم اما تنها یک میلیون بشکه فروختیم و از این رو نمی توانستیم در کشور معجره کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری، با اشاره به اینکه در ترکیب هیات دولت افراد با تجربه فراوانی حضور دارند، گفت: حضور این افراد به توسعه کشور کمک شایانی می کند.

ˈمحمد باقر نوبختˈ معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری و سخنگوی دولت صبح دوشنبه به منظور بررسی مشکلات کردستان و طرح آنها در شورای برنامه ریزی استان وارد سنندج شد.

حضور در گلزار شهدای بهشت محمدی سنندج، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، بازدید از جاده سنندج – مریوان، شرکت در مراسم پنجمین سالگرد سفر رهبر معظم انقلاب به کردستان، بازدید از بیمارستان کوثر و تالار مرکزی شهر سنندج بخشی از برنامه های سخنگوی دولت در سنندج بود.ک/3

7346/533

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.