جمعه، ۲۷ تیر ۹۳ - ۰۸:۰۰

به گزارش خبرنگار مهر، مرحله نیمه نهایی پنجمین دوره مسابقات بسکتبال کاپ آسیا که حکم انتخابی جام ملت‌های آسیا را هم دارد، امروز…

به گزارش خبرنگار مهر، مرحله نیمه نهایی پنجمین دوره مسابقات بسکتبال کاپ آسیا که حکم انتخابی جام ملت‌های آسیا را هم دارد، امروز جمعه با دیدار دو تیم ایران و فیلیپین، قهرمان و نایب قهرمان آسیا در ووهان چین آغاز شد. تیم ملی بسکتبال ایران که با پیروزی در دیدار انتقامی برابر اردن راهی این مرحله از مسابقات شد، امروز در مصاف با فیلیپین به برتری 76 بر 55 دست یافت و راهی مرحله نهایی شد.

تیم ملی بسکتبال در حالی نتیجه دیدار امروز مقابل فیلیپین را از آن خود کرد که دو سال پیش و در چهارمین دوره کاپ آسیا نیز با شکست دادن 77 بر 60 همین تیم برای نخستین‌بار فینالیست کاپ آسیا شد و در نهایت هم به عنوان قهرمانی دست یافت. تیم ملی بسکتبال سال گذشته هم در فینال جام ملت های آسیا که در مانیل برگزار شد با غلبه بر فیلیپین به عنوان قهرمانی دست یافت و به عنوان اولین تیم آسیایی راهی جام جهانی اسپانیا شد.

نتیجه کامل دیدار تیم های ملی بسکتبال ایران و فیلیپین در مرحله نیمه نهایی مسابقات 2014 کاپ آسیا به این شرح است:

* ایران 76 – فیلیپین 55
(20 بر 13)، (19 بر 15)، (21 بر 16)، (15 بر 11)

مهمد بچیروویچ، سرمربی تیم ملی ایران از محمد جمشیدی، سجاد مشایخی، حامد حدادی، اوشین ساهاکیان و بهنام یخچالی برای آغاز دیدار برابر فیلیپین استفاده کرد. از این میان این بازیکنان اما محمد جمشیدی بیشتری تاثیر را در پیش افتادن ایران در دو سه دقیقه آغازین بازی داشت طوریکه از مجموع 6 امتیاز ابتدایی تیم ملی ایران 4 امتیاز توسط این بازیکن به دست آمده بود و این در حالی بود که فیلیپینی ها تنها 4 امتیاز به دست آورده بودند.

در جریان کوارتر نخست سرعت بازیکنان تیم ملی به هنگام مالکیت توپ و بازیسازی به حدی بود که حریف فیلیپینی برای مهار آنها چاره ای جز خطا نداشت. همین مسله موجب شده بود تا در میانه کوارتر یعنی وقتیکه پنج دقیقه از این کوارتر گذشته بود و 5 دقیقه هم به پایان آن باقی مانده بود، فیلیپین مرتکب پنج خطای تیمی خود شده بود. البته به مرور و به طور نامحسوس تا حدی از سرعت تیمی ایران کم شد و فیلیپینی ها موفق به کم کردن اختلاف امتیاز ایجاد شده، شدند اما در نهایت این بازیکنان تیم ملی ایران بودند که به برتری دست یافتند. حضور بازیکنانی مانند حدادی، ساهاکیان و یخچالی در ترکیب ایران باعث شد تمرکز بازیکنان فیلیپین به زیر حلقه و دفاع برود و همین موضوع موقعیت هایی را برای پرتاب دیگر ملی پوشان کشورمان ایجاد می کرد. این یکی از عوامل برتری 20 بر 13 ایران در این کوارتر بود.

سرعت کار بازیکنان دو تیم ایران و فیلیپین در کوارتر دوم هم به خوبی کوارتر نخست بود. در این کوارتر فیلیپینی ها که امیدوار به اولین صعود به فینال کاپ آسیا بودند، با نفوذ پی در پی به دفاع ایران و بعضا اقدامی که برای پرتاب های از راه دور می کردند، تلاش زیادی به خرج دادند تا اختلاف امتیازشان با تیم ایران زیاد نشود اما دفاع تیم ایران بهتر از آن بود که اجازه بدهند حریف شان در این مهم صد در صد موفق باشد. شاگردان بچیروویچ توانستند این کوارتر را با استفاده خوبی که از موقعیت های به دست آمده می کردند، با برتری 19 بر 15 خود تمام کنند.

با دو امتیازی که حامدحدادی در آغاز کوارتر سوم به دست آورد، موتور گلزنی تیم ملی در نیمه دوم هم روشن شد. پرس تمام زمین دستور بچیروویچ به شاگردانش در آغاز این کوارتر بود که کمک کرد اختلاف امتیاز دو تیم کمتر از اختلاف ثبت شده در پایان نیمه نخست نشود و حتی به مرور بیشتر و بیشتر هم شد. اختلاف امتیازی که در میانه کوارتر به 12 رسیده بود، آرامش روحی لازم را برای پیگیری آسوده بازی در میان بازیکنان ایران ایجاد کرد طوریکه توانستند تمرکز لازم برای دفاع کردن حریف را داشته باشند. همین مسئله موجب شد در طول این کوارتر فیلیپینی ها 16 امتیاز به دست بیاورند در حالیکه تیم ایران صاحب 21 امتیاز شد. شاید بتوان زیباترین صحنه این کوارتر را پرتاب سه امتیازی بهنام یخچالی عنوان کرد که در واپسین ثانیه ها وارد سبد حریف شد.

ملی پوشان بسکتبال برای پررنگ تر کردن برتری خود مقابل فیلیپین از ابتدای کوارتر چهارم گلزنی را با ضد حمله آغاز کردند. البته بازیکنان فیلیپین هم با تجربه تر از آن بودند که به راحتی اجازه پیشروی بازیکنان ایران را بدهند. آنها با وجود میانگین قدی کمتری که داشتند همچون سه کوارتر دیگر سعی داشتند با ارائه بازی سرعتی و البته استفاده از ریباند حمله و پرتاب های منطقه ای به عنوان راهی برای رسیدن به امتیازات بیشتر استفاده کنند اما 15 بر 11 نتیجه نهایی بود که در پایان این کوارتر و به سود ایران رقم خورد. این در حالی بود که فیلیپین در این کوارتر فشار زیادی وارد کرد تا شاید بتواند نتیجه را به سود خود تغییر دهد اما این شیوه بازی بیشتر از امتیازآوری باعث شد که در دقیقه پنج کواتر فیلیپین مرتکب پنج خطای تیمی خود شود. البته مشابه این شرایط برای تیم ایران اما در دو دقیقه پایانی بازی ایجاد شد.

به گزارش مهر، بدین ترتیب تیم ملی بسکتبال که سال 2010 در نخستین حضور در کاپ آسیا با سه برد و چهار باخت در میان 10 تیم شرکت کننده به عنوان ششم دست یافت، با پیروزی در دیدار امروز موفق شد برای دومین دوره متوالی فینالیست این رقابت‌ها شود. فیلیپین هم در حالی نتیجه دیدار امروز را واگذار کرد که طی دو دوره گذشته مسابقات کاپ آسیا نیز به جمع چهار تیم برتر راه یافته بود اما در نهایت از صعود به فینال بازمانده بود. بدین ترتیب این تیم برای سومین بار متوالی از رسیدن با دیدار نهایی کاپ آسیا ناکام ماند.

ملی پوشان بسکتبال ایران فردا (شنبه) در فینال پنجمین دوره مسابقات کاپ آسیا به مصاف برنده دو تیم چین و چین تایپه خواهند رفت. ملی پوشان کشورمان دو سال پیش در فینال کاپ آسیا که در توکیو برگزار شد،  ژاپن را شکست دادند و برای نخستین بار قهرمان این رقابت‌ها شدند.

تیم ملی بسکتبال در صورت قهرمانی در این دوره مسابقات کاپ آسیا به طور مستقیم به بیست و هشتمین دوره جام ملت‌های آسیا و انتخابی المپیک 2016 برزیل صعود می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.