سه شنبه، ۲۶ مرداد ۹۵ - ۰۸:۲۸
چشم سوپر گردباد نپارتاک

 ثبت تصاویری از چشم سوپر گردباد نپارتاک توسط ناسا در حالی توسط این سازمان بین المللی فضایی منتشر شده است که این گردباد…

 ثبت تصاویری از چشم سوپر گردباد نپارتاک توسط ناسا در حالی توسط این سازمان بین المللی فضایی منتشر شده است که این گردباد ماه گذشته با سرعت ۲۱۰ کیلومتر در ساعت در دریای فیلیپین حرکت کرده و در چین و تایوان باعث خرابی خانه‌ها و کشته و زخمی شدن شماری از ساکنان شده بود.این تصاویر به نمایش توده چرخانی از ابرهای سفید و در عین حال، “چشم” آرام طوفان پرداخته‌اند. در ادامه یا میهن پست همراه شوید.

 ثبت تصاویری از چشم سوپر گردباد نپارتاک از طریق ماهواره‌ انجام گرفته که ساده‌ترین راه برای به تصویر کشیدن یک توفان از فضا است، اگر چه این تصویر نمی‌توانند جزئیاتی مانند دمای نسبی هوا یا قدرت ورزش باد را ارائه کنند.

رصدخانه زمینی ناسا به تازگی تصاویر ماهواره‌ای را که با سه ابزار مختلف از هجوم ابرگردباد نپاتارک در دریای فیلیپین به نمایش گذاشته و جزئیاتی در مورد ارتفاع، جهت، سرعت باد و درجه حرارت گردباد ارائه کرده که با سرعت ۱۱۳ گره (۲۱۰ کیلومتر در ساعت) حرکت می‌کرده است.

اولین تصاویر توسط ابزار MISR بر روی ماهواره “ترا” ثبت شده‌اند که با چندین دوربین از زوایای مختلف به ارائه سرنخ‌هایی در مورد عمق پرداخته و به دانشمندان اجازه داده تا اطلاعاتی مانند ارتفاع ابرها را محاسبه کنند.

این ابزار برای اهداف مختلفی از جمله جمع‌آوری اطلاعات در مورد آتش‌سوزی جنگل‌ها، فوران آتش‌فشان‌ها یا توفان‌های گردوخاک در سراسر جهان استفاده شده است.

تصاویر بعدی به نمایش جهت و سرعت باد در نزدیکی سطح اقیانوس  بر اساس مواج بودن آب می‌پردازند. این داده‌ها توسط ابزار “راپیداسکات” در ایستگاه فضایی بین‌المللی ارائه شده‌اند.

تصویر حرارتی از این توفان توسط ابزار MODIS بر روی ماهواره آکوا ارائه شده که می‌تواند طیف گسترده‌ای از تابش‌های الکترومغناطیسی از ریزموج‌ها گرفته تا  نورهای مادون قرمز، فرابنفش و مرئی را شناسایی کند. این انعطاف‌پذیری به ابزار اجازه داده تا بطور مستقیم یا غیرمستقیم به سنجش دما، میزان تابش بازتاب شده از سطح، فعالیت فتوسنتز و سطوح ذرات ایروسل بپردازد.

نپارتاک در اوائل ماه ژوئیه به شکل یک “افسردگی استوایی”(TROPICAL DEPRESSION) آغاز شد و در نهایت به یک گردباد بزرگ منجر شد. این توفان دهها تن را در چین و تایوان از بین برده و صدها نفر را زخمی و هزاران نفر را آواره کرد.

با هم در میهن پست تصاویری از چشم سوپر گردباد نپارتاک که توسط ناسا شکار شده است را تماشا می کنیم.

[highlight]منبع : space[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.