شنبه، ۱۹ مهر ۹۳ - ۰۳:۴۳

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان گفت: مجموعه‌ی باغ «فتح‌آباد» ثبت میراث جهانی می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی…

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان گفت: مجموعه‌ی باغ «فتح‌آباد» ثبت میراث جهانی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، «علی مهاجری» با بیان این خبر افزود: ظرفیت موجود امسال، فقط اجازه‌ی ثبت دو اثر را به ما می‌داد که در این راستا دو منطقه «کلوت‌های شهداد» و «میمند» را برای ثبت میراث جهانی معرفی کرده‌ایم و طی سال‌های آتی باغ «فتح‌آباد» نیز به این مجموعه اضافه می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه میراث فرهنگی کرمان از ابتدا ناظر بر اجرای عملیات احیاء باغ فتح‌آباد بوده است، گفت: بی‌شک اگر حمایت تخصصی و فنی میراث نبود طرح پیشرفت زیادی نداشت اما هم‌اکنون شاهد اجرای 80 درصد پروژه در فاز نخست هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه طرح نهایی باغ فتح آباد دقیقاً منطبق با طرح اولیه و اصیل باغ بوده است، ادامه داد: به جهت ثبت این بنا در میراث جهانی انطباق با برخی استانداردهای سختگیرانه‌ی مرکز ثبت جهانی اجتناب‌ناپذیر است حتی در ساخت بخشی از این مجموعه بنا به صلاحدیدهایی از مصالح و سنگ‌های اولیه بنا استفاده شده است.

مهاجری هم‌چنین در پاسخ به پرسشی در خصوص تخریب برخی خانه‌های تاریخی ثبت‌شده، خاطرنشان کرد: برخی افراد بدون هیچ‌گونه سند و مدرک معتبری اقدام به پخش شایعات و نیز تشویش اذهان عمومی در این‌باره کرده‌اند و بجاست متذکر شوم که وظیفه‌ی اصلی میراث فرهنگی حفظ و صیانت از آثار بجا مانده از گذشته است و بنا داریم با جدیت این کار را دنبال کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.